SK

Google začne vyrábať kvantové procesory

Kedy k tomu skutočne príde nie je jasné, spoločnosť už zostavila tím, ktorý sa sústredí na ich vytvorenie.

Smer "kvantové počítače" už ohlásili viaceré spoločnosti a Google neostáva pozadu. Zostavil už skupinu inžinierov, ktorí budú pracovať na projekte. Tím od Google, Quantum Artificial Intelligence sa spojil s výskmumníkmi z Kalifornskej univerzity v Santa Barbara a spoločne sa pokúsia vyvinúť vlastné kvantové procesory. Neustále sa zmenšujúci výrobný proces u dnešných procesorov je čoraz náročnejší a je otázkou času kedy sa k slovu dostanú kvantové procesory. Dnešné procesory majú tranzistory ktoré sú buď vypnuté "0" alebo zapnuté "1".

Kvantový počítač D-Wave


Kvantové procesory by využívali kvantový bit (qubit). Je to jednotka kvantovej informácie odvodená od klasického bitu. Kvantový bit môže niesť "0" aj "1" zároveň ale aj hodnoty medzi nimi. Takýto procesor dokáže vykonávať mnohonásobne viac výpočtov ako dnešné klasické CPU. Google sa už takmer pred rokom spojil s NASA a spoločne vybudovali laboratórium pre kvantový počítač s 512 qubitmi od spoločnosti D-Wave. O tom ako funguje sa dočítate TU.

Tento projekt Google neopustil, naopak bude z neho čerpať nové poznatky na dizajn a optimalizáciu kvantových procesorov. Okolo D-Wave kvantového počítača je stále debata a vedci sa nevedia zhodnúť či je postavený počítač skutočne kvantový alebo nie. Google aj NASA majú svoje prvé kroky v tomto odvetví už za sebou, ale na "hernom poli" sú aj iné spoločnosti usilujúce sa vytvoriť kvantový počítač. IBM má svoje vlastné riešenia ale zahanbiť sa nedala ani neslávne preslávená agentúra NSA, ktorá si údajne chce postaviť kvantový počítač na prelomenie väčšiny foriem šifrovania.

Zdroj: techspot.com

Komentáre (5)
passco
Kvantový počítač nikdy nebude.. pretože človek nemôže vedieť všetko :P
Mme117
"Kvantový bit môže niesť "0" aj "1" zároveň ale aj hodnoty medzi nimi." Toto je uplna hlupost. To co je vo vete napisane je fuzzy logic, vec znama desiatky rokov a vyuzivana dlhe roky ako "6ty zmysel" pri domacich spotrebicoch. Kvantovy bit sa moze nachadzat v dvoch STAVOCH superpozicie NARAZ, 0 a 1. Dva kvantove bity v styroch stavoch, tri bity v osmich a tak dalej, mocniny dvojky. Zjednodusene to znamena ze 512 qubitovym procesorom je mozne vykonat 2^512 vypoctov, zatialco na normalnom len 512. Problem je, ze takyto procesor musi byt uplne izolovany od vonkajsieho sveta, lebo akykolvek "kontakt" s vonkajsim svetom znamena rozbitie efektu superpozicie a pad na obycajnych 512 bitov. Dalsia vec, ze vysledok takehoto vypoctu moze byt jedine cislo, ktore vznikne interferenciou vsetkych stavov, takze kvantovy pocitac sa hodi iba na velmi specificke druhy vypoctov a instrukcna sada procesora a kompilovacie nastroje do takejto sady budu musiet byt zrejme uplne nanovo vyvinute.
jjj1
kvoli takymto dristom si ludia mysleli ze sa neda lietat rychlejsie ako zvuk ani pristat na mesiaci...a kde sme dnes? Pekne si sa strapnil.
passco
jediny drist ktorý vznikol nejakou nahodou a nie zložitým výpočtom si tu ty
fieldy7
náhodný omyl si jedine ty mojko
Add new comment
TOPlist