EN

Coolink - ChipChilla + GFXChilla, alebo modrý chipset a grafika

Spoločnosť Coolink prišla začiatkom roka 2008 v priebehu dvoch týždňov s dvoma novinkami. Prvou z nich bol chladič chipsetu nazvaný ChipChilla, a druhou bol chladič grafických kariet s menom GFXChilla. Pre čo na modro? Lebo modrá znamená chlad a je firemnou farbou. Ako sa im darilo v testoch uvidíte nižšie.

Popis

Táto ak smiem povedať minirecenzia je zameraná testovanie obidvoch chladičov priamo v PC a nie na testeri. Ťažko by som si vymýšľal výkony, akými túto dvojicu testovať. Postupne Vás v kapitolách oboznámim s chladičom ChipChilla a potom s CFXChilla.

Coolink - ChipChilla



V prípade že sa chipset "škvarí" vo vlastnej šťave vďaka nedostatočne dimenzovanému chladiču, alebo proste potrebujete jeho nižšiu teplotu kvôli lepším možnostiam pretaktovania, je Vám tento chladič na porúdzi. Kuknime sa teda na jeho nosné údaje.




Chladič pomerne malých rozmerov a nízkej hmotnosti má medenú základnňu, tá ma po stranách dva montážne pliešky ktoré sa dajú flexibilne nastaviť. Zo základne vychádzajú dve medené heatpipe rúrky, vlastne je to jedna tvaru U. Obidva jej konce odovzdávajú teplo hliníkovým rebrám. Do nich fúka naozaj malý ventilátor, ktorý je iba 5mm široký. Tento "modráčik" s hlučnosťou iba 19dB(A) - to vďaka klznému ložisku, je na chladiči upevnený drótenými úpinkami s ktorými má dohromahy uvádzanú šírku 10mm.

Druhý v poradí je chladič grafickej karty GFXCilla. Ten dokáže pomôcť v prípade že teploty jadra grafickej karty dosahujú vysoké teploty, alebo je chladič proste príliš hlučný. V mojom názornom príklade bol, no o tom nižšie.






Medená základňa lisovaná z dvoch kusov je osadená štyrmi heat pipe rúrkami. Tieto sa z nej kvôli efektívnemu využitiu rebrovania rozchádzajú v pravidelných rozostupch. Teplo sa na druhej strane odvádza do okolia pomocou hliníkového rebrovania do ktorého fúkajú dva 80mm ventilátory. Tie tiež používajú výhod klzného ložiska - teda sú relatívne tiché. K rebrovaniu chladiča sú ventilátory priskrutkované.



Ventilátor chladiča ChipChilla má nominálne otáčky 2200ot/min a ventilátory použité v CFXCilla majú 2000ot/min pri napätí 12V. Obidva chladiče by mali byť "spratné" a problém s nedostatkom miesta na základnej doske a PC skrini riešiť treba nebude. Chladič ChipChilla po namontovaní na základnú dosku nijako nezavadzal. GFXChilla spolu s grafickou kartou zaberala dva PCI sloty, teda tiež sa jedná o jedno z priestorovo nenáročných riešení. V prípade chladiča GFXChilla ešte uvádzam zoznam kompatibility s rôznymi grafickými kartami.

Komentáre (7)
fobos
nazdar lubo, recka perfektna, ale skus sa nabuduce pohrat trocha s formatovanim grafov v Exceli, daju sa tam spravit prekrasne grafy , s farebnym prechodom a tak, toto bije priam do oci , grafika ako za cias W98 ;-)
tomas2893
Zdravim, aj ja mam tento chladic a som s nim vazne spokojny, je tichy a vykonny, az na jednu vec, na jednej skrutke som nemal zavit:D (viete aka je sanca, ze sa na skrutke neurobi zavit?? Ja som myslel, ze nulova:D, ale vyriesil som to nejako). Vazne dobry a rozmerovo maly chladic vhodny do kazdeho pc, kde sa nzmesti S1
hurikan69
Mam maly dotaz mam podobnu dosku M2N-E bez SLI. Kesi si prehadzoval chladic na doske, dal si dole cely headpipe? To riesenie od Asus-u je dost nanic a zbutocne sa mi zahrieva skrina. :( Dakujem za odpoved.
lkuzman
fobos: Vďaka za ohlas - grafy skúsim updatnúť ;-) sú fakt ako z roku 5. To máš pravdu. tomas2893: chybička sa občas pritrafí, ináč chladič bez výhrad. hurikan69: Nebudeš mi veriť, ale použil som cvikačky. Toto nie je návod! Cvikol som heatpipe popri FET-pasíve. Chipset blok som spolu s heatpipe potpm odstránil. Ostal iba pasív na FET-och... edit: fobos už by to malo byť celkom k svetu :)
Mikhail
Velmi pekn arecenzia,docital som sa co som potreboval,videl priame porovnanie,na grafoch mi grafika nejako nevadila..ucelnost testu super!:)vdaka
charonme
presnost tvojej meracej metody je sice diskutabilna ale nevadila by keby islo len o relativne porovnanie, avsak by sa musela merat na rovnakom mieste za rovnakych podmienok pri oboch chladicoch. a navyse ak sa vobec nezlepsila pretaktovatelnost ako pises, tak silne pochybujem, ze sa zlepsilo chladenie
lkuzman
Grafika mala stabilný strop s originálnym chladičom od Xpertvision pri cca 700MHz core freq. Nenapísal som že sa nezlepšila pretaktovateľnosť. Ak si dosiahol frekvenčný strop chipsetu závislý už iba od jeho napájania nie teploty, tak ti jeho nižšia teplota pridá akurát na jeho životnosti... Tak som to myslel. Ďalej, dva úplne konštrukčne iné chladiče sa nedajú merať za rovnakých podmienok (pasta, hrúbka základne, pozícia senzora) - pre to taká metóda, navyše som meral teploty s orig teplovodivými pastami. Čo sa týka miesta PC skrine a teploty okolia, v obidvoch prípadoch boli rovnaké.
Pridať nový komentár
TOPlist