Mexickí výskumníci tvrdia, že im podarilo dosiahnuť pomocou svetla prenosovú rýchlosť až 10Gbps.
O technológii Li-Fi (Light Fidelity) ste možno ešte všetci nepočuli. Ide totiž o pomerne nový bezdrôtový spôsob prenášania dát pomocou svetla. Podstatou tejto technológie je VLC (Visible Light Communictaion) ktorá zahŕňa prenášanie dát použitím svetla, ktoré môže vidieť aj ľudské oko. Dáta sú prenášané vďaka veľmi rýchlemu blikaniu LED lámp čím sa vlastne kódujú prenášané informácie.
Práve takýmto spôsobom sa podarilo Mexickej spoločnosti Sisoft dosiahnuť rýchlosť 10Gbps. To je porovnateľné s rýchlosťou, ktorú bude čoskoro dosahovať známejšia technológia Wi-Fi. Sisoft spolu s výskumníkmi s ITAM (Autonomous Technological Institute of Mexico) demonštrovali svoj úspech na prenášaní audio, video a Internetových dát.
Tím ako prvý vyskúšal prenos zvuku prostredníctvom Li-Fi. Káblom spojili stavebnicu plošných spojov so smartfónom cez 3,5mm audio jack, ktorý slúžil ako zdroj hudby. Stavebnica následne konvertovala audio signál na optický signál ktorý sa prenášal špeciálnym vysielačom v celom spektre svetla generovanom LED lampou. Na konci prenosu u prijímateľa musel byť prijímač umiestnený v reproduktore, ktorý zachytával signál a konvertoval ho späť na audio signál aby mohla byť prehrávaná hudba.
Pre prenos Internetových dát je princíp rovnaký. Smerovač obsahoval LED lampu ktorá prenášala dáta komukoľvek kto bol v dosahu svetla. Avšak iba ten kto mal prijímač a vysielač mohol so smerovačom komunikovať a vymieňať si dáta.
Sisoft tvrdí, že touto technikou sa im podarilo prenášať zvuk, obraz a Internetové dáta rýchlosťou až 10Gbps. Ide o drastický nárast oproti 1,6Gbps ktoré sa podarilo dosiahnuť v Pennsylvania State Univesity.
Spoločnosť tiež vyzdvihuje iné výhody takého spôsobu prenášania dát. Vďaka tomu, že sú dáta prenášané svetlom nemôžu byť údajne hacknuté. Využitie by Li-Fi mohlo nájsť napríklad v nemocniciach kde zariadenia ako röntgen rušia bezdrôtový signál. Poslednou výhodou je samozrejme to, že okrem informácii poskytujú lampy zároveň aj svetlo.
Zdroj: gizmag
Add new comment