EN

Silverstone MS12 & ECU06 – NVMe rýchlosti takmer v hociktorom PC

Keď sa povie značka Silverstone, v prvom rade vás asi napadne, že ide o výrobcu skriniek, chladičov, či ventilátorov. Lenže portfólio tohto výrobcu prezradí kopec doplnkov k PC. Jedným z takých je kombo MS12 a ECU06 (MS12 viete využiť aj samostatne), ktoré vám dávajú možnosť využiť rýchle NVMe tam, kde doska nemá dedikovaný slot pre ne alebo už ďalšie voľné sloty nemáte. Na oba produkty sa dnes bližšie pozriem.

Balenie

Keďže ide o relatívne malé produkty, balenie oboch produktov je pomerne malé. V balení MS12 je hliníkový obal pre NVMe, spolu s teplovodivými podložkami a USB-C kábel (z oboch strán). ECU06 je „doplnok“ k MS12 – ide o PCIe kartu, ktorá zvyšuje rýchlosť prenosu MS12. ECU06 sa rovnako prepája s MS12 cez USB-C.

 

 

Prax, testy


Predtým než sa pozrieme na výsledky prenosových rýchlostí, tak by som sa ešte rád zastavil nad kvalitou spracovania a samozrejme chladením. Obal samotný je perfektne spraveným kusom hliníka a disk doň zapadne na milimeter presne. Pre dosiahnutie najlepšej teploty, aplikujte teplovodivé podložky určite podľa návodu. Oproti pasívu, ktorý bol na disku, je MS12 možno tak 3x väčší a to sa aj premietlo na samotnej teplote disku. WD SN750 dosiahol v našich testoch v záťaži okolo 59 stupňov Celzia. Ten istý disk v MS12 dosiahol o 10 stupňov menej a maximálnu teplotu, ktorú som zaznamenal bolo 49 stupňov Celzia, čo je skvelý výsledok. 

 

 

Testy

V zápise podávalo kombo ECU06 a MS12 zhruba o 50% menší výkon oproti zapojeniu disku priamo do dosky.

Priame prepojenie cez USB-C stiahlo výkon zhruba o polovicu (ECU06+MS12).

Ďalšie testy preukázali to isté, čo predošlé - disk prepojený cez kartu ECU06 podával zhruba polovičný výkon.

Prepojenie do PC priamo cez USB-C znamenal pokles 42% (oproti ECU06+MS12)

V CrystalDisk Mark prepad nebol až tak veľký ako u iných testov

V posledných testoch AS SSD sa držala kombinácia od Silverstone o niečo lepšie - celkový prepad výkon bol v priemere len 20%

 


Záver


Ako vidíte z testov, ECU06 a MS12 splnili to, čo Silverstone sľúbil – rýchlosti disku samozrejme nie sú také, ako keď ho pripojíte k doske - treba očakávať prepad rýchlostí o 20-50% (disk zapojený cez adaptér do dosky). Celkovo však disk dosahuje slušné prenosové rýchlosti. Pri priamom prepojení cez USB-C idú rýchlosti už výraznejšie dole.
Cena za obe komponenty je pomerne vysoká – približne 140 eur (ECU06 – 80 eur, MS12 - 60 eur) ale svoju skupinu ľudí si tieto produkty určite nájdu.

 

 

Za zaslanie ECU06 a MS12 ďakujeme spoločnosti Silverstone.

Pridať nový komentár
TOPlist