EN

Spoločnosť Apple odmietla kúpiť Teslu za zlomok jej trhovej hodnoty

Elon Musk uviedol, že počas „najtemnejších dní“ spoločnosti Tesla sa ju pokúsil predať spoločnosti Apple za desatinu jej dnešnej trhovej hodnoty. Tá však ponuku odmietla.

Muskov tweet, ktorý bol reakciou na správy, že Apple pokračuje v plánoch uvedenia elektrického autonómneho automobilu do roku 2024, tvrdí, že šéfovi spoločnosti Apple Timovi Cookovi ponúkol možnosť kúpiť Teslu iba za 10% jej trhovej hodnoty. Cook však odmietol o ponuke čo i len diskutovať.

Musk presne neprezradil, kedy ponúkol svoju spoločnosť na predaj. Uviedol však, že sa tak stalo počas „najtemnejších dní“ spoločnosti Tesla. Spoločnosť mala najväčšie problémy v polovici roku 2017, kedy uviedla na trh svoje cenovo dostupné vozidlo Tesla Model 3 s cenou 35000 dolárov. Model 3 zďaleka minul počiatočné výrobné ciele a akcie spoločnosti Tesla sa vďaka tomu znížili. Do dvoch rokov sa však spoločnosť z týchto problémov dostala a z modelu 3 sa stal najpredávanejší elektromobil na svete.

Musk tiež spochybnil tvrdenia, že Apple vytvoril prelomovú technológiu batérií, ktorá by poskytovala dlhší dojazd a jeho prevádzka by bola lacnejšia ako u modelu 3. Správa portálu Reuters citovala anonymné zdroje, podľa ktorých Apple skúma jedinečný dizajn „monočlánkových“ batérií, ktoré využívajú fosforečnan lítno-železitý, ktorý je odolnejší voči prehriatiu oproti lítium-iónovým batériám dnes používaným vo väčšine elektrických vozidiel. Musk ešte doplnil, že je čudné, že Apple skúma použitie týchto materiálov, pretože Tesla už fosforečnan železitý používa v automobiloch stredného dojazdu vyrobených v jej továrni v Šanghaji.

„Monočlánok je elektrochemicky nemožný, pretože maximálne napätie je približne 100-krát príliš nízke. Možno tým mysleli navzájom spojené články, ako napríklad naša štrukturálna sada batérií?“ Musk napísal ďalej v tweete.

Muskove vyjadrenia prišli niekoľko dní po tom, ako sa Tesla dostala medzi 500 najhodnotnejších spoločností USA (Index S&P 500). Jeho spoločnosť má teraz trhovú kapitalizáciu viac ako 600 miliárd dolárov, čím sa približuje napríklad k spoločnosti Facebook a robí ju oveľa cennejšou oproti iným popredným automobilkám (napríklad Ford a General Motors).

 

Zdroje: Twitter, Reuters

Pridať nový komentár
TOPlist