Mladá chemička pozabudla pri pokusoch na jednu prísadu, čoho výsledkom je dvojica nových polymérov s výnimočnými vlastnosťami.
Väčšina nových polymérov a plastov predstavených za posledné roky býva v podstate len variáciou už známych materiálov. Pri výskume a vývoji celkom nových polymérov siahla spoločnosť IBM na výpočtovú silu svojich počítačov, ktoré vypočítavajú ideálne pomery prísad na vytvorenie nových vlastností. Dve novinky s potenciálom stať sa revolučnými však vznikli iba náhodou – mladá chemička Jamie Garcia pozabudla pri namiešavaní zmesi na jedno činidlo, po nahriatí látky už následne nebola schopná dostať z neho svoju miešaciu tyčinku ani kladivom. Vo výsledku tak táto náhoda priniesla dvojicu nových plastov.
Jeden z nich nazvali vedci Titan, druhý Hydro. Oba názvy poukazujú na ich vlastnosti. Titan je napríklad extrémne pevný, pevnejší ako kosti, čo je jeden z najpevnejších biologických materiálov. Po primiešaní 2% až 5% nanotrubíc sa plast ešte viac spevní. Hydro je zas flexibilný, použiteľný ako lepidlo.
Oba majú pár spoločných vlastností. Tou najzaujímavejšou je tzv. samoopravovanie, kedy sa po poškodení materiál sám opäť scelí a „opraví“. Ak sa napríklad Hydro rozreže na dve časti a tieto sa k sebe opätovne priložia, v priebehu pár sekúnd sa začnú nadväzovať nové spojenia medzi nimi. Vo výsledku je materiál opäť flexibilný a na rozrezanom mieste dostatočne pevný aby sa neroztrhol. Titan je zas pevný materiál, navyše odolný voči prasknutiam a veľmi ľahký.
Oba plasty sa dajú 100% recyklovať a rozložiť na svoje pôvodné zložky, čo ďalej rozširuje ich použiteľnosť.
Nové samoopravné, recyklovateľné, extrémne pevné a ľahké plasty by si mali nájsť využitie hlavne v letectve, automobilovom priemysle a pri výrobe elektroniky.
Zdroj: IBM
passco
miro333
malyleo
passco
bbb
xxdf