Po odsledovaní viac ako 25 tisíc pevných diskov má firma Backblaze nepríjemné správy hlavne pre Seagate.
Ešte v novembri minulého roka zverejnila spoločnosť Backblaze venujúca sa on-line zálohovacím službám štatistiku „úmrtí“ pevných diskov. Neboli menované konkrétne značky, no napriek tomu boli údaje zaujímavé. Dozvedeli sme sa, že disky sa pokazia s najväčšou pravdepodobnosťou hneď po spustení (v priebehu prvých 18 mesiacov), alebo potom až po uplynutí troch rokov.
Backblaze však teraz poodhalila aj konkrétne mená výrobcov a dokonca aj modely diskov, ktoré vo svojich serveroch používa. Sledovaním viac ako 25 000 pevných diskov získala firma celkom rozsiahlu databázu údajov o spoľahlivosti. Nejedná sa v tomto prípade o špeciálne edície pre servery či dátové centrá ale bežné disky, ktoré bežia aj v mnohých domácich počítačoch.
Zverejnené údaje o percentuálnom podiele pokazených diskov zahŕňajú 15 rôznych modelov od výrobcov Seagate, Western Digital a Hitachi. Práve pre prvého menovaného nevyznieva táto štatistika práve lichotivo:
To však nie je ešte celkový obraz situácie. Veľmi zlé skúsenosti má firma s diskami Seagate Barracuda o kapacite 1,5TB, ktoré dosiahli poruchovosť až 25% (alebo inak – až štvrtina z nich vypadla za čas jedného roka). Verzie s 5400 otáčkami si už počínali lepšie, s poruchovosťou „iba“ okolo 10%, čo je však stále za priemerom u iných značiek v tejto kapacite (Hitachi menej ako 2%).
Niektoré disky však boli tak nespoľahlivé, že ich Backblaze do štatistiky vôbec nezradila. Išlo hlavne o Western Digital Green 3TB a Seagate LP 2TB modely, ktoré začali vykazovať chyby hneď po zaradení do diskových polí. Firma sa nazdáva, že je to spôsobené vibráciami a tiež funkciou vypnutia rotácie platní pre šetrenie energie. Tá spôsobuje časté roztáčanie platní a teda aj rýchlejšie opotrebenie.
Ďalším zaujímavým grafom je pohľad na počet diskov ktoré „prežili“ určitý čas:
Náhlymi výpadkami na začiatku používania trpia podľa štatistiky hlavne disky Western Digital. Po troch rokoch však asi len tri štvrtiny diskov Seagate ostalo „nažive“. WD a Hitachi disky vypovedali svoju funkčnosť oveľa pomalšie.
Celkovo poukazuje štatistika Backblaze predovšetkým na nižšiu spoľahlivosť diskov značky Seagate. Treba však mať tiež na pamäti, že bežné modely diskov boli v tomto prípade použité na účely, na ktoré neboli primárne vyrobené – do dátových centier. V domácich podmienkach sa výpadky v takýchto pomeroch nemusia prejaviť.
Kompletné informácie, vrátane výpisu poruchovosti jednotlivých modelov pevných diskov môžete nájsť na stránkach spoločnosti Backblaze.
Zdroj: Techreport, Backblaze
OVERLORD
shajek
Veyron
m2fizy
ROFLefeller
prievan
Veyron
poklop
sven
maladaptiv
verzo
passco
verzo
passco
Hrochy
prievan
poklop