Dnes je deň, keď Tim Berners-Lee vydal materiál k novej technológií označenej ako "A large hypertext database with typed links". Išlo o prvé plány pre web. Aj keď v tej dobe už internet existoval pre vedecké a vojenské účely, tak sa používal hlavne na mailovú komunikáciu alebo prenos súborov.
(Tim Berners-Lee)
Nutnosť WWW respektíve WEBu a internetového prehliadaču, ktorý by dokázal čítať dáta zo vzdialeného serveru a zobrazovať ich používateľovi na jeho počítači, vznikol kvôli zjednodušeniu práce pre vedcov v CERNe. Prvé spustenie WWW stránok, zatiaľ len v rámci vedeckého pracoviska CERN sa uskutočnilo na Vianoce v roku 1990. Rovnako so spustením bol dokončený protokol HTTP, jazyk HTML, prvý internetový prehliadač (ktorý sa volal WorldWideWeb a slúžil zároveň ako aj editor pre webové stránky) a prvý web server.
O rok neskôr Tim Berners-Lee zverejnil informácie o svojom projekte vrámci CERNu.Behom nasledujúcich dvoch rokov, vzniklo v rámci CERNu viacej ako 500 webových serverov.
V tom istom roku v apríli 1993 sa rozhodol CERN sprístupniť zdrojové kódy WWW bez licenčných poplatkov. Týmto rozhodnutím CERNu sa naštartovala nová internetová éra a internet sa sprístupnil aj obyčajným domácnostiam.
Sprístupnenie internetu a WEbu pre ľudí si vyžadovalo aj používateľský prístupnejší internetový prehliadač. Predsa len prehliadače, ktoré používali vedci v CERne neboli moc "user friendly". Prvý komerčne používaný prehliadač ktorý sa postaral o spopularizovanie WEBu bol Mosaic. Ten bol neskôr premenovaný na NETSCAPE. O rok sa pridal aj Microsoft so svojim Explorer-om, ktorý je známy dodnes.
Postupne ako sa internet usídľoval v domácnostiach vznikali v 90. rokoch aj prvé garážové firmy, ktoré na internete rozbehli svoj biznis. Napríklad v roku 1995 Jeff Bezos rozbehol dnes svetovo známy internetový obchod Amazon.com. Alebo značka Google začínala v roku 1997.
Silu internetu pochopili aj takzvaný Hackeri. Tí pomocou škodlivého kódu, umiestneného na webovej stránke, dokážu sa dostať do vášho zariadenia a môžu ho napríklad ovládať alebo sa dostať k vašim heslám, ktoré v ňom máte uložené. Preto pri "surfovaní" po webe treba byť obozretný a napríklad netreba klikať na vyskakujúcu reklamu, ktorá vám oznamuje že ste práve vyhrali nový iPhone :).
ZDROJ: WIKIPEDIA, vlastné
Pridať nový komentár