V predchádzajúcej časti sme sa zoznámili s transportnou a sieťovou vrstvou, predstavili si hlavne protokoly TCP, UDP, IP a povedali si niečo o IP adresách. Dnes sa pozrieme na zúbok predposlednej vrstve OSI modelu, ktorou je linková vrstva. V súvislosti s ňou sa nedá nespomenúť technológia Ethernet, ktorá je najrozšírenejšia LAN technológia v súčasnosti.
Linková vrstva (L2)
Úlohou tejto vrstvy je umožniť komunikáciu dvoch alebo viacerých prepojených sieťových rozhraní toho istého typu nad spoločným médiom. PDU tejto vrstvy je frame (rámec). Okrem toho má táto vrstva aj iné úlohy, ktorými sú adresovanie uzlov, riadenie prístupu k médiu, prenos dát, kontrola správnosti prenosu.
Rámce, ktoré putujú cestou k cieľu môžu prechádzať viacerými typmi linkovej technológie. Hranice týchto rôznych technológii bývajú na smerovačoch prípadne na bridgoch (mostoch). Určite mnoho z vás doma používa Wi-Fi, ktorú vysiela router. Z neho však už potom dáta do Internetu idú po kábli. Pakety tak prechádzajú rôznymi linkovými technológiami, pričom PDU paketov a PDU vyšších vrstiev sa nemení. Čo sa však mení je frame. Každé zariadenie, ktoré ma preposlať frame ho príjme, dekapsuluje, a znovu enkapsuluje do nového rámca podľa použitej linkovej technológie.
Linková vrstva sa zvykne deliť na 2 podvrstvy: LLC (Logical Link Control, vyššia podvrstva) a MAC (Media Access Control, nižšia podvrstva).
Úlohou LLC je najmä rozlíšiť rôzne L3 protokoly prenášané tou istou linkovou technológiou. Dodatočne môže vykonávať ešte číslovanie či potvrdzovanie.
MAC vrstva ma za úlohu adresáciu uzlov a riadenie prístupu k médiu. V súvislosti s MAC vrstvou Vám možno napadol pojem MAC adresa. Práve pomocou nej sa na úrovni linkovej vrstvy vykonáva adresovanie.
Už sme povedali, že úlohou linkovej vrstvy je riadiť prístup k médiu a to tak, aby nedochádzalo ku kolíziám. Poďme si vysvetliť pojem kolízia. Kolízia nastáva vtedy, keď viaceré stanice vysielajú naraz nad spoločným médiom a dochádza k poškodeniu framov. Priestor siete, v ktorom môže dôjsť ku kolízii nazývame kolízna
doména. Typicky ide o staršie typy sieti tvorené hubmi, ale týka sa to aj dnešných Wi-Fi sietí. V takomto priestor smie vysielať iba jedna stanica naraz. Prechádzaniu kolízií sa budem viac venovať v časti Ethernet.
Spomeňme ešte pojem duplex. Rozlišujeme half-duplex a full-duplex.
Half-duplex znamená, že obojsmerná komunikácia síce je možná, ale nie naraz. Stanica môže buď prijímať alebo vysielať dáta. Príkladom je Wi-Fi.
Full-duplex znamená, že je možné naraz prijímať i vysielať dáta. Ak zariadenia pracujú v režime full-duplex potom nie je možné, aby nastala kolízia.
Teraz pár slov k rámcom. Hovorili sme, že pri prechode rôznymi linkovými technológiami sa zakaždým pakety enkapsulujú do nového rámca. Z toho vyplýva, že rámcov bude viac typov. To je pravda, avšak ich základný formát je mnoho krát veľmi podobný. V hlavičke rámca nájdeme adresné informácie (cieľovú a zdrojovú MAC adresu), typ rámca, druh prenášaných dát či prípadne dĺžku rámca.
V päte býva hlavne kontrolný súčet pre identifikáciu chýb.
V rámci môže byť ešte aj iné polia ktoré slúžia napríklad pre synchronizáciu komunikujúcich zariadení. Na obrázku nižšie sú vyobrazené 2 typy rámcov. Vidieť môžete aj frame typu Ethernet avšak ešte aj samotný Ethernet používa 3 typy rámcov. O tom však už viac v časti...
Hrochy
Broslowski
Vladys
passco