Ďalšie zmenšovanie tranzistorov naráža na fyzikálne limity. Záchranou však môže byť technológia známa spred mnohých desaťročí – elektrónky.
Na počiatku výpočtovej techniky boli srdcom veľkých sálových počítačov elektrónky - horúce, veľké sklenené banky, ktoré plnili funkciu spínania a vytvárali základnú logiku. Prvé počítače ako napríklad ENIAC ale vďaka nim spotrebovali enormné množstvo energie a vážili desiatky ton. Neskôr prišiel na rad jeden z najdôležitejších vynálezov 20. Storočia – polovodičový tranzistor, ktorý počítače zmenšil, zefektívnil a taktiež zrýchlil.
Toho času vznikol aj tzv. Moorov zákon, ktorý predpovedal zdvojnásobenie počtu tranzistorov v integrovaných obvodoch každé dva roky. Kým spočiatku sa tento trend darilo držať, dnes sa už pomaly dostávajú vedci na fyzikálne limity, keď už pracujú na úrovni jednotlivých atómov. Riešením problému, ako ďalej s vývojom tranzistorov však môže byť dnes už „prehistorická“ technológia elektróniek.
Dokazuje to najnovší výskum americkej vesmírnej agentúry NASA, ktorá vo svojich laboratóriách pracuje na tzv. vákuovom tranzistore. Zatiaľ čo bežné polovodičové tranzistory pozostávajú z pevných materiálov, vákuový tranzistor sa spolieha, podobne ako elektrónky, na vákuum.
U vákuového tranzistora je polovodičové hradlo nahradené vákuom, resp. plynom.
Vedci v prvých pokusných tranzistoroch síce nahradili vákuum plynom hélium, efekt je však podobný. Výrazne sa však zlepšila schopnosť pracovať pri vyšších rýchlostiach, prvé vákuové tranzistory spínali v NASA až na frekvencii 460GHz! To je približne desaťnásobok toho, čo dokážu dnes bežné polovodičové tranzistory. Taktiež nie je prítomný vedľajší nepríjemný efekt elektróniek – vysoké teploty a s tým súvisiace nízke hodnoty energetickej účinnosti.
Komplexné integrované obvody a procesory z vákuových tranzistorov sú síce ešte stále len hudba budúcnosti, potenciál však už bol preukázaný a vedci z NASA teraz začínajú pracovať na ďalšom vylepšovaní technológie.
Zdroj: Extremetech
elementar
passco
Kalo
snap_
Kalo
heisenberg
Shatterhand
maniak
eniac