Miniatúrny senzor dobíjateľný hudbou, najlepšie štýlu rap, ale celkom dobre poslúži aj blues, jazz či rock.
Výskumníci z Nanotechnologického centra Birck na Purdue University sa chystajú v týchto dňoch na konferencii v Paríži predstaviť nový druh tlakového senzora, ktorý získava elektrickú energiu z akustických vĺn. Zvuk o určitej frekvencii, predovšetkým medzi 200Hz až 500Hz, dokáže rozkmitať pohyblivú časť senzora, ktorá vďaka piezoelektrickému javu generuje elektrickú energiu, ktorá sa následne uchováva v miniatúrnom kondenzátore. Akonáhle sa hudba dostane mimo týchto frekvencií, začne sa napájať samotný senzor, ktorý zosníma informácie o tlaku a vyšle ich vo forme rádiového signálu.
Využitie si takéto zariadenie o veľkosti asi iba dvoch centimetrov nájde u pacientov postihnutých aneurizmou (vyduté cievy) či inkontinenciou z dôvodu paralýzy (neschopnosť udržať moč alebo stolicu). Zariadenie by nahradilo dnes používané batériové senzory, alebo senzory napájané magnetickým tokom prostredníctvom cievok. Pacientovi by takýto senzor mohol vhodne stimulovať miechu, aby uzavrela močové cesty v prípade zvýšenia tlaku. Vďaka rádiovému prenosu môže byť prijímač (spojený napríklad aj s indikátorom) vzdialený aj niekoľko centimetrov od tela.
Za najlepšiu vlastnosť ale výskumníci považujú schopnosť dobíjania akustickými vlnami, teda aj hudbou. Najlepšie sa senzor dobíja pri basovej linke, ako ideálny sa ukázal štýl RAP. Vhodné sú ale aj štýly Jazz, Blues či Rock. Pre zistenie tlaku by postačilo počúvať takúto hudbu len pár minút v priebehu hodiny.
Scématický náčrt funkcie senzora tlaku napájaného hudbou
Zdroj: PhysOrg
Dindo
Frosty
Broslowski
passco
TomKocuR
passco
Courage_SK