EN

Prvá „čerpacia“ stanica výlučne pre elektromobily sa otvorila v Anglicku

Spoločnosť Gridserve otvorila v spolupráci so spoločnosťami Hitachi Capital (UK) PLC, Innovate UK a OZEV svoju prvú rýchlonabíjaciu „čerpaciu“ stanicu určenú iba pre elektromobily.

Táto obrovská stanica nám ukazuje, ako by mohlo v budúcnosti vyzerať nabíjanie elektrických vozidiel pri jazdách na dlhé vzdialenosti. Stanica je vybavená celkovo 36 stojanmi viacerých typov, medzi ktoré patria 350kW DC rýchlonabíjačky (v strede), 90kW DC rýchlonabíjačky (po stranách), 22kW AC nabíjačky a nabíjačky Tesla Supercharger (v rohu). Tiež ponúka parkovacie priestory pre akékoľvek osobné vozidlá (aj so spaľovacími motormi). Elektrickú energiu areál získava zo solárnych panelov na prístreškoch a vďaka pripojeniu k 5MW sieti môže areál využívať aj solárnu elektrinu z neďalekej solárnej farmy Gridserve v Clay Hill. Na mieste sa tiež nachádza 6MWh batéria na vyváženie elektrickej siete alebo na nabíjanie počas nepriaznivých podmienok.

„Napríklad počas veterných zimných nocí môže batéria uložiť dostatok energie na to, aby nasledujúci deň poskytla energiu pre elektrické vozidlá až na 24 000 míľ, čo pomáha maximalizovať hodnotu obnoviteľných zdrojov energie, stabilizovať sieť a udržiavať nízke ceny.“ Počiatočná cena za nabíjanie je 0,26€ za kWh vrátane DPH.

Stanica Gridserve má všetko, čo by ľudia mohli na tomto mieste potrebovať, pretože cieľom bolo „urobiť z jazdy na elektromobile príjemný, veľmi pohodlný a bezstresový zážitok“. Nachádzajú sa tam napríklad nákupné priestory, čakáreň, bezplatné WiFi pripojenie, umyvárne, detský kútik, relaxačná časť s rotopedmi, ktoré pretáčaním vyrábajú elektrickú energiu a priestory na firemné schôdzky. Môžete si tam dokonca pozrieť aj niekoľko nových modelov elektromobilov a niektoré z nich si prenajať. Spoločnosť sľubuje, že za každé elektrické vozidlo prenajaté prostredníctvom tejto služby vysadí 100 stromov. Plánujú ponúkať elektrické vozidlá od všetkých významných výrobcov vozidiel. Momentálne sú k dispozícii vozidlá značiek Audi, BMW, DS, Mercedes-Benz, MG, Mini, Nissan, Renault a Volkswagen.

Do konca roku 2025 by spoločnosť Gridserve chcela vybudovať viac ako 100 elektrických „čerpacích“ staníc v Anglicku. Nie všetky však budú vybavené toľkými vymoženosťami ako môžeme vidieť v tomto prvom areáli.

 

Zdroje: Gridserve, Gridserve

Pridať nový komentár
TOPlist