Výrobca mobilných telefónov dostal miliardovú dotáciu na podporu vývoja grafénu a jeho prenesenie z laboratórií do bežného života.
Grafén je jedným z najzaujímavejších objavov posledných rokov. Extrémne tenký materiál, pozostávajúci iba z jednej vrstvy atómov uhlíka, je jednak veľmi ľahký – meter štvorcový má iba 0,77 miligramu, no pritom ohybný a hlavne extrémne pevný – až 100-násobne voči oceli. Pozitívne vlastnosti pokračujú vynikajúcou vodivosťou elektrickej energie, alebo priesvitnosťou a možnosťou vyrábať tranzistory pracujúce s frekvenciou až 1THz.
Potenciálnych možností nasadenia je však oveľa viac, spomenúť môžeme napríklad výrobu automobilov či lietadiel s vysokou pevnosťou a nízkou hmotnosťou, čo by im zaručilo nízku spotrebu. Jednou z oblastí je aj elektronika a mobilné telefóny. Tu je zatiaľ najsilnejším hráčom fínska Nokia, ktorá teraz získala od Európskej Únie dotáciu jednu miliardu Eur, ktoré poslúžia na ďalší vývoj grafénu v priebehu desiatich rokov.
Okrem pokročenia vo vývoji si od tohto kroku Brusel sľubuje aj vybudovanie nových pracovných miest v Európe. GFC (graphene flagship consortium) má 74 partnerov z Európy a Nokia vedie odvetvie elektroniky a mobilných telefónov. S grafénom pracuje už od roku 2006.
Napriek tomu, že grafén bol prvý krát objavený a vyrobený v Británii, najviac patentov v tejto oblasti pochádzajú USA a Ázie. EÚ chce dotáciou naštartovať zvrátenie tohto trendu a začať s komerčnou výrobou grafénu práve na starom kontinente.
Zdroj: X-bit labs
Shatterhand
materik
mmichalll
Shatterhand