SK

Klávesnica Razer Tarantula

Luxusná klávesnica, nesúca v názve meno jedovatého pavúka, je produktom firmy Razer, vyrábajúcej prevažne herné periférie. Aj v tomto prípade ide o zariadenie určené predovšetkým pre hráčov. Spoločnosť najskôr vyvíjala hráčom určené myši, neskôr sa pustila aj do výroby klávesníc. V nasledujúcej recenzii si predstavíme jeden z jej posledných výrobkov – funkciami nabitú klávesnicu Tarantula.Elegantná klávesnica sa dodáva zabalená v rozmernej kartónovej škatuli ozdobenej obrázkami, popisom funkcií, dokonca aj výrokmi profesionálnych hráčov o tom, že ide podľa nich o najlepšiu dostupnú klávesnicu na hranie hier J. Nový majiteľ nájde po otvorení škatule rozkladaciu príručku obsahujúcu postup zapojenia zariadenia a inštalácie softvéru, podrobný návod s popisom všetkých funkcií, CD s ovládačmi, špeciálne vymeniteľné klávesy s nástrojom na vyťahovanie kláves a samolepku s logom výrobcu. Po odkrytí kartónu sa konečne dostávame ku klávesnici. Jej povrch je polepený ochrannou fóliou proti poškrabaniu, USB konektory sú chránené gumovými krytkami.
 




Klávesnica na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom. Na výrobu bol použitý čierny plast. Celému povrchu, okrem kláves a podložky pod zápästia, dominuje jeho elegantné vysoko lesklé prevedenie. S tým je však spojená jedna veľká nevýhoda – po pár minútach používania sú na povrchu viditeľné odtlačky prstov a behom niekoľkých dní sa na ňom usadí i prach, ktorý je vďaka lesku tiež veľmi dobre viditeľný. Ďalšou neobyčajnou vecou na Tarantule je jej nadrozmerná veľkosť (510 x 218 x 29 mm). Tú má na svedomí hlavne BattleDock - neoddeliteľná podložka pod zápästia a multimediálne a programovateľné tlačidlá po bokoch klávesnice. Kvalita spracovania je veľmi vysoká, klávesnica určite znesie aj drsnejšie zaobchádzanie hráča. Popisky písmen bielej farby dobre kontrastujú s čiernou farbou zvyšku klávesnice, dobre viditeľné sú aj za šera. Pre niekoho nevýhodou je absencia slovenských popisiek. Klávesy majú tichý chod a krátku dráhu stlačenia takmer ako na notebooku. Odozva je veľmi rýchla – 8ms, výrobca vychvaľuje aj technológiu AntiGhosting – možnosť stlačiť súčasne až 10 klávesov.

Rozloženie kláves je štandardné s malými zmenami. Ako je to u herných klávesníc v poslednej dobe zvykom, k dispozícii je malý jednoriadkový Enter. Vyhodené je pravé tlačidlo Windows, medzi Alt a Ctrl nájdeme iba tlačidlo s obrázkom troch prepletených hadov – logom Razeru, ktoré spúšťa okno ovládacieho softwaru klávesnice, alebo vyvolá kontextové menu. Ľavé Windows tlačidlo na sebe nemá nakreslené okno, ale nápis Start. Za účelom šetrenia priestoru sú kurzorové šípky posunuté pod Shift a asi z toho istého dôvodu sú zúžené aj klávesy v hornom rade. Pomerne veľká zmena však nastala nad kurzorovými šípkami. Insert sa presunul nad numerickú časť a priestor po ňom zabral dvojnásobne veľké tlačidlo Delete, vedľa ktorého sú pod sebou Page Up a Page Down. Nad nimi sú Home a End. Niektorým to prekážať nebude, avšak tí, čo Insert pri písaní používajú asi veľmi nadšení nebudú. Nad týmto blokom nájdeme modrým svetlom podsvietené špeciálne tlačidlo Profile, na ktoré sa bližšie pozrieme neskôr. Vedľa Insertu sú umiestnené aj klávesy Scroll Lock, Print Screen a Pause/Break, nad nimi svietia stavové indikátory stlačenia Num Lock, Caps Lock a Scroll Lock.
 



Po bokoch klávesnice sa nachádzajú multimediálne tlačidlá. Tie na pravej strane sú venované ovládaniu funkcií zvukových prehrávačov. Úplne hore je tlačidlo spúšťajúce prehrávač, pod ním sú tlačidlá Play/Pause, Stop, predchádzajúca stopa a ďalšia stopa. Ešte nižšie nájdeme tlačidlo Shuffle, ktoré prepína prehrávanie skladieb v náhodnom poradí. Ďalším tlačidlom sa ovláda hlasitosť a posledné tlačidlo na pravej strane má na starosti funkciu Mute – stlmenie zvuku. Spomínanými tlačidlami môžeme ovládať programy: Windows Media Player, iTunes, Real Player a WinAmp. V Media Playeri fungujú všetky tlačidlá ako majú, vo WinAmpe však nefunguje Pause a pri stlačení príslušného tlačidla začne skladba hrať od začiatku. Na škodu je, že tieto tlačidlá môžu ovládať iba jeden zo spomínaných programov. Ak máte v ovládacom programe nastavené, že majú ovládať WinAmp, Media Player ich stlačenie vôbec neregistruje.
 



Tlačidlá dolu na pravom okraji klávesnice sú venované ovládaniu grafických programov: Windows Picture Viewer, Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Acrobat Reader a ACDSee, čo je dosť málo, mnohí by určite prijali napríklad i IrfanView. Ovládajú otočenie obrázka o 90° v smere hodinových ručičiek, priblíženie a oddialenie obrázka, najspodnejšie tlačidlo vráti obrázok na pôvodnú veľkosť. Nad nimi nájdeme ešte dve tlačidlá. Horné spustí prechod počítača do úsporného režimu a spodné spustí domovskú stránku na predvolenom prehliadači. Funguje s IE, Mozilla Firefox aj s Operou.
 



Medzi multimediálnymi tlačidlami a klávesmi, ktoré nájdeme aj na iných klávesniciach sú na modro podsvietené programovateľné klávesy označené na ľavej strane L1-L5 a na pravo R1-R5. Na ich prítomnosť si treba zvyknúť, najmä zo začiatku sa pletú hlavne L1 s Esc, L5 s Ctrl. Na vrchnej strane klávesnice nájdeme hore v strede BattleDock, ktorý nie je nič iné ako pod plastovým krytom schovaný mini USB port. Momentálne ponúka výrobca pre jeho obsadenie lampu BattleLight a kameru BattleEye, v budúcnosti by podľa jeho slov mali pribudnúť ďalšie zariadenia. Poslednou vecou, ktorá zaujme je logo Razeru v strede podložky pod zápästia. To v súlade s celým dizajnom svieti modrou farbou. Počas bežnej práce plynule prechádza od minimálnej intenzity svietenia a späť. Zmeny v nastavení klávesnice pomocou ovládacej utility signalizuje krátkym zablikaním.
 



Na spodnej strane, taktiež vyhotovenej do vysokého lesku, sú v rohoch prilepené gumové podložky pre vysokú odolnosť proti posunutiu a dve vyklápacie nožičky zabezpečujúce sklon. Ich vyklopenie má na stabilitu klávesnice minimálny vplyv, stále drží na jednom mieste ako prilepená.
 



Na zadnej strane sa nachádzajú 2 USB porty integrovaného rozbočovača, oba žiaľ pracujú ako USB 1.1, vysokých prenosových rýchlostí sa teda nedočkáme a napríklad pri kopírovaní obsahu USB kľúča mnohí radšej použijú port priamo na PC. Vedľa USB portov je 3.5mm výstup na slúchadlá/reproduktory a vstup pre mikrofón. O pár centimetrov ďalej vychádza z tela klávesnice 5mm hrubý, 180 cm dlhý kábel. Ten sa pred koncom rozdeľuje na 4 tenšie káble, dva konce sú obsadené USB konektormi, zvyšné dva 3.5 mm jackmi pre slúchadlá a mikrofón. Všetky spomínané koncovky sú kvôli zlepšeniu kontaktu pozlátené.
 



Po zapojení všetkých káblov do PC sa rozsvieti logo Razeru a programovateľné tlačidlá, Windows rozpozná nové zariadenie, naplno je ho však možné využiť až po inštalácii ovládacieho programu z priloženého CD. Na stránke podpory je však už k dispozícii na stiahnutie nová verzia 2.01 s mnohými vylepšeniami oproti pôvodnej verzii. Utilita zaberie na disku cez 10MB miesta, v pamäti asi 5MB. Po jednoduchej inštalácii a reštartovaní počítača sa objaví vedľa hodín malá ikonka s logom Razeru a po kliknutí na ňu na nás vyskočí okno programu, v ktorom môžeme realizovať všetky nastavenia klávesnice.
 



V hornej časti sa volí, ktoré programy budú ovládať tlačidlá na krajoch klávesnice. Na pravej a ľavej strane okna môžeme priradiť funkcie programovateľným klávesám. Možností je hneď niekoľko. Prvotnou funkciou je nastavenie makra. Nastavuje sa jednoducho tak, že stlačíme klávesy v takom poradí, v akom ich má potom stlačiť dané makro, maximálne to môže byť 8 kláves. Okrem toho môžeme medzi jednotlivé stlačenia vložiť 50, 100, 150, alebo 200 ms oneskorenie. Ďalšími funkciami sú prepínanie do iného profilu a spustenie určitého programu.
 



Okrem toho umožňuje program priradiť ku ktorémukoľvek klávesu funkciu hociktorého iného, napr. zameniť Y so Z. Na ľavej strane okna pod nastaveniami programovateľných kláves nájdeme ešte Auto Switching Overide – zabráni automatickému prepínaniu profilov podľa spusteného exe a Show changes on screen – zobrazenie zmeny profilu na obrazovke. Na pravej strane presne naproti nájdeme číslo verzie firmware a ovládača. Vedľa je riadok, kde sa nastavuje, či tlačidlo s troma hadmi spustí kontextové menu, alebo ovládaciu utilitu klávesnice. Pod ním je riadok otvárajúci okno s profilmi.
 



K dispozícii je 100 profilov. Prvých 5, označených SYNAPSE, sa ukladá priamo v 32KB veľkej pamäti klávesnice, zvyšok zostáva v počítači. Profil je však možné uložiť na ľubovoľné miesto a znova ho načítať, viac ako 5 profilov ale asi aj tak nikto nebude potrebovať prenášať. Profily sa prepínajú kombináciou funkčných kláves a tlačidla Profile. Prepnutie je signalizované blikaním modrého svietiaceho loga Razer. Ďalšou možnosťou je automatické prepínanie na základe asociácie s exe programom.

Okrem softvérového prispôsobenia máme aj možnosť vizuálnej úpravy klávesnice. Na tento účel výrobca pribalil 10 špeciálnych kláves s ikonami päste, noža, pištole, pušky, prilby, granátu, nábojov, bubliny, priblíženia a oddialenia. Na ich výmenu slúži priložený nástroj, ten sa zíde aj pri čistení klávesnice.
 



Čo dodať na záver? Celkovo ide o veľmi štýlovú klávesnicu s mnohými funkciami vhodnými hlavne pre hráčov, písanie je značne sťažené kvôli absencii slovenských popisiek kláves. Všetko má svoje kladné aj záporné stránky, v tomto prípade je však najtemnejšou stránkou hlavne cena, ktorá sa momentálne pohybuje okolo priam závratnej sumy 4000 Sk. Kúpia si ju preto len tí užívatelia, ktorí po nej budú veľmi túžiť. Dúfam, že táto recenzia pomôže prípadným záujemcom pri rozhodovaní.

Za zapožičanie klávesnice na otestovanie ďakujeme www.progamingshop.sk

Comments (7)
djkakadu
Ouu ako vidím fotky boli robené mobilom však?
Toman
Ta klavesnica sa mi nepaci: - cena - chybaju SK popisi - INSERT tlacitko
port77
teda kvalita fotiek kazi cely dojem z recenzie... skoda toho :(
tomkocur
Čo sa týka toho insertu ... mám na klávesnici rovnako umiestnené tlačidlá a ten insert mi nejako nechýba ... zatiaľ som ho hľadal len raz, myslím že až tak často sa nevyužíva. Ale musel som si zvykať na Home a End lebo tieto používam ... no sú umiestnené celkom logicky takže je to v pohode.
Bikermotyl
Prudko čitateľná recenzia s dokonalým odtestovaním všetkého. Fotky mierne narúšajú dojem, ale nie vždy má človek možnosti dostať sa po kvalitný aparát a porobiť ich v kvalite zodpovedajúcej skvele napísanému textu.
Anopheles
Viem ze kvalita foto nic moc, ale je na nich vidiet co treba, snad to nie je az take strasne. Nabuduce budu urcite robene fotakom.Sorry
gabriel
Súhlasim s komentárom Bikera :) takže vlastne chválim a ak pridáme nabudúce aj kvalitné fotografie bude to skoro dokonalé.
Add new comment
TOPlist