Žiadny kremík či grafén, ale celulózová nanožilnatina z dreva. Čip je výkonom na úrovni konvenčných čipov a je priateľsky k prírode.
V súvislosti s výrobou polovodičov a so zmenšovaním výrobného procesu sa hľadajú alternatívne materiály, ktoré by sa dali použiť na výrobu čipov. Kremík sa pokúša nahradiť grafén, no čo tak napríklad drevo? Tento ekologický materiál by mohol odľahčiť našu planétu o veľké množstvo e-odpadu.
Nie je to až tak nereálna myšlienka nakoľko vedcom z University of Wisconsin-Madison a U.S. Deparment of Agriculture Forest Products Laboratory sa podarilo vyrobiť polovodič, ktorý je takmer celý zhotovený z dreva. Svoj výskum publikovali včera v Nature Communications.
Väčšina dnešných čipov "sedí" na substráte či podpornej vrstve, ktorá nie je rozložiteľná. Vedcom sa podarilo nahradiť túto neekologickú vrstvu rozložiteľným materiálom nazvaným ako celulózová nanožilnatina (CNF - cellulose nanofibril). CNF je nielen ekologický materiál, ale je aj ohybný, transparentný a má vhodne elektrické vlastnosti.
CNF z dreva však mohol časom expandovať a zmršťovať sa v závislosti od toho, koľko vlhkosti by nasal. Tento problém sa vedcom podarilo odstrániť tak, že CNF pokryli epoxidovou vrstvou, ktorá urobila materiál odolným voči vode. Okrem toho sa stal CNF viac hladkým.
Takto vyrobený čip je výkonom na podobnej úrovni ako bežne vyrábané čipy. Navyše je však ekologickejší a jeho výroba stojí zlomok oproti tradičnej výrobe čipov. Likvidácia takéhoto čipu by prebehla ekologickou cestou. "Teraz sú čipy tak bezpečné, že ich môžete položiť do lesa a huby ich rozložia. Stali sa bezpečné ako hnojivá", hovorí profesor Zhenqiang Ma, ktorý viedol tím. O masovej výrobe sa zatiaľ nehovorí, no jedného dňa si možno do našich smartfónov nájdu cestu aj takéto čipy.
Zdroj: gizmodo
XD
vulu
m2fizy
DuriKe
m2fizy
pif666
m2fizy
bobe
zibi