V poslednej dobe stále čoraz častejšie diskutovaná téma ohľadom zrovnávania najvýkonnejších chladičov na procesory stále neprináša jednoznačnú odpoveď na to, ktorý je ten úplne najlepší. Väčšina nadšencov taktovania určite chce mať vo svojom počítači práve takýto chladič a vtedy rozhodovanie zostáva len v rovine: Scythe Ninja vs. Noctua NH-U 12. Sú to určite dve najlepšie riešenia v oblasti vzduchového chladenia. Rozhodol som sa preto podrobiť ich vzájomnému zrovnávaciemu testu so zámerom určenia jasného víťaza.
Špecifikácie chladičov
Oba chladiče sú na trhu novinkou, takže výrobcovia Scythe aj Rascom sa určite snažili skĺbiť všetky poznatky z oblasti chladenia procesorov vzduchom vo svojich výrobkoch. To sa aj odzrkadlilo na ich vynikajúcich vlastnostiach a chladiacom výkone, ktorý by len ťažko hľadal rovnocennú konkurenciu.
Nedávno boli na stránkach pretaktovanie.sk uverejnené recenzie na Scythe Ninja Plus aj Noctua NH-U 12. Nebudem preto podrobne rozpisovať info o každom chladiči jednotlivo, stačí si preštudovať uvedené recenzie, ktoré sú myslím v tomto smere dostatočne detailné. Tu by som chcel docieliť len čisto vzájomné porovnávanie ako v oblasti chladiaceho výkonu, tak i vo vzhľade a prevedení.
Na začiatok technické špecifikácie:
Technológia oboch chladičov je založená na princípe odvodu tepla z procesora cez medenú základňu prostredníctvom heat-pipe trubíc v celkovom počte 12 v prípade Scythe Ninja a 8 u pasívu Noctua NH-U 12. Tie odovzdávajú tepelnú energiu hliníkovým rebrám, ktorých počet sa podstatne líši. Menší počet 23 rebier u Scythe Ninja je daný prvotným použitím tohto chladiča aj na pasívne chladenie využívajúce prúdenie vzduchu v skrinke. Práve preto volil výrobca vzdialenosť medzi rebrami o niečo väčšiu aby sa vzájomne neovplyvňovali. Naproti tomu je rebrovanie u Noctua NH-U 12 hustejšie (38 rebier), čo je určite výhoda pri použití ventilátora s väčším prietokom. Na pasívny chod tým pádom nie je zrovna tento pasív to najlepšie riešenie.
Úctyhodná veľkosť vyžarovacej plochy je takmer zhodná. Menšie rozmery jednotlivých rebrových plátov kompenzuje Noctua NH-U 12 ich väčším počtom, čiže ako som už spomínal vyššie, vzdialenosť medzi nimi je podstatne menšia. Naviac, Scythe Ninja využíva aj priestor tesne nad medenou základňou osadením hliníkového pasívu.
gabriel
miqra
misho369
AjsTi
petrexcomi
Bikermotyl
subz3ro
crux2005
Bikermotyl
CrakeN
mgo
CrakeN
mgo
mgo
Wizik
erik
gabriel
Bikermotyl
redakcia
Shoty
gabriel
Michal Kiradžiev
Bikermotyl
jose
Bikermotyl
TomKocuR
modko
Bikermotyl
Bikermotyl
TomKocuR
erik
crux2005
Bikermotyl
matelkoxxl
spd
Jeffo
Bikermotyl
ladin
Bikermotyl
Mihoo
Bikermotyl
spd
spd
gabriel
MEPHISTO
Razor
Bikermotyl