EN

Recenzia hry Concrete Genie

Nebýva zvykom aby spoločnosti ako SONY podporovali malé vývojárske tímy akým je napríklad Pixelopus, čo je v podstate odroda SIE so sídlom v Kalifornii. Dnes krátko prezentovaný produkt je len ich druhý titul. Prvou hrou bol Entwined z roku 2014. 

Úvod

Conrete Genie nie je ten klasický AAA titul, ktorý od SONY očakávame, napríklad už o mesiac dorazí Death Stranding, ale o to sa ani nesnaží. Ide o nenápadný titul určený skôr mladším hráčom. Čo oceňujem, že hra nie je ten typ, ktorá vás núti zabíjať, nestrieka tu krv a vôbec sa tu nestrieľa.

Zobrazuje skôr reálny problém v školách – šikanu. Presne na tom je založený príbeh. Hlavný hrdina Ash je umiestnený v prístavnom meste Denska, ktorý je na úpade a v určitých momentoch mi pripadá ako niektoré mestečká u nás na východe – pochmúrne, bez kultúry a života. Ak ste boli niekedy outsider v triede, tak presne o vás je tento titul. Jedinec, ktorý nezapadá v triede a ostatní ho majú za čudáka. Jeho hlavným hobby je kreslenie. Jedného dňa ho prepadnú, vezmú mu skicár a následne aj zničia. 

Podstatou hry je oživiť mesto kreslením, kedy postupne svojím štetcom rozsvecuje jednotlivé ulice a vracia do nich život. Hra vyzerá graficky veľmi príjemne a dobre sa na kreslenú grafiku pozerá, aj keď nie som tejto grafiky úplne fanúšik. Niekedy som mal pocit, že takéto „čarovanie“ štetcom vyvoláva pozitívne emócie, pričom mesto potom žiari.

Ako som už skôr naznačil, hra je určená skôr mladším ale ako oddychovka je hrateľná a môžete si ju v celku užiť aj keď ide o jednoduchú 3D arkádu s veľmi peknou grafikou. Páči sa mi pomerne netradičný titul a netradičný príbeh. Niekto môže namietať, že už tu máme open-world hru inFamous: Second Son. Hry v žiadnom prípade nemožno porovnať. Čo možno zamrzí, že hra je predvídateľná, ak čakáte extrémne zvraty, tak siahnite po inom titule. Budem sa opakovať, ale táto hra je hlavne oddychovka. Hra obsahuje aj mikroobsah akým je riešenie puzzle. V priebehu hry získavate „džinov“ s rôznymi schopnosťami – telepatických na odsúvanie predmetov, zapálenia ohňa či vytváranie elektrickej energie. Džinovia môžu aj odlišne vyzerať, všetko záleží len od toho ako si ho vytvoríte sami. Údajne môžeme ovplyvniť aj jeho charakter a osobnosť.

Oceňujem netradičné ovládanie pomocou gyroskopu a akcelerometru v gamepade, kedy nakláňaním DS4 kreslíte rôzne objekty. Je škoda, že táto funkcia gamepadu sa využíva vo veľmi malom množstve hier a príde mi vzhľadom na to, že konzola je na konci svojho cyklu, rovnako ako touchpad v gamepad takmer nevyužitá. Na výber máte tiež kreslenie pomocou analógovej páčky. Kresleniu sa medze nekladú.

Záver

Concrete Genie je skrátka jednoduchá, kreslená ale graficky farebná 3D adventúra v otvorenom svete, kde beháte po meste, stretávate rôzne nástrahy, riešite hádanky a sem-tam narazíte na súboje s bossmi. Mesto sa odomyká priebežne. Ak máte k dispozícii PS VR, tak hra naberá ďalší rozmer a v prípade konzoly PS4 Pro oceníte aj podporu 4K rozlíšenia.  

Príbehová línia je podľa zahraničných zdrojov veľmi krátka (ja som mal možnosť odohrať prvé 2 – 2.5 hodiny času), spomína sa sotva 5 – 7 hodín a to je dosť málo, aj keď hra stojí okolo 25€, resp. v prípade digitálnej verzie 29.99€. Mnohých poteší hlavne integrovaná čeština. Na hre sa mi najviac páčila jednoznačne grafika. Ako problém zase vidím opakovanosť misií a činností, čo bude vo finále mnohých nudiť. Osobne patrím medzi tých, ktorých stereotypné misií prestávajú po čase baviť. 

 

Za poskytnutie hry ďakujeme spoločnosti SONY.

 

Pridať nový komentár
TOPlist