Najvzdialenejšie ľudskou rukou vytvorené objekty vo vesmíre, sondy Voyager 1 a 2 sú ohrozené. Hrozí, že ich nebude mať kto ovládať.
Hoci to môže znieť úplne bizarne, problémom je zastaraný programovací jazyk Fortran. Programovací jazyk pochádza ešte z roku 1954. Jeho kompilátor dokonca z roku 1957. NASA začala hľadať niekoho, kto vie programovať vo Fortrane a v niekoľkých ďalších jazykocj z éry studenej vojny. Manažérka programu Suzanne Dodd, oznámila, že pôvodná obsluha ide do dôchodku a NASA momentálne nemá dostatok personálu na obsluhu „archaického“ zariadenia. Požiadavky na miesto programátora zahŕňajú znalosť jazyka Fortran a asemblera, a s tým spojené ovládanie sondy, ktorá mal len 64KB pamäte. „Hoci niektorí ľudia vedia v jazyku programovať, pochopiť zložitosť vesmírnej sondy je úplne iná vec, väčšina mladých sa to nanešťastie učiť nechce“, na záver dodala Dodd.
Sondy Voyager vyrazili na svoju veľkú cestu v roku 1977, obe sa spoliehajú na hardvér zo 70. rokov od General Electric. Voyager 1 nedávno prekonal vzdialenosť 20 miliárd kilometrov od Zeme. Je to približne 133 krát ďalej ako je Zem od Slnka. Obe sondy sú dodnes funkčné, avšak väčšina systémov je už odpojená. Sondy by mali byť schopné komunikovať so Zemou do roku 2020, teda pokiaľ bude stačiť energia dodávaná z jej rádioizotopických termoelektrických generátorov.
Na záver dodajme, že je ešte veľké množstvo firiem, ktoré sa spoliehajú na Fortran, predovšetkým v priemyselnej sfére. Takže nie je zlé oprášiť starý jazyk. Ak vás práca zaujala a spĺňate požiadavky môžete si poslať životopis.
Zdroj: register
mano8
materik
mano8
materik