EN

AMD AthlonXP 1600+ od Jeckyho

Úvodom len toľko že pozdravujem všetkých nadšencov pretaktovania - aj serveru pretaktovanie.sk - a zvlášť tých s systémom založeným na CPU AMD. Nie že by som mal niečo proti Intel-u ale. Po mnohých zmenách môjho PC som sa konečne dostal ku komponentom ktoré sú veľmi priateľské k pretaktovaniu. Snáď to dokážu výsledky ktoré sa mi podarilo namerať. Podotýkam, že všetko beží úplné v pohode a to aj na Windows-och - konkrétne 98 beta verzia EN (zatiaľ mne jediná 9x-ka, ktorá až tak často nepadá a neblbne sama od seba, takmer nikdy) no a XP Pro EN z ktorého sú aj merania. O linux-e sa ani nebudem zmieňovať - ten je sám o sebe dosť dokončený systém a ako inak aj tam šľape všetko tak ako má.

Všetko pretaktovanie sa týkalo zatiaľ len zmeny FSB a taktovania GPU a jeho RAM. Nakoľko sa až tak často nehrám - nie je na to čas - tak som GPU nakoniec nepretaktoval - sem tam sa na mňa kukla s monitora modrá obrazovka alebo čierna a nasledoval reštart.

Moja zostava:

CPU: AMD XP 1600+

Cooler: TITAN TTC-D5TB(3/TC) s termoreguláciou

MB: MSI - 6380 KT 266A Verzia 1.2 neraidovaná

RAM: 2 x 128 MB DDRAM CL2 Apacer

GPU: MSI GF4MX440 64 MB DDRAM

Audio: SB Live!

HDD: IBM 40GB / 7200ot./min.

CD-RW: TEAC 32/8/8 x

DVD: Toshiba 1502

FDD: SONY

Case: Morex 916 s 250W zdrojom

Cooler front & rear: TITAN TFD-802415CT s termoreguláciou

Monitor: Iiyama Vision Master Pro 413

 

Wcpuid

 

Sisoft Sandra 2002

3Dmark 2001

Teplota

V prvom rade som si prepálil BIOS na verziu A6380VMS V5.5 071002. Pôvodný BIOS vykazoval chybovosť už pri 142 MHz FSB. A k tomu všetkému ešte začal vždy pindať na otáčky ventilátora CPU. Spomínaná verzia rieši oba problémy. Má však jeden - nie tak závažný ale človeka to nas..e. Totižto neprepočítava XP rating pri zmene FSB. Asi to bude kvôli tým novým XP-čkam. Postupne som sa dostaval vyššie a vyššie bez zásahu do časovania pamätí a napätí po 144 - 145 MHz. Ako náhle som túto hranicu prekročil tak sa testy zrútili alebo celý WIN. Skúsil som napätia a vyplatilo sa. Krásnych 149 MHz bolo na svete. Ale ja človek nenažraný som chcel ísť vyššie. Konečná hranica je 1600 MHz - FSB:152,5 MHz násobič 10,5 a to znamená v XP ratingu 1900+.Inak je zábavne sa pozerať na testovacie tools kde CPU označujú ako AXP 1600+ a hneď na to reálnu frekvenciu 1600 MHz.

Tu Vám opíšem len nastavenia v BIOIS-e lebo vyššie som sa už nedostal:

Spread Spectrum - Disabled

FSB - 152 MHz

CPU - 1,8 V

DDR - 2,7 V

AGP - 1,7 V

 

SDRAM CAS # Latency - 2

Row Precharge Time - 3T

Ras Pulse Width - 6T

Ras to CAS Delay -3T

SDRAM Bank Interleave - 4-way

SDRAM Burst Length - 8 QW

SDRAM 1T Command - Enabled

Fast Command - Normal

 

AGP - 4X

AGP Fast Write - Disabled

AGP Aperture Size - 64 MB

Master 1W/S Write - Disabled

Master 1W/S Read - Disabled

Read Synchronization - Disabled

 

Jedna zaujímavosť na koniec: FSB sa mi mení od 152 do 153 MHz samo od seba. WCPUID my však ukazuje stále okolo 152,5 MHz. SiSoft Sandra raz tak a raz onak. Asi zaokrúhľuje. Teplota v kľude je okolo 45 st. a v záťaži mi ani raz nepresiahla 50 st. - žeby naozaj fungovala termoregulácia od TITAN-u. Keď sme inak pri tých teplotách: Thermaltake Silent Viking je síce tichší ale inak rovnako výkonný. Takže pokiaľ neni "dokonale" odhlučnená skrinka tak to nemá zmysel lebo aj tak ho prehluší zvuk zdroju, GPU alebo HDD no a TITAN je lacnejší. Mne jedine vadí hluk zdroja. Ale to jedna zenerová diodka vyrieši veľmi rýchlo.

Do budúcnosti určite pomaľujem vyvedené mostíky a zlepším vetranie - jeden na ľavú bočnicu v úrovni CPU a druhý hore.

Prajem všetkým veľa úspechov v pretaktovaní - aj AMD-ečkarom aj Intel-akom - a hlavne majte radi vaše čipi - oni zas majú radi chlad.

P.S.: pomôžte mi niekto v hľadaní dobrého vodivého laku - som z BA

Jecky

melisek@acts.sk

Pridať nový komentár
TOPlist