SK

Nanotechnológie: Trójsky kôň vyhľadá a zabije rakovinu mozgu

Rakovina mozgu sa často nedá operovať a tu prichádzajú k slovu pokročilé nanotechnológie.

Vedci vyvinuli metódu vďaka ktorej nanočastice nesú gény schopné zlikvidovať rakovinu mozgu. Tzv. Trójsky kôň dokáže rakovinové bunky nájsť a následne začať likvidačný proces. Ďalšou dobrou správou je, že zdravé bunky ostávajú nedotknuté a tým táto metóda prevyšuje klasickú chemoterapiu a ožarovanie pri ktorých dochádza k masívnemu ničeniu zdravých buniek (nehovoriac o ďalších negatívnych účinkoch).

Pokusy boli zatiaľ prevádzané len na laboratórnych myšiach a testovacie gény sa dostali presne tam kde bolo zamýšľané a to, do rakovinových buniek v mozgoch myší, kde sa následne aktivovali. Myši boli infikované najzhubnejšiou mozgovou formou rakoviny, multiformným glioblastómom. Tento spôsob boja s rakovinou môže byť využitý aj na iné typy rakoviny. Nanočastice nesúce gény môžu putovať v tele človeka takmer neobmedzene. Po nájdení rakovinovej bunky sa gény aktivujú a spôsobia zánik napadnutej bunky.

Rakovinová bunka


Podľa American Cancer Society majú ľudia od 45 do 54 rokov s glioblastómom 17%-nú nádej, že prežijú nasledujúcich 5 rokov a viac. Ľudia medzi 55 a 64 rokom života majú nádej len od 4 do 6%. Nanotechnológie by tieto čísla mohli zmeniť a výrazne zvýšiť percento prežitia. Použitie nanočastíc na boj s rakovinou však nie je ničím novým. Minulý rok na univerzite Cornell robili vedci výskum s nanočasticami ohrievanými infračerveným svetlom s cieľom zlikvidovať rakovinu konečníka. Ukázalo sa, že teplo likvidovalo rakovinové ale aj zdravé bunky a tento pokus teda nebol úspešný ako sa predpokladalo.

Vylepšiť to chceli zlatými nanočasticami poslanými priamo do tumoru. Následne boli nanočastice ohriate infračerveným laserom na 49°C, čo však nedostačovalo na ničenie rakovinových buniek. Tím z MIT taktiež minulý rok oznámil použitie nanočastíc nesúcich v sebe lieky na rakovinu spoločne s génom na oslabenie odolnosti rakovinových buniek proti chemoterapii. Nanotechnológie sa čoraz viac stávajú dobrým pomocníkom v lekárstve čomu nasvedčujú aj pozitívne výsledky. Na bežnú aplikáciu si však určite počkáme nejaký ten rok.

Zdroj: computerworld.com

Komentáre (9)
passco
Hmm by ma zaujimalo čo na to imunita alebo keby ten samotný gén nejako zmutuje :)
Broslowski
toto http://www.imdb.com/title/tt0480249/
passco
Zase až tak som tu mutaciu nemyslel :D
Broslowski
Co ty vies :D
WannabeeP.
To dokáža aj huba Reishi.
gammaray
jj, tu ide len o biznis ;)
Palo123
Skus si zistit, za kolko predavaju tu hubu a potom mi povedz, ze tu nejde len a len o biznis
Palo123
A to ti kto nataral? Skusil si na sebe? Ked budes mat raka(neprajem ti to ani omlylom), tak to skus, ale nebud potom sklamany.
passco
Hovorí sa, že rakovina je typ huby alla plesne.. Co by bolo zaujimave pretože potom zub zubom nevyrazíš :D
Add new comment
TOPlist