Tím vedcov vedený Stenom Hasselquisto, z Novomexickej štátnej univerzity v Las Cruces (USA) zverejnil výsledok medzinárodného projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS).
Jedná sa o katalóg vyše 150 000 hviezd, ktorý ponúka u každej z nich pomerné zastúpenie takmer dvoch desiatok chemických prvkov, vrátane takzvaných CHNOPS prvkov – uhlíka, vodíka, dusíka, kyslíka, fosforu a síry – stavebných kameňov života, ako ho poznáme.
S pomocou tohto katalógu teda môžeme skúmať rozloženie chemických prvkov naprieč celou Mliečnou dráhou. Tento prieskum má jednu veľkú výhodu: pracuje v infračervenom svetle, čo mu umožňuje pozorovať hviezdy v oveľa väčšej časti Mliečnej dráhy, ako by sme mohli len za pomoci viditeľného svetla. Infračervené svetlo preniká cez medzihviezdny prach. Navyše sleduje široké rozpätie vlnových dĺžok, takže umožňuje zmerať znaky svetla vytvorené desiatkami rôznych chemických prvkov.
Tento katalóg naznačuje, že tvrdenie Carla Sagana „sme hviezdny prach“ rozhodne nie je iba klišé. Mnohé atómy v našich telách vznikli kedysi dávno vo hviezdach a po dlhej ceste vesmírom sa podieľali na našom zrode. Kyslík tvorí hmotnostne necelé 1% všetkých prvkov vo vesmíre, v našom tele je ho až 65%. Hviezdy sa síce skladajú najmä z vodíka a hélia, obsahujú však aj malé prímesi ďalších, hmotnejších prvkov, vrátane kyslíka. Výsledky ukázali, že viac takých hmotnejších prvkov sa nachádza vo vnútorných oblastiach Mliečnej dráhy. Viac prvkov dôležitých pre živú hmotu bolo syntetizovaných skôr v jej vnútorných ako v jej vonkajších častiach.
Zdroj: phys.org
Zsoltjuhos1
Alioth
Pjetro de