SK

Ťažný lúč zo zvukových vĺn dokáže hýbať rekordne veľkými predmetmi

To, o čom autori vesmírnych sci-fi seriálov snívajú už desaťročia, teraz vyrobili vedci pomocou zvuku – dokážu neviditeľnými lúčmi priťahovať objekty.

Určite si viete vybaviť nejakú scénu zo seriálu Star Trek či zo Star Wars – vesmírna loď je ku materskej (alebo nepriateľskej) základni pritiahnutá iba pomocou lúčov neviditeľnej sily. Táto sci-fi fikcia však už nemá tak ďaleko od reality, ako aktuálne dokázali vedci zo škótskej University of Dundee.

Tím sa podarilo iba pomocou zvukových vĺn hýbať objektmi v centimetrových veľkostiach, čo je rádovo milióny krát viac ako v doterajších pokusoch s inými technológiami. Tie zahŕňali predovšetkým laserové svetlo a objekty o veľkosti buniek.

Úspešný pokus sa realizoval vo vodou naplnenej, uzavretej miestnosti s tisíckami generátorov ultrazvukových vĺn na jej spodnej časti. Priťahované boli trojuholníkové duté predmety, pred ktorými sa pri pôsobení zvukových vĺn tvorila oblasť nižšieho tlaku. Aby priťahovanie samotné fungovalo, museli byť generátory vĺn vzdialené od seba tak, aby sa ich lúče zvuku dokázali odraziť od zadných stien trojuholníkového objektu a sily nimi vyvolané tak posúvali objekt bližšie ku zdroju zvuku.

Veľkým úspechom je realizácia na tak veľkých objektoch a s mnohonásobne väčšou silou ako doteraz. Od zariadení ktoré vídavame v sci-fi seriáloch má však ešte stále veľmi ďaleko. Zvukový „ťažný lúč“ totiž priťahuje objekty so silou na úrovni milinewtonov a navyše vyžaduje presný druh tvaru objektu. Ak by cieľový objekt nemal trojuholníkový tvar ale napríklad formu kocky, priťahovanie by nefungovalo. A hlavne – vo vesmírnom vákuu by zvukové vlny nemalo čo prenášať, takže vesmírne bojové stíhačky týmto spôsobom nik neovládne.

Vedci však vidia aj iné, podstatne reálnejšie oblasti využitia. Hlavným cieľom by mohla byť medicína, napríklad pri diagnóze buniek vnútri ľudského tela ich stlačením, prípadne na vykonávanie chirurgie aj bez nutnosti „rezať“ ľudí.

Zdroj: Popularmechanics

Komentáre (13)
passco
Niekedy sa pýtam či tý čo vymýšlali sci-fi či neboli nejaky pacienti co sem padli z ineho sveta :D Ved ako je mozné, že tak vela vecí bolo len tak vymyslených a teraz sa dajú zrealizovať? Alebo fyzika "nemá" zákony a vytvoriť sa dá všetko čo nás napadne :D
matusx
vizionari sa im hovori :-) mna ti prekvapil onehda taky pan, ze Aurel Stodola.Pocuval som v radiu co vsetko spachal tento clovek, cosi nevidane na moj veru!Sanka dole aj s klobukom pred Aurelom....
miro333
hovorí ti niečo pojem technický pokrok? a okrem toho, nie všetko sa bude dať zrealizovať hoc aj vo vzdialenejšej budúcnosti, námatkou rozloženie a vzdialené zloženie telies ala startrek či cestovanie nadsvetelnými rýchlosťami...
Jpor
To je len obmedzenie mysli. Nevieme ci sa to neda, kkonkretne princip cestovania nadsvetelnou rychlostou existuje a ma realne podklady - ohybanim casopriestoru. Princip je realizovatelny, otazne su nase sucasne technicke moznosti
miro333
To je ale len teória, už len na cestovanie vysokými podsvetelnými rýchlosťami je energeticky tak náročné, že nie je spôsob, ako ho zrealizovať. leda že by sme matičku zem premenili na čistú energiu.... naša myseľ s tým nemá nič spoločné.
Lyzicka
také narocne to je podla sucasnych teorii... nove teorie mozno najdu sposob ako to obist
farmar
Nam sa ani nesniva o technologiach ktore budu o 50 rokov, tak ako sa ani nesnivalo ludom pred 50 rokmi o tom co mame dnes.
kinedryl
ktore veci konkretne odporuju f. zakonom ? zatial to vsetko krasne sedi, aj dlho bude :) teraz nas len trochu brzdia obmedzenia sucasnych materialov, resp. ceny tych fajnovejsich. ale davno su vymyslene a popisane veci, ktore niekedy bezproblemov budu bezne fungovat a dnesnym laikom sa zdaju ako " z ineho sveta " :))
spirit709
opytajte sa rusov ako sa to robí vo velkom a nemusite sa namahať
miro333
okrem najväčších trpaslíkov, najrýchlejších hodín a najváčšej tmy majú aj nahlasitejšie myši či ako?
AmOK
A R-36M2 si nechal kde? :))
miro333
snáď v nejakom sile najskôr...
peto166
uz som chcel byt zly ale nastastie topky nezabudli pripomenut ze zvuk sa nesiri vo vaaakuuuu to je ten podstatny rozdiel... :)) ps.: ziadna medicina.. podobne projekty mali vzdy najprv vojenske vyuzitie a az potom komercne!!! ;)
Add new comment
TOPlist