Vírus dokáže vystopovať, nájsť a zneškodniť zdroje kybernetických útokov.
Japonské ministerstvo obrany už od roku 2008 pracuje na špeciálnom "obrannom" počítačovom víruse, ktorý má mať schopnosť udrieť priamo na pôvodcu útoku. V rámci hesla "najlepšia obrana je útok" vyvíjaný vírus dokáže lokalizovať, identifikovať a taktiež účinne zasiahnuť proti samotnému zdroju útoku, voči ktorému sa má brániť. Okrem tohto má navyše aj schopnosť zistiť všetky medziľahlé stanice, po ktorých prebiehal útok a tie rovnako napadnúť, prípadne zozbierať dôležité informácie.
Zákazku za v prepočte takmer 2 milióny Eur vyhrala súkromná spoločnosť Fujitsu. Medzičasom sa už mali vykonať aj prvé testy v uzavretých počítačových sieťach, ktoré potvrdili funkčnosť a efektívnosť vírusu.
Po detekcii útoku dokáže obranný vírus identifikovať a napadnúť nielen pôvodný zdroj, ale aj medzistanice
Podľa zdrojov servera Yomiuri, ktorý o programe ministerstva obrany informoval, vie vírus s veľkým stupňom presnosti identifikovať zdroje DDoS útokov, rovnako ako aj iných špeciálnych typov zameraných na ukradnutie dát z cieľových počítačových systémov.
Problémom nasadenia do prevádzky je ale súčasný stav legislatívy v krajine. Kybernetické útoky neboli uvažované v roku 2005, kedy sa rozhodovalo o typoch protiútokov v prípade sebaobrany. Nateraz sa teda nedá vírus použiť voči externým útočníkom. Tento stav by sa ale aj vo svetle nedávnych udalostí (napr. napadnutie vojenského priemyslu) mohol čoskoro zmeniť. Kybernetické zbrane už s veľkou pravdepodobnosťou aktívne využívajú štáty ako USA či Čína.
Frosty
spok
like
Frosty
like
Frosty
like
Frosty
Frosty