Vedci objavili dôkazy o gigantickom rozpínaní vesmíru v prvých chvíľach po jeho vzniku. Objav je hodný Nobelovej ceny.
Astronómom sa pomocou rádioteleskopu podarilo objaviť prvé dôkazy o tom, ako sa vesmír správal v prvých okamihoch po veľkom tresku. Zmapovaním polarizácie reliktného žiarenia sa potvrdila extrémne rýchla expanzia (tzv. kozmologická inflácia) nadsevetelnou rýchlosťou v prvých zlomkoch sekundy po veľkom tresku, kedy sa vesmír zväčšil 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 – násobne (1030). Až po tomto procese získal vlastnosti, s ktorými ho poznáme dnes.
Rýchla expanzia vesmíru mala podľa teórií zanechať po sebe stopy viditeľné práve v reliktnom žiarení, resp. jeho polarizácií. Teleskop Bicep2 na južnom póle sledoval práve tieto vlastnosti žiarenia vesmírneho pozadia, pričom našiel prekvapivo silné stopy vytrené s vysokou pravdepodobnosťou tzv. gravitačnými vlnámi, ktorých existenciu predpovedal Albert Einstein už v roku 1916. Tie putovali priestorom vesmíru po veľkom tresku. Teleskopom bol zaznamenaný stav vesmíru po asi 380 tisíc rokoch, keď reliktné žiarenie vzniklo a vesmír sa „spriehľadnil“. Dovtedy bol tvorený hlavne plazmou a hviezdy sa ešte netvorili.
Polarizácia reliktného žiarenia je silnejšia, ako sa očakávalo. Týmto pozorovaním sa potvrdila dôležitá fáza vzniku nášho vesmíru.
Tento objav je jedným z najvýznamnejších v astrofyzike, keďže potvrdzuje to, že krátko po veľkom tresku sa vesmír extrémne rýchlo rozpínal. Vysvetľuje sa tým vysvetľuje mnoho otázok, napríklad aj to, prečo je náš vesmír relatívne rovnomerný. Zároveň sa potvrdzuje úzke prepojenie kvantovej mechaniky a teórie relativity.
Teleskop Bicep2 sa nachádza na južnom póle, kvôli tamojším ideálnym podmienkam pre meranie slabého mikrovlnného žiarenia po veľkom tresku. Suchý a veľmi čistý vzduch robia toto nehostinné miesto najlepšou pozorovateľňou tohto druhu na Zemi. Vedci namerané výsledky preverovali tri roky, aby vylúčili v čo najväčšej možnej miere akékoľvek chyby.
Rádioteleskop Bicep2 na južnom póle
Tímu vedcov, ktorý oznámil tento objav, už gratulovali mnohé inštitúcie. Zmeranie polarizácie gravitačných vĺn sa považuje teraz za jeden z najvýznamnejších objavov astrofyziky, otvorene sa hovorí o Nobelovej cene.
Zdroj: heise.de
dyk
Pjetro de
m2fizy
prepelica
m2fizy
prepelica
mobík
passco
m2fizy