EN

Startup Lilium predstavil nové eVTOL vozidlo, lietajúcu taxi službu chce spustiť už o pár rokov

Od zavedenia lietajúcich automobilov do našich životov sme stále technologicky ďaleko. Podľa nemeckého startupu Lilium nám však zostáva čakať už iba do roku 2024.

Nemecký startup Lilium, ktorý na trhu nie je zrovna nový, ale je najnovšou spoločnosťou v odbore, ktorá sa stala verejnou, usilovne pracuje na vývoji prvého lietajúceho automobilu na svete a regionálnej kyvadlovej doprave. Pri ohlásení fúzie so spoločnosťou Qell Acquisition, ktorú založil bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti General Motors Barry Engle, spoločnosť Lilium tiež predstavuje nové eVTOL vozidlo (elektrické vozidlo s vertikálnym vzletom a pristávaním).

Spoločnosť pôvodne vyvíjala a testovala 5-miestne vozidlo Lilium Jet, ktoré používalo 36 elektromotorov vyvíjaných spoločnosťou a lietalo rýchlosťou až 300 km/h s maximálnym doletom 300km. Nové eVTOL vozidlo síce nesie rovnaké meno, je však podstatne väčšie s až siedmimi sedadlami a kladie výraznejší dôraz na pohodlie a efektivitu jazdy. Tiež je menej výkonné, keďže jeho rýchlosť sa odhaduje na 282km/h a dolet na 250km.

Toto vozidlo bude schopné vykonávať vertikálne vzlety aj pristávania, čo umožní jednoduchšie budovať hustejšiu dopravnú sieť, keďže nebudú potrebné veľké a dlhé vzletové plochy. Vozidlo má byť rýchle, efektívne, tiché a keďže je to elektrické vozidlo, bez emisií. V kabíne bude k dispozícii sedenie pre šesť osôb, pričom pilot má samostatný kokpit. Samozrejmosťou je aj ďalší priestor na batožinu. Spoločnosť Lilium odhaduje, že komerčná prevádzka by sa mohla začať už v roku 2024. Na splnenie tohto cieľa však v prvom rade potrebuje získať certifikáciu od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA) a od Agentúry Európskej únie pre bezpečnosť letectva (EASA).


Prečítajte si tiež: Volkswagen sa v USA mení na „Voltswagen“


 

Zdroje: Lilium

Pridať nový komentár
TOPlist