Notebooky s 3D obrazovkou nie sú žiadnou novinkou, sú však skutočne zaujímavou triedou produktov. Spoločnosť Acer sa teraz snaží oživiť koncept 3D zobrazenia bez použitia špecializovaných 3D okuliarov svojou iniciatívou SpatialLabs zameranou hlavne na profesionálov, ktorí často pracujú s 3D modelmi.
Koncept 3D zobrazenia bez nutnosti použitia okuliarov nie je nový. Už v roku 2011 spoločnosť Toshiba predstavila notebook Qosmio F750-10Q, ktorý túto funkciu umožňoval. Nová technológia od SpatialLabs od spoločnosti Acer postavená na jednom z ConceptD notebookov spoločnosti si však kladie za cieľ poskytnúť bez potreby okuliarov stereoskopický 3D zážitok priamo z obrazovky. V rámci programu SpatialLabs Developer Program for Unreal Engine bude spoločnosť na obdobie troch mesiacov bez akýchkoľvek poplatkov rozdávať prispôsobené ConceptD notebooky vývojárom, ktorí sú do programu vybraní.
Tieto notebooky majú v hornej časti nad displejom sadu stereoskopických kamier na sledovanie pohybov hlavy a očí. Obrazovku tvorí UHD panel, ktorý má na seba opticky naviazanú vrstvu lentikulárnych šošoviek z tekutých kryštálov, čo umožňuje používateľom voľne prepínať medzi 2D a 3D stereoskopickým zobrazením.
Ak je 3D stereoskopické zobrazenie povolené, sada nástrojov SpatialLab zobrazuje každému oku iný obraz toho istého objektu, aby bol dosiahnutý stereoskopický 3D efekt, ktorý vytvára ilúziu vznášajúceho sa objektu pred obrazovkou. Používatelia budú môcť 3D model otočiť, presunúť alebo dokonca vytiahnuť z obrazovky, čo im pomôže si ho pozrieť zo všetkých uhlov. Okrem toho budú tiež schopní zmeniť pozadie, aby vytvorili realistickejší efekt.
Medzi špecializované nástroje, ktoré ponúka spoločnosť Acer, patria aplikácia SpatialLabs Model Viewer určená na import a prezeranie modelov v 3D stereoskopickom zobrazení, aplikácia SpatialLabs Go určená na spoločné vykreslenie obsahu na celú obrazovku do 3D stereoskopického zobrazenia a nástroj PiStage určený na zlepšenie kolaborácie medzi aplikáciami Maya a Unreal Engine.
Spoločnosť Acer neprezradila plány komerčného uvedenia notebookov ConceptD s integrovanou technológiou SpatialLabs a taktiež neuviedla cenu takéhoto zariadenia (Acer však ukázal technológiu SpatialLabs na vylepšenom notebooku ConceptD 7 Pro, ktorý by bez technológie SpatialLabs stál viac ako 3 000€). Spoločnosť Acer tak zatiaľ asi len zisťuje záujem ľudí o takýto produkt, jeho efektívnosť a nedostatky, ktoré by mohla napraviť pred oficiálnym uvedením na trh.
Prečítajte si tiež: Morfujúci počítačový procesor odoláva útokom
Zdroje: Acer, ConceptD United States
Pridať nový komentár