EN

Sea of Thieves - multiplayerové pirátske dobrodružstvo alebo ako na MOBU inak

Sea of Thieves je prvá hra, ktorá má potenciál poraziť MOBA hry ako je League of Legends či DOTA, ohrozí prípadne MMORPG ako je WOW? Dôvod je jednoduchý, konečne je tu hra, ktorá je zábavná a určená pre viacerých hráčov, ale…

Po dlhej dobe štúdio RARE, ktoré mimochodom v minulosti vyvíjalo hry pre Kinect dokázalo uviesť na trh produkt, ktorý je odlišný než všetky súčasné hry. Sea of Thieves je v podstate MMORPG zo sveta námorných bitiek a pirátov.

Hra má techniku z RPG, avšak levelovanie samotných postáv chýba. Vylepšujete si len akési námorné atribúty akým je obchodovanie či hľadanie pokladov. Čím vyšší level, tým dostávate náročnejšie úlohy, na druhej strane aj lepšie ohodnotené. Hlavný príbeh tu absentuje, takže nič hlbšiu tu nehľadajte. Dúfajme, že práve toto nebude atribút, ktorý zrazí hru na kolená. Spoločnosť Microsoft považuje v súčasnosti titul za nosnú hru pre XBOX ale zároveň aj službu Game Pass. Nevýhodou je, že hru na PC si opäť zahráte len cez Windows Store. Na rozdiel od Age of Empires Definitive Edition sa tu ale nestretávame s problémami so štartom.

Nebudem klamať hrať hru sólo je skrátka nuda. Áno môžete si zahrať na archaickej gitare či popiť v bare, to vás ale čoskoro prejde. Nosnou časťou hry je multiplayer. Na výber máte zatiaľ z trojice lodí. Jedna loď je určená pre jedného hráča, potom je tu galeóna pre 3-4 hráčov a menšia ale zato obratná loď pre dvoch hráčov. Sea of Thieves je hlavne co-op hra. Vytváranie a skladanie tímov je preto nutnosťou. Na rozdiel od MOBA hier tu ale nie je možné vytvárať trvalé tímy. Takže pred každou hrou musíte pozvať kamarátov, inak dostanete nie vždy práve spolupracujúcich spoluhráčov.

Ako som už viackrát naznačil, SoT je unikátny titul – minimálne v oblasti vylepšovania, vybalancované zbrane či vyrovnaná hrateľnosť lodí. Hoci sa na prvý pohľad nezdá, s menšou loďou pre dvoch hráčov nie je nič náročné potopiť veľkú galeónu. Ak očakávate jednoduché ovládanie lodí, tak ste na omyle. Táto časť je skutočne slušne prepracovaná. Na lodi ovládate okrem kotvy a kormidla aj jednotlivé plachty. Pri bojoch musíte zase dopĺňať gule do kanónov, a aby nebolo málo, množstvo gulí je obmedzené. Ak dostanete zásah, musíte zabehnúť do podpalubia a zaplátať diery, v opačnom prípade sa loď začne potápať. Čím viac vody, tým ste pomalší alebo menej obratnejší. Súbojový systém lodí je prepracovaný. V bojoch vám samozrejme môže pomôcť aj kotva pre rýchle otočenie či správne natočenie plachiet pre maximálnu rýchlosť. Tá môže byť ale zradná, počas búrok alebo silných prúdov vám môže prevrátiť loď. More a pôsobenie vetra je podľa môjho názoru implementované v tejto hre na jednotku a predčí všetky hry.

Hra si nezakladá na špičkovej grafike. Práve naopak, jednoduchá grafika, podobnej tej, použitej vo Fornite. Rozmanité a farebné prostredie, takto sa dá nazvať grafická stránka hry. Na druhej strane pri hraní v 4K rozlíšení máte ostrosť niektorých textúr, hlavne na lodi, na veľmi vysokej úrovni. S tým je spojená aj výborná optimalizácia. Na notebooku MSI GT62 s GTX1070 som v 4K rozlíšení dosahoval priemerne 40 až 45 FPS. Aj v tomto smere je vidno, že hra je určená pre masy, nielen tým hráčom, ktorí disponujú najdrahším a najrýchlejším hardvérom.

Čo sa týka gameplayu, na ostrovoch nájdete obchodníka, piráta a čarodejku. Každá postava vám dáva odlišné úlohy. Obchodník vám napríklad zadá chytanie kurčiat a ich následný predaj. Pirát zase hľadanie pokladov a zabíjanie lebok. Počas tejto cesty musíte odhaliť určité hlavolamy, ktoré sa postupne odhaľujú. Niektoré hádanky sú náročnejšie, niektoré jednoduchšie. Niekedy vám hra naznačí priamo miesto na mape, kam si máte vykopať vaše zlato. Občas treba poraziť nejakých kostlivcov. Na každého kostlivca fungujú iné techniky. Spomeniem, že zlatý kostlivec sa musí najprv poliať vodou, v opačnom prípade ho nie je možné zabiť. To sú prvky, ktoré robia hru nielen zábavnejšiu ale aj zložitejšiu a je nutné pri nej rozmýšľať.

Čo sa týka lodí, dokážete vymeniť baranidlo a ešte urobiť pár vizuálnych úprav. Z hľadiska hry potrebujete získavať a zbierať gule a drevené dosky na opravu lode. Banány vám zase obnovujú život. Na súboje muž proti mužovi máte na výber pár zbraní – od pištolí cez pušky až po predchodcu „sniperky“ - pušku s ďalekohľadom. Alebo môžete použiť starú dobrú mačetu.

Hra má aj akési super eventy, kedy sa objaví lebka, a je nutné dobyť ostrov. Na tomto mieste sa častokrát stretne viacero lodí a viacero posádok. Ak sa vám podarí event v stanovenom čase ukončiť, ste odmenení skutočne štedro. Hra má v súčasnosti obmedzenie na asi 16 hráčov na mapu alebo približne 6 lodí. Nie je to veľa, ale prekvapivo na iné posádky natrafíte celkom často, a to aj vzhľadom na veľkosť mapy. Určite by som ocenil väčšie sústredenie sa na PVP mód a pridanie viacero lodí. Mimochodom, nepriateľské posádky môžete aj okrádať, musíte tak pri raidoch rozmýšľať. Respawn systém lodí a hráčov je zaujímavý a vďaka nemu sa dalo bojovať o lebku kľudne aj 4 hodiny. Nový systém vás už po ponorení lode odsunie ďaleko od vášho posledného bojiska. Starý systém respawnoval loď neďaleko. Mimochodom respawn hráčov je zabezpečený priamo na loď, doba je krátka, približne 15 – 20 sekúnd. Práve rýchle spawnovanie hráčov pridávalo na dynamickej stránke hry.

To sú všetko pozitívne aspekty. Problémom hry je obsah. V súčasnosti je ho málo a akýsi super alebo master pirát s lv50 sa dá dosiahnuť za približne 100 hodín hrania. O hre bohužiaľ začnete pochybovať už po 30-40 hodinách, pretože sa úlohy opakujú. PvE systém skrátka nie je dotiahnutý a PVP systém zatiaľ na profi sféru ani zďaleka nemá, a úprimne ako eSport hra sa nemá šancu ako etablovať. Veľké pozitívum vidím v tom, že vývojári načúvajú hráčom a pružne reagujú na negatívny feedback gameplayu, preto si myslím, že aj v smere obsahu sa zapracuje. Bodaj by nie, pri spustení hry, uvádzali autori až milión hráčov.

Sea of Thieves je konečne po dlhej dobe originálna hra s jednoduchou grafikou, výbornou vybalancovateľnosťou postáv, lodí či zbraní a dobrou sprievodnou hudbou. Doteraz som si nemyslel, že námorné bitky môžu tak zabaviť. Hra je určená pre jednotlivcov a skupiny hráčov. Prvý prípad ale neodporúčam. Hrať hru ako singleplayer nemá význam, pretože proti veľkým posádkam nemáte skrátka šancu. Ak sa nudíte môžete sa len tak plaviť po mape a náhodou natrafiť na Krakena, naneštastie v sólo hre proti nemu nemáte žiadnu šancu… Toto je hra určená aspoň pre dvojicu hráčov.

Obrovským mínusom hry s takto veľkým potenciálom je malý a slabý obsah, čo je priam trestuhodné. Sea of Thieves je hra, ktorá nám ukázala, že MOBA sa dá urobiť aj inak.

 
Plusy Mínusy
4K grafika Možnosti v hre
Prostredie a mapa Krátky obsah
Optimalizácia Vyššia cena 
Vyváženosť  
Sprievodná hudba  

Hru poskytla spoločnosť Microsoft.

Plusy Mínusy
4K grafika Uvítal by som viac hodín hrania
Prostredie a mapa  
Množstvo brnení  
Bojový systém  
Sprievodná hudba  
Pútavý dej  

Hru poskytla spoločnosť SONY.

Pridať nový komentár
TOPlist