LED diódy (ligh-emiting diode), ktoré osvetľujú napríklad aj obrazovku na ktorej teraz čítate tieto riadky prešli dlhým vývojom. Teraz sa však výskumníkom z univerzity vo Washingtone drasticky podarilo skresať ich hrúbku a vyrobiť LED diódy, ktoré sú hrubé iba 3 atómy.
Správne, 3 atómy. Nie 3 milimetre, ani 3 nanometre, ale iba štíhle 3 atómy. "To je asi 10 000 krát menej ako je hrúbka ľudského vlasu, avšak svetlo, ktoré dokážu vyžarovať môže byť videné štandardnými meracími zariadeniami", vysvetľuje Jason Ross vedec a vysokoškolský študent z University of Washington, ktorý sa podieľal na výskume. "Ide o obrovský skok v miniaturizácii technológií a pretože sa jedná o polovodič môžete s ním robiť takmer všetko čo je možné s existujúcimi trojrozmernými kremíkovými technológiami".
Oproti prvým LED diódam zo sedemdesiatych rokov, kedy veľká LED stála aj tisíce dolárov ide o naozaj obdivuhodný pokrok. Navyše, nová LED je nie len najtenšia na svete ale je aj flexibilná a veľmi pevná zároveň. "LEDky" sú tak tenké, že nie sú dokonca považované ani za trojrozmerný objekt. Vyrobené sú procesom extrahovania čiastočiek grafénu, za ktorý objaviteľ získal Nobelovu cenu.
Napriek extrémne maličkým rozmerom sú LED diódy funkčné a môžu tak opäť prispieť k zúženiu obrazoviek. Vedci však dúfajú, že LED nenájdu uplatnenie len v televíziách, ale chcú ich použiť aj na zostrojenie počítačov, ktoré používajú svetlo namiesto elektriny. To je však ešte hudbou budúcnosti.
Zdroj: gizmodo
salami
Vladys