Že na našej planéte dochádza uhlie či zmený plyn je už dnes snáď každému jasné. Preto ľudia prichádzajú s alternatívnymi cestami, ako vyrábať elektrinu. Využívame už Slnko či vietor a okrem nich by sa dali zrejme využiť aj vlny.
Vlny sú záruka. Vietor môže utíchnuť, Slnko môžu zakryť oblaky a v noci nesvieti vôbec. Austrálska spoločnosť sa rozhodla využiť tento fakt a dúfa, že využijú túto moc vĺn a premenia ju na použiteľnú elektrinu s najmocnejšími generátormi elektriny na morské vlny aké boli kedy vyrobené. Zatiaľ majú prototyp.
Spoločnosť Oceanlinx, ktorá realizuje projekt, vyvinula 1MW generátor priateľský k životnému prostrediu. Využíva princíp ustavičného pohybu morských vĺn, ktoré poháňajú Dennis-Auld turbínu. Toto unikátne zariadenie špeciálne postavené pre Oceanflinx generuje vysokotlakové vzdušné prúdy na poháňanie elektrickej turbíny počas toho, ako vlny vnútri betónovej základne oscilujú hore a dolu.
Celé je to postavené na plávajúcej základni železobetónu a navrhnuté tak, aby elektráreň odolala aj 100-ročnej búrke. Navyše, elektráreň nepotrebuje žiadne kotvenie. Môže byť jednoducho postavená na morskom dne vplyvom svojej váhy v hĺbke asi 10-15m.
Dennis-Auld turbína môže byť použitá na výrobu elektriny alebo na odsoľovanie použitím jednoducho dostupných komponentov. Pretože je turbína jedinou pohyblivou časťou a je mimo dosahu slanej morskej vody, ktorá by spôsobovala koróziu, náklady na jej údržbu sú minimálne.
Projekt stojí 126 miliónov dolárov a je financovaný Australian Renewable Energy Agency (ARENA). Oceanlinx nedávno nasadil 1MW prototyp v prístave MacDonnel v Južnej Austrálii. Zariadenie podstúpi ročnú skúšku spoľahlivosti a rôznych testov pred tým, ako AREANA celý projekt schváli. Ak bude úspešný, Oceanlinx dúfa, že technológia sa dočká komerčného nasadenia 10MW jednotiek, ktoré môžu byť umiestnené ďalej od pobrežia.
Zdroj: gizmodo, cleantechnica
passco
snap
passco
Vlado Müller