EN

Plány NASA na najväčší vesmírny teleskop

Nový teleskop s príznačným názvom Atlast bude väčší než teleskopy Hubble a JWST.

Jeho meno je skratkou z Advanced Telescope Large-Aperture Space Telescope. Teleskop je súčasťou výskumnej vízie NASA na nasledujúcich 30 rokov hľadajúcej odpovede na otázky "Sme vo vesmíre sami?", "Ako sme sa sem dostali?" a "Ako vesmír funguje?".

Atlast nás má najviac priblížiť k odpovedi na prvú z nich. Jeho hlavným cieľom je prieskum menších extrasolárnych planét s veľkosťou podobnou našej Zemi. S jeho plánovanou citlivosťou dokáže skúmať atmosféry týchto planét, pričom z ich zloženia bude možné odhadnúť pravdepodobnosť existencie života na nich.

Umožní tiež detailný pohľad na vznik a formovanie hviezd a galaxií. Dokáže rozpoznať hviezdu v galaxiách vzdialených 10 miliónov svetelných rokov a regióny s vznikajúcimi hviezdami väčšie než 325 svetelných rokov kdekoľvek vo vesmíre.

Podobne ako JWST bude umiestnený v libračnom bode 2 vzdialenom 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Jeho 10 metrové zo segmentov zložené zrkadlo bude vyrobené zo skla alebo z uhlíkových vlákien. Pre porovnanie, zrkadlo teleskopu JWST má priemer 6.5 metra. Napriek svojej gigantickej veľkosti sa stále zmestí do nákladového priestoru súčasných najväčších raketových nosičov. Do vesmíru by sa mal dostať v období medzi rokmi 2025 do 2035.

V súčasnosti tím NASA z Goddardovho vesmírneho centra v spolupráci s ostatnými centrami NASA rozpracováva technické a vedecké požiadavky a odhaduje potrebné výdavky na postavenie nasledovníka vesmírnych teleskopov Hubble a JWST. Takto dlhá je cesta k štartu podobných takzvaných vlajkových misií NASA. Napríklad pri JWST to bude 23 ročná cesta od konceptu k štartu, ak sa ten uskutoční podľa plánu v roku 2018.  


ATLAST, jeden z možných dizajnov. Credit: NASA

Mimochodom, JWST aktuálne zaznamenal zaujímavý míľnik vývoja svojich technológií. Minulý týždeň vývojári v Northrop Grumman prvý raz testovali rozloženie jeho tepelného štítu. Je veľký ako tenisový kurt a rozvinie sa až JWST dosiahne určenú orbitu. JWST teleskop na svoju prevádzku potrebuje teploty približne mínus 223 stupňov Celzia (50 Kelvinov), aby dokázal pozorovať s plánovanou citlivosťou v infračervenej oblasti. Tepelný štít mu vytvorí potrebný tieň.

Pri testovaní tepelného štítu vznikol nasledujúci podarený obrázok.


Photo Credit: NASA/Chris Gunn

 

James Webb Space Telescope v skratke JWST

JWST bude sledovať vesmír v infračervenej oblasti spektra (0.6 až 28 mikrometrov). Teleskop je spoločným projektom NASA, ESA a Kanadskej vesmírnej agentúry. Umiestnený mal byť 1.5 milióna kilometrov od Zeme v libračnom bode 2. V závislosti od vlnovej dĺžky by JWST mal byť schopný zaznamenať 100 násobne slabšie objekty než Hubble a vidieť trojnásobne jemnejšie detaily. Hlavným cieľom je pozorovať objekty za dosahom pozorovacích schopností Hubblovho vesmírneho teleskopu. Pomenovaný je po druhom administrátorovi NASA (najvyššia funkcia v NASA) Jamesovi Webbovi. Nosičom tohto 6 tonového teleskopu má byť spoľahlivá raketa Európskej kozmickej agentúry ESA Ariane 5.


James Web Space Teleskop. Credit :NASA

Porovnanie veľkosti zrkadla Hubblovho a JWST teleskopu. Credit: NASA

Viac o JWST na: http://en.wikipedia.org/wiki/James_Webb_Space_Telescope

Zdroj: ATLAST nasa.gov, JWST nasa.gov

Komentáre (5)
vvvv
to je co za divny sen ? vsak im rusko odmietlo predavat raketove motory
ProtiSmer
A čo má byt? Ved majú vlastne motory. A podobne ako JWST ho moze vyniesť Ariane alebo v tej dobe skôr STS či FH.
m2fizy
4 VVVV: nik im nic podobne nezakazal ... akurat rusko "nedava" svoje rakety pre US army a ich "sukromne" pripadne vojenske ucely. Na komercne a vedecky ucely (napr. aj NASA) su ich rakety dalej rovnako dostupne ako pred tym.
Hrochy
Hm, tepelny stit = plachetnica na slnecny vietor.
Kalo
Tak blízko Zeme?
Pridať nový komentár
TOPlist