SK

Superrýchla ponorka pohybujúca sa vo vzduchovej bubline rýchlosťou 6000 km/h

Číňania pracujú na vytvorení ponorky, ktorá by mohla zvládnuť až 10 000 km za 100 minút.

Plány takto superrýchlej ponorky siahajú až do dôb studenej vojny. Technológia ktorá umožní pohybovať sa ponorke vysokými rýchlosťami sa nazýva superkavitácia. Súčasné ponorky sa pohybujú rýchlosťou približne 74 km/h. Nová technológia by umožňovala rapídny nárast rýchlosti. Čínski výskumníci uvádzajú, že by mohlo ísť o rýchlosti okolo 6000 km/h (9800 km za 100 minút dáva prepočet 5880 km/h). Rusi už pomocou tejto metódy vyvinuli torpéda, ktoré "lietajú" pod vodou rýchlosťou 370 km/h.

Čiňania teraz skúmajú ako vytvoriť ponorku schopnú dosiahnuť tak vysoké rýchlosti. Za výskumom stoja výskumníci z Harbin Institute of Technology. Ich metóda je odlišná od všetkých doposiaľ použitých spôsobov pohonu, ako je napríklad aj vektorový pohon. Ide o špeciálny lubrikant plášťa ponorky odpudzujúci vodu, ktorý umožní plavidlu dosiahnuť vysoké rýchlosti až kým nedôjde ku superkavitácii. Vedúci výskumu profesor Li Fengchen tvrdí, že tekutá membrána dokáže navigovať ponorku a v kombinácii so superkavitáciou vedia podstatne uľahčiť jej manévrovanie a pohon.

ZVýšením a znížením tekutej membrány vedia manipulovať s trením vody a manévrovať. Výskum dostal od vlády prísny zákaz zverejňovania podrobností, pretože ide o citlivé vojenské informácie. Američania so superkavitáciou už taktiež experimentujú dlhšiu dobu. Superkavitácia by sa dala podľa výskumníkov uplatniť aj v iných odvetviach ako v námorníctve. Ide napríklad o civilnú dopravu, lodné transporty, ale aj o plávanie a obleky pre plavcov. Plávanie môže byť raz rovnako jednoduché ako lietanie.

Kritika však nenechala na seba dlho čakať a profesor Wang Guoyu vedúci laboratória mechaniky tekutín v pekingskom technologickom inštitúte vyjadril pochybnosť nad realizáciou tohto projektu. Podľa neho je ťažké kontrolovať veľkosť bubliny a plavidlo môže byť následne veľmi ťažko ovládateľné. Ďalšie podrobnosti o projekte sú naďalej udržiavané v tajnosti.

Viac o superkavitácii sa dozviete na tomto odkaze.

Zdroj: washingtonpost.com

Komentáre (32)
passco
To by bolo zaujimavé :) akurát si to neviem ani len predstaviť, že by to fungovalo :D kazdopadne by to bol velmi zaujimavý spôsob balistických rakiet, prenašaných pomocou vody.. aj zničenie by bolo velmi obtiazne
Okolosediaci
základný problém takej ponorky = keď zistí, že pred ňou je iná ponorka, tak to bude najmenej 30 minút po tom, ako do nej naburala.
vecnyoptimista
Verneho knižné fantázie sa napĺňajú
Mučo Mačo
nj 1666 metrov za sekundu..ste zblbli ? :) a hlavne ako sa bude vyhybat vacsim rybam pri tej rychlosti ? :)
gammaray
Cinania dovtedy vsetky vacsie ryby z mora vylovia, na tie ich super pochutky...
Vaše meno
A za tou ponorkou sa bude krásnie tiahnuť pás rýb zabitých rázovou vlnou
snajprik.
Tak uz rusi na ten sposob maju aj ponorky a aj torpeda. Ponorky ale idu len 240-300km/h a torpeda nieco nad 800km/h. Ked sa k tomu pripocita ich sonar co ma 4x vaci dosach ako akakolvek ina ponorka na svete, tak znicia ciel skvor ako ich objavia. EU ich vola cierna diera... Princip ruskej ponorky je inspirovani zralocou kozou, ktora je ako smirgel velmi drsna, a pri rychlom pohibe vo vode vytvara vzduchove bublinky ktore kladu ovela mensie trenie ako hladky trup. A k tym rybam tie maju o 1 % inu hustotu ako voda, tak ze ci ide ponorka cez huf ryb alebo cez cistu vodu rozdiel je len par % v odpore vody.
geralt
tí tvoji Rusi majú konský...
Nemorka
Konsky mas ty.........mozog.
alter012
Ty musíš žrať ruský borč ráno, na obed a večeru!
Murkoslav2
A ty žerieš americké hamburgery s umelohmotným mäsom a GMO zeleninou ? Nadávať môžete koľko chcete. Ale Rusi mali vždy kvalitné a nadčasové zbrane a technológie.
Zauimamsaovoje…

Máte pravdu

Mixalko

No tak ten sonar by im v tej rychlosti bol na dve veci... totizto pri kavitacii vznika obrovsky hluk a ponorky sa prave snazia byt co najtichsie prave preto ze voda je skvely nositel zvuku. Takze ak by ta ponorka letela vodou 300km/h tak jedinne co by pocula by bola ona sama... ale zato vsetky ostatne ponorky by poculi kde je... Rusky vojensky priemysel je cely cierna diera... Putin donho nasypal peniaze aby sa citil ako velmoc a miesto zbrani maju generali luxusne jachty a vily v civilizovanom zapadnom svete :)

Juraj62
A teraz tú o neposlušných kozliatkach
garminbreak
Dobra ponorka sa vyznacuje 2 zakladnymi atributmi : vysoka rychlost a nehlucnost. Tieto dve veci ale idu silne proti sebe. Momentalne je najvacsim problemom kavitacia na listoch vrtule, ktora ponorku prezradi na desiatky mil daleko a priamo suvisi s hlbkou a rychlostou - cim hlbsie, tym vacsou rychlostou sa da plavat bez kavitacie. Keby teda cinska ponorka dosiahla povedzme 200 uzlov (380 km/h), bol by to tak neuveritelny rachot, ze by vsetky namornictva sveta vedeli, ze cinania vyplavali na lov. Okrem toho hluku je tu este jedna zavazna vec - ponorka by bola hluch a a slepa, pretoze pri plavbe v superkavitacnej bubline nie je mozne pouzit ziadny typ sonaru, ani aktivny, ani pasivny. Detektor magnetickych anomalii je tiez k nicomu, to iste sa da povedat aj o prvych typoch detektorov gravitacnych anomalii. Oba tieto systemy su iba kratkeho dosahu, takze pri vysokej rychlosti nepouzitelne. A radar pod vodou nefunguje. Prave preto si myslim, ze Cina umyselne zavadza. Riziko podmorskej kolizie by bolo az privelmi velke a to aj v pripade politiky Uhnite, idem ja - vsetci, ktori by tuto cinsku ponorku poculi by sa pratali bokom, prave pre jej velku rychlost. Skratka zatial je to nepouzitelne. A co sa tyka toho ruskeho torpeda - tiez zaujimava vec, ale s pofidernym vyuzitim - dosah cca 5 mil (9 km), nie je riadene, nema vlastny sonar, zapalovac je narazovo - magneticky. Na druhu stranu - je to ultimatna zbran pre plytke vody, kde sa vzhladom na velmi zle akusticke podmienky klasicke torpedove sonary takmer nedaju pouzit. Dieselelektricke Kilo, vybavene superkavitacnymi VA111 je extremne nebezpecna vec prave preto, ze v plytkych vodach sa neda plavat rychlo - klasicke lodne skrutky nemaju potrebnu ucinnost, takze ponorku rozbehnu maximalne tak na 20 uzlov, potom to zacne kavitovat a ponorka uz nezrychluje.
Kto
Myslím že im nejde o stíhanie nepriateľa alebo boj v tejto rýchlosti skôr o rýchli presun ponorkového vojska do určitej lokality za čo najkratšiu dobu (ja neviem prirovnal by som to trochu fantazii skoku warpom v scifi) . Boj v danej oblasti by už prebiehal za klasických podmienok stratiť sa a čakať vyhľadávať v tichosti možno ešte ako únikový manéver by sa to dalo použiť keď má niekto za zadkom torpéda.
garminbreak
Ked mam za prdelou torpedo, velka unikova rychlost je naozaj pozitivum. Ale zasit sa do superkavitacnej bubliny, narobit rachot, ukazat, kam plavam a nemat ino o tom, ze na mna odpalili dalsie torpeda s predsadenim nie je bohvie co. Spravny ponorkovy kapitan musi vzdy vediet, co sa deje okolo neho a to aj vtedy, ked mu za vrtulou pinga nasrata ryba. Hlucha ponorka = potopena ponorka. Ad rychly presun - toto logiku ma, ale opat ukazujem celemu svetu, kam idem a ze tam mam naponahlo. Opat nie je problem na spravnom mieste a v spravnom okamihu nahadzat do vody hlbinne bomby a odpalovat ich rucne. Uz za WWI platilo, ze ponorka je nebezpecna preto, lebo nikto nevie, kde je.
passco
Ja by som iba tak konštatoval, že ked prídu s nejakou novou technologiou plavenia ponoriek, tak možno prídu s nejakou novou technologiou sonaru.. každopádne môžu použiť 10 fake ponoriek, ktoré narobia hluk v celom oceáne a zmiasť , tak na kompletku nepriatela zatial čo oni sa presunu k pristavu, kde nepriatelske ponorky ešte len budú "spúšťať" do mora.. Nehovoriac o tom, ze skutocným dôvodom môže byť nový typ balistickej strely a oni to zahovorili tym ze budú stavať ponorku :)
sdfajfpao
Načo ten prepočet z km/h na km/100min?!
garminbreak
Je to somarina. Ponorka ma byt ticha. Toto bude hlucne, hluche, slepe - takze k nepouzitiu.
snajprik.
Zralok dokaze popod vodou plavat rychlostou 100km/h pri sledovani koristi a bez akehokolvek hluku...
Ide babka nakupovat
Srať na ryby hipíci.
Matej Kokorin
na plyn...
Doddd
nech použijú micelárnu vodu a bambucké maslo
alter012
čím väčšia blbosť tým odbornejšia debata! Ešte raz si to prečítaje - 6000km/hod. tj. 6 x vyššia rýchlosť ako rýchlosť zvuku. Zatial sa to nepodarilo žiadnemu lietadlu , ale ponorke áno?
passco
Ak si dobre spomínam, tak podarilo a je to už dosť vela rokov od prvého pokusu, ktorý naznačil takúto rýchlosť :) A pokial viem kavitacia je vytvorenie "vakum" cize dá sa povedať, že ponorka by vlastne "plávala" vo vákum a nie ako lietadlo vo vzduchu? :)
antikom
to je novinarska kacica, 6000 kmh no to urcite a co keby v tej rychlosti narazila napriklad do velryby ? A co by ju pohanalo vrtula asi tazko to by mala tryskovy pohon ? A co odpor vody ved sa musi rozostupit to lietadlo nedokaze letiet takou rychlostou a ponorka ano ?
passco
Ešte raz si to prečítaj .. Inak možno by vznikol taký aerodynamický tunel, ktorý by ako ked vlna ide k brehu proste všetko vo vysokej rýchlosti "odstrčil" a k žiadnemu kontaktu by nedošlo .. otázka čo taká rybárska sieť alebo druhá ponorka :D
wtf
Uz len musia obalit lietadla vodou a vsetko bude v poradecku.
Rynwald
Predstav si, že tam niekto sti, a vedľa torpedo... :-)
Dedo
Kavitačné torpéda má aj Irán /údajne rýchlosť od 300 - 400 km/hod. Technológia je známa dlhší čas. To stavia lietadlové lode do problémov, ktoré mali za 2. sv. vojny obrovské bojové lode a preto tá opatrnosť s Hormuzom. Ale 6000 km/hod. ? To je len teoretická záležitosť, kde praktické využitie je skôr sci - fi. Rusi majú kavitačné torpéda konštruované na báze stlačeného vzduchu a ako všetky riešenia tohto problému sú obmedzené čo do vzdialenosti /teda stav kavitácie nie je možné udržať vo väčšom časovom rozsahu/. Špeciálne povrchy síce zmierňujú odpor, ale kavitácia je o niečom inom.
Janko Ktorý ch…

A cena? Chcem kupiť , mám našetrené a som odhodlaný rozbiť aj prasiatko.

Add new comment
TOPlist