EN

Uber predáva Uber Elevate - leteckú taxi dopravu

Spoločnosť Uber, ktorá sa zaoberá globálnym poskytovaním taxislužieb, uvažuje o predaji svojej dcérskej firmy Uber Elevate zameranej na vytvorenie prototypu a systému leteckej taxi dopravy, pomerne neznámemu startupu Joby Aviation. Informoval o tom portál Axios.

Táto správa prichádza v čase, kedy sa Dara Khosrowshahi, generálna riaditeľka spoločnosti Uber, snaží zvýšiť ziskovosť spoločnosti, čo zahŕňa aj predaj stratových častí firmy. Okrem toho sa objavujú správy, že Uber plánuje predať aj svoju dcérsku spoločnosť Uber ATG zaoberajúcu sa autonómnym riadením.

Spoločnosť Uber ako prvá prišla s myšlienkou a zároveň určitým návrhom vybudovania siete elektrickej leteckej taxi dopravy v oficiálnom dokumente (v bielej knihe) zverejnenom začiatkom roka 2016. Podľa možných dopravných scenárov spoločnosti Uber by bolo možné leteckou službou skrátiť čas prepravy zo San Francisca do San José na 15 minút z pôvodných 2 hodín a 12 minút pozemnou taxi službou. Uber v minulom roku začal ponúkať lety vrtuľníkom medzi Manhattanom a medzinárodným letiskom Johna F. Kennedyho prostredníctvom dcérskej spoločnosti Uber Copter, aby už vopred poskytol skúsenosti s používaním aplikácie Uber na objednanie leteckej prepravy. Zároveň táto služba mohla spoločnosti Uber priniesť určitú spätnú väzbu ohľadom záujmu o takúto službu.

Tieto plány boli už od samého začiatku veľmi ambiciózne a nemali veľké predpoklady na úspech. Spoliehali sa totiž na technológiu elektrického letectva, ktorá je stále ešte len vo vývoji a ani nebola testovaná ako súčasť komerčnej služby. Implementácia by bola priveľmi nákladná a vyžadovala by si vybudovanie veľkej siete pristávacích plôch (či už na strechách alebo na zemi) a súhlas regulačných orgánov, mnohých federálnych, štátnych a miestnych úradov.

 

Zdroje: Axios, The Verge, Uber Elevate, Uber ATG, Uber Copter

Pridať nový komentár
TOPlist