Väčšina astronautov si vo vesmíre musí pomáhať tabletkami na spanie.
Podľa doteraz najväčšej štúdie sledujúcej spánok astronautov počas letov raketoplánov a na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS v rozmedzí desiatich rokov (2001-2011) sa vo vesmíre príliš dobre nevyspíte. Štúdia bola realizovaná na údajoch zaznamenávajúcich 4200 spánkov vo vesmíre a pre porovnanie 4000 nočných spánkov na Zemi u 85 astronautov. 21 z nich trávilo polročné pobyty na ISS (2006-2011) a 64 astronautov letelo americkými raketoplánmi (2001-2011).
Spánok astronautov NASA vo vesmíre je plánovaný na 8 a pol hodiny. Priemerne však trval len 5,96 hodiny na raketoplánoch a 6,09 hodiny na ISS. Len 12 percent spánkov na raketoplánoch trvalo viac než 7 hodín, na ISS to bolo 24 percent. Ak sa to porovná so spánkom na Zemi po misiách, tak po prílete na Zem 42 percent spánkov astronautov z raketoplánov trvalo viac než 7 hodín, po návrate z ISS misíí to bolo 50 percent. Zaujímavým je, že spánkový deficit si astronauti začali budovať už pred letom. Počas finálnej trojmesačnej prípravnej fázy pred letom spali v priemere 6,5 hodiny.
Navyše, tieto čísla boli dosiahnuté s medikamentóznou podporou zaspávania. Tri štvrtiny posádok na ISS užívali v niektorej časti ich misie tabletky na spanie ako sú zolpidem a zaleplon. Na raketoplánoch bolo toto číslo ešte vyššie a dosiahlo 78 percent, pričom tabletky posádky brali viac než polovicu doby misií (52 percent času). Využívanie takýchto pomocníkov pri spaní so sebou prináša riziko, že v prípade poplachu nebude astronaut schopný optimálneho výkonu. A nakoniec, dlhodobé užívanie liekov na spánok môže priniesť vedľajšie nežiadúce efekty.
Výsledky výskumu zverejnili autori z Brigham and Women's Hospital (BWH) Division of Sleep and Circadian Disorders, Harvard Medical School, a University of Colorado v odbornom časopise The Lancet Neurology.
Vesmirny Vedec
MQ
Pjetro de
MQ
Pjetro de
MQ
MQ
Pjetro de
A
Pjetro de