EN

Vedci objavili vo vesmíre objekt, ktorý by nemal existovať!

Vesmír má stále čo ponúknuť v objavovaní.

Astronómovia objavili záhadný vesmírny objekt, ktorý vysiela rádiové impulzy v nečakane dlhých intervaloch. Tento objekt s označením - ASKAP J1839-0756 bol prvýkrát zaznamenaný rádioteleskopom ASKAP v západnej Austrálii. Spočiatku sa javil ako slabnúci zdroj rádiového žiarenia, no ďalšie pozorovania odhalili, že vysiela periodické impulzy každých 6,5 hodiny. Táto rotačná perióda je výnimočne dlhá v porovnaní s bežnými pulzarmi, ktoré sa zvyčajne otočia niekoľkokrát za sekundu.

Objav ASKAP J1839-0756 spochybňuje súčasné teórie o neutrónových hviezdach. Podľa štandardných modelov by neutrónová hviezda s takou pomalou rotáciou nemala byť schopná vyžarovať rádiové impulzy. Navyše, tento objekt vysiela tzv. interpulzy, čo znamená, že zachytávame signály z oboch jeho magnetických pólov. Táto vlastnosť je zriedkavá aj medzi bežnými pulzarmi a poskytuje cenné informácie o geometrii a magnetickom poli hviezdy.

Vedci zvažujú rôzne vysvetlenia pre existenciu ASKAP J1839-0756. Jednou z možností je, že ide o magnetar - neutrónovú hviezdu s mimoriadne silným magnetickým poľom. Magnetary môžu generovať rádiové impulzy iným mechanizmom, ktorý by mohol fungovať aj pri nižších rýchlostiach rotácie. Alternatívne sa uvažuje, či by nemohlo ísť o bieleho trpaslíka, hoci doteraz neboli pozorované žiadne izolované biele trpaslíky vysielajúce rádiové impulzy. Nech už je povaha tohto objektu akákoľvek, jeho objav núti astronómov prehodnotiť naše chápanie správania neutrónových hviezd a otvára nové otázky o fyzike týchto extrémnych vesmírnych objektov.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist