Za prototypom bezbatériového telefónu je Washingtonská univerzita, ktorá o jeho vývoji informovala v tlačovej správe tento týždeň. Podrobnosti o telefóne uverejnili v odbornom článku v zborníku Proceedings of the Association for Computing Machinery on Interactive, Mobile, Wearable and Ubiquitous Technologies.
Telefón získava mikrowaty výkonu potrebného na svoj beh z rádio signálov v jeho okolí, alebo zo svetla (z fotodiód). Telefón je zostavený z bežne dostupných súčiastok. Výskumný tím za telefónom na ňom predviedol skype hovor.
Ako hovorí komentár na konci videa, z bezbatériovým telefónom sa nemusíte obávať, že váš telefón nebude nabitý. V tlačovej správe Shyam Gollakota, člen výskumného tímu hovorí “Veríme, že sme postavili prvý mobilný telefón, ktorého energetická spotreba je takmer nulová. Na dosiahnutie skutočne, ale skutočne veľmi nízkej spotreby potrebujete napájať telefón z energie získanej z jeho okolia. Na to potrebujete od základu premyslieť to, ako sú telefóny navrhnuté.”
Tlačová správa o tom hovorí Na dosiahnutie veľmi nízkej spotreby bolo potrebné eliminovať konverziu analógových signálov, ktoré prenášajú zvuk na digitálne dáta, ktoré telefón dokáže pochopiť. Tento proces spotrebováva toľko energie, že je nemožné navrhnúť telefón, ktorý sa môže spoliehať len na okolité napájacie zdroje. Namiesto toho bezbatériový mobil využíva nepatrné vibrácie v mikrofóne alebo reproduktore telefónu, ktoré sa vyskytujú, keď niekto hovorí do telefónu alebo počúva hovor. Anténa pripojená k týmto komponentom prevádza tento pohyb na zmeny v štandardnom analógovom rádiovom signáli vysielanom základňovou stanicou. Tento proces v podstate kóduje rečové vzorce v odrazených rádiových signáloch spôsobom, ktorý nepotrebuje takmer žiadnu energiu. Na prenos reči telefón využíva vibrácie z mikrofónu zariadenia na kódovanie rečových vzorov v odrazených signáloch. Ak chcete prijímať reč, konvertuje zakódované rádiové signály na zvukové vibrácie, ktoré sú zachytené reproduktorom telefónu. V prototypovom zariadení užívateľ stlačí tlačidlo na prepínanie medzi týmito dvoma režimami "vysielania" a "počúvania".
Prototyp telefónu si na svoj beh vystačil s 3,5 mikrowattmi. To je veľmi približne stotisíc krát menej energie než potrebuje bežný smartfón. Aktuálny prototyp dokáže fungovať do vzdialenosti približne 10-15 metrov od základovej stanice.
Prototyp bezbatériového telefónu. Credit: Mark Stone/University of Washington
Zdroj: www.washington.edu
miro123456