SK

Gigabyte EP45-DS3R - čo najviac za čo najmenej - recenzia

45nm Intel Core2 procesory na základných doskách s čipsetom Intel P45. Dnes zrejme najpopulárnejšia kombinácia, ktorú volia bežní užívatelia s obmedzenými financiami až po extrémnych overckockerov. Niet sa čo čudovať – tieto procesory a čipsety sú tým posledným a najvyladenejším od Intel-u pred príchodom platformy Nehalem. V dnešnej recenzii sa pozrieme na základnú dosku od Gigabyte, ktorá by svojim zaradením do firemnej série DS3 mala ponúknuť výborný výkon za priaznivú cenu. Ako dopadla? Čítajte ďalej...

Intel P45, ICH10(R)

Predtým, než sa pustíme do detailnej diskusie o tejto základnej doske sa pozrieme, čo je to vlastne ten P45 od Intel-u zač.

Ak by sme mali začať od začiatku, musíme spomenúť vôbec prvý čipset „určený“ pre prvé Core 2 procesory – P965. Ten bol zaradený do strednej triedy v ponuke Intel-u, čo naznačuje aj písmeno P. Tento čipset a si získal veľkú obľubu a ešte aj dnes mnohí siahajú po osvedčených základných doskách na ňom postavených kvôli výbornému pretaktovaniu.

V strednej triede potom nasledoval čipset P35. Všeobecne možno povedať, že Intel čipsety sú už veľmi dobré a len ťažko je niečo vylaďovať. Práve preto sa tento vývoj orientuje skôr na také veci, ako je zapojenie viacerých grafických kariet (Crossfire), vyššie frekvencie FSB (1333MHz) či vyladenie pretaktovacích možností. Toto všetko priniesol P35, ktorý posadil pomyslenú latku zas o niečo vyššie a usídlil sa v počítačoch s najlepším pomerom cena/výkon až po high-end herné „mašiny“. Očakávania od jeho nástupcu – P45, boli teda veľké.

Uvedomoval si to samozrejme aj sám Intel a preto tentoraz oveľa užšie spolupracoval s vývojármi základných dosiek. P45 je úplne posledným čipsetom pred príchodom kompletne novej platformy Nehalem, pri ktorej hlavnou zmenou bude presunutie pamäťového radiča z čipsetu do procesora. To že je tým posledným sa citeľne odrazilo aj na jeho možnostiach – na základných doskách ním vybavených sa možno stretnúť s BIOS-mi s takými možnosťami nastavení a pretaktovania, aké bolo doteraz vidieť snáď iba u najdrahších dosiek s čispetom X48.



P45 sa dá prirovnať k novým 45nm Core2 procesorom – tie sú v podstate len „zmenšenými“ verziami predošlých 65nm procesorov s niekoľkými väčšími či menšími vylepšeniami. Tak aj P45 je, dá sa povedať, 65nm verziou P35 s niekoľkými novými funkciami.



Tou najhlavnejšou je zrejme implementácia PCIexpress rozhrania verzie 2.0. K severnému mostíku (NorthBridge) je pripojených 16 PCIe liniek druhej generácie, ktoré je, na rozdiel od predchádzajúcich čipsetov strednej triedy, možné rozdeliť na 8x + 8x pre režim Crossfire. Toto usporiadanie je určite výhodnejšie ako Crossfire v režime x16 (NorthBridge) + x4 (SouthBridge) u P35. Verzia PCIe 2.0 oproti predchádzajúcej prináša zdvojnásobenie priepustnosti – jedna linka teda dokáže preniesť 500MB/s, zatiaľ čo linka PCIe 1.1 250MB/s.

Mierne vylepšený je aj pamäťový radič, ktorý by mal viac ťažiť z výhody rýchlejšej, 1333MHz FSB u nových Core 2 procesorov. Výrobca základnej dosky sa môže rozhodnúť pre podporu DDR2 alebo DDR3 pamätí, niektorých užívateľov určite poteší zvýšené množstvo maximálnej kapacity RAM – až 16GB. Z čipsetov vyššej rady – X38 a X48, sa u P45 objavuje aj podpora XMP – Extreme Memory Profile. Tento je podobne ako EPP od nVidie dodatkom ku profilom SPD pamätí RAM, ktorý ale uchováva agresívnejšie hodnoty a vyššie frekvencie. Po jeho aktivácii v BIOS-e pre pamäte ním vybavené sa automaticky nastavia všetky detailné časovania, nie je však problém nastaviť ich aj ručne.



Nový je aj južný mostík, ktorý od čias P35 dozrel na označenie ICH10(R). Ten ponúka síce mnoho funkcií, no len málo vylepšení oproti ICH9(R).

6 S-ATA portov s možnosťou stavby RAID polí (0,1,0+1,10,5,Matrix RAID) je už samozrejmosťou, takisto ako 12 USB 2.0 portov či HD audio. K dispozícií je aj Gigabit Ethernet MAC, umožňujúci zakomponovanie 1Gbit sieťového rozhrania, ktorý ale máloktorý výrobca využíva a osádza radšej vlastné čipy (Realtek,...)
Novinkou je snáď iba technológia Intel Turbo Memory. Tá dovolí výrobcom naintegrovať na základnú dosku pamäť typu flash, ktorá by uchovávala dáta často používaných aplikácií a urýchlila tak systém Windows Vista. Turbo Memory sa však zatiaľ moc nerozšírila. ICH10 čip pridáva funkciu „pinning“, vďaka ktorej si sám užívateľ môže vybrať aplikácie, ktoré by chcel urýchliť. Na výrobcovi základnej dosky ostáva, či Turbo Memory využije a pridá pamäť flash na dosku.



Napriek tomu, že zmenšenie výrobného procesu okrem iného zo sebou prináša aj zníženie spotreby, má P45 hodnotu TDP o niečo vyššiu ako jeho predchodca P35. Ako dôvod možno vidieť napríklad podporu rýchlejšieho rozhrania PCIe 2.0. Rovnako vyšším TDP totiž disponujú aj čipsety X38 a X48, ktoré sú dokonca vybavené kovovým rozptyľovačom tepla (IHS).


Intel P45


Comments (7)
palee
No tak týmto si posunul recenzie dosiek zas o stupienok vyššie, veľmi sa mi páči, hlavne plno obrázkov, perfektná práca, len tak ďalej :) ... doska vypadá naozaj hodná tej ceny a pre bežného uživateľa poskytne viac než dosť... okrem kolízie vga s ram ale škoda ešte toho natlačenia usb a ostatných vstupov/výstupov dosky pod posledným pci slotom...
crux2005
:-O, nice one...
BurnerTom
Nadherna praca. Tu dosku osobne poznam a vytkol si jej presne tie veci, co by som aj ja ale musim suhlasit, ze az na drobnosti je to za tu cenu skvela kupa.
MBG
To najlepšie a najpodrobnejšie čo som tu v poslednej čítal...
mugwai
..no, chlape, skoro si ma nalomil na novú MB.. dobrá práca!
Gudas
Vďaka páni za pochvaly, posnažím sa aby úroveň stúpala... Čo sa týka dosky - za tú cenu veľmi v pohode :)
rottenkiwi
Vyborna recenzia. Len tak dalej.
Add new comment
TOPlist