EN

30 rokov s Windows. Operačný systém oslavuje dnes 3. dekádu

Windows dnes oslavuje 30 rokov. Presne 20. novembra 1985, totiž Microsoft predstavil Windows 1.0.

Windows 1.0 bol 16 – bitový operačný systém a zároveň revolučný vo viacerých ohľadoch, ponúkol nový spôsob ovládania PC. Priniesol totiž grafické používateľské prostredie, prakticky bez GUI si dnes nevieme predstaviť používať akýkoľvek operačný systém. Pre nových používateľov PC bol priam požehnaním, zatratil menej efektívny, resp. pomalší príkazový riadok, teda command line (cmd) alebo známy tiež pod názvom Shell. Mimochodom, ten sa v operačnom systéme Windows nachádza dodnes pod aplikáciou cmd.exe.

Vďaka kurzoru bolo možné klikať priamo na vybraný text či riadok a písmeno. Predtým bola navigácia riešená výhradne rolovaním naprieč riadkami či smerovými šípkami.

Windows 1.0 vyžadoval PC bežiace aspoň na DOSe 2.0 a pamäť RAM s kapacitou aspoň 256KB a taktiež grafickú kartu. Podľa webu theregister sa počet predaných počítačov s novým operačným systémom vyšplhal za pár rokov ledva na 500 000. Používatelia boli totiž stále zvyknutí na overený príkazový riadok.

Je nutné dodať, že Windows 1.0 bol viac MS-DOS ako súčasný Windows. Išlo totiž len o grafickú nadstavbu MS-DOSu. Okná sa pôvodne nemohli prekrývať hoci táto funkcia v systéme bola. Problémom bol ale súdny spor so spoločnosťou APPLE, ktorá si nárokovala patent na vyššie uvedenú funkciu. Prekrývanie bolo dostupné až vo Windows 2.0/3.0. Systém taktiež podporoval veľké množstvo myší, klávesníc či tlačiarní – veľké množstvo ovládačov bolo už integrovaných priamo v systéme.

Priamy konkurent Windows 1.0 bol predstavený o rok neskôr (1986/1987), teda ak si odmyslíme Macy. Bol ním OS/2, pôvodne ako textové rozhranie. Zaujímavosťou je, že celé 4 roky za vývojom OS/2 stála nielen firma IBM ale aj samotný Microsoft. OS/2 bol pritom vo väčšine ohľadoch lepší operačný systém. GUI dostal ale až v roku 1988. OS/2 sa stal neskôr základom pre vznik nových operačných systémov na báze Windows NT.

Pekné porovnanie je dostupné napríklad tu:

Dodnes sa vedie debata, kto uviedol oknové GUI skôr. Bol to Microsoft alebo Apple či Xerox? Faktom ale je, že Mac GUI bol na trhu o niečo skôr než ho Microsoft uviedol vo Windows 1.0. Windows 1.0 malo však svoje okná už farebné. Mac GUI bolo však prebraté od Xeroxu PARC. Zaujímavosťou je, že Microsoft si GUI licencoval od oboch spoločností.

Ballmer predáva Windows 1.0:

Rozhovor s Jobsom ako Xerox prepásol možnosť (GUI vyvíjal napríklad Larry Tesler) stať sa vedúcim hráčom v IT poli ale aj o tom ako to bolo s GUI, môžete nájsť TU.

Históriu dalších systémov od Microsoftu si môžete prečítať zase TU.

Zdroj: v texte

Komentáre (3)
Ulipispipapyrus
Ako pekne sa falšuje história :) Lebo Windows 1.0 nepoužíval absolútne NIKTO. Windows 2.0 nechtiac používali majiteslia scannerov Hewlett Packard, lebo ho dostali pribalený, ako ovládací program. Presadzovať sa začal až Windows 3.0 a aj to až vo verzii 3.11, ktorá bola prielomová tým, že LAN podsystém sa štartoval priamo s operačným systémom. Ano - dovtedy ste museli naštarotvať sieť samostatne - ako podobne, ako modemové spojenie :) Aj Windows 95 bol úspešný až vo verzii "B", podobne, ako 98-ka, ktorej prvá verzia tiež mala viac chýb než prínosov. O Windows ME nehovoriac. Drvivo geniálny bol až systém Windows 2000, ktorý konečne splnil to, čo Micorosoft 20 rokov sľuboval. Z istého uhla pohľadu tento systém už nebol prekonaný, lebo len čo gates získal chodivý a stabilný systém, začal pracovať na okliešťovaní a manipulácii užívateľa -výsledky týchto aktivít sú známe aj ako Windows XP, Vista, 7, 8, či 8.1. Výnimkou sa zatiuaľ zdá byť Windows 10 - uvdíme v mobilnej verzii. Zdá sa však, žeMicorosoftu konečne došlo, že mu ušiel vlak so smartfónmi a tak je po 15-tich rokoch výnimočne zase raz ochotný urobiť niečo aj pre užívateľa :) PS a prečo nepoužíval Windows 1.0 absolútne NIKTO ? Nuž preto, že všetci používali Norton Commandera a mnohí si dodnes myslia, že to bol MS DOS :)
Archon
tak na Norton Commandera sa tiež pamätam , ale museli sme ho vždy spuštať manualne
Ján Kisty
viem, ze sa to dalo zavadzat aj automaticky... horsie nez si to clovek rozbil... Potom trebalo volat vzdy zdatnejsie cloveka nech to autozapinanie opat rozbeha..
Pridať nový komentár
TOPlist