Koľko z vás vedelo, že sa u nás predávajú notebooky nielen zahraničných značiek? Áno, aj na Slovensku sa môžeme pochváliť firmou ponúkajúcou svoje vlastné prenosné počítače. Na recenziu sme dostali zariadenie určené, ako to už z názvu vyplýva, predovšetkým pre študentov. Aké je a čím dokáže zaujať?
Úvod, hardware
Spoločnosť Zero notebooky priamo nevyrába, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Od firiem akými sú napr. Clevo či Compal si prepožičiava šasi (certifikované Intelom), do ktorého sú už len inštalované potrebné komponenty. Jedna z výhod tohto prístupu je, že zákazník má pred kúpou možnosť nakonfigurovať si notebook podľa predstáv, napr. voľbou rýchlosti procesora, kapacity operačnej pamäte či pevného disku. Konfigurovateľnosť sa ale netýka len hardwaru, vzťahuje sa aj na programové vybavenie počítača (operačný systém, kancelársky balík, antivírový program). Ďalšou z výhod je jednoznačne cena - za „skutočné“ značky zaplatíte o tisíce korún viac ako za prakticky rovnaký hardware od menej známej ryby na trhu.
O tom že výrobky tohto typu nemusia nutne predstavovať všestrannú nedokonalosť som sa mal možnosť presvedčiť na vlastnej koži. Dokonca ma čakalo aj niekoľko príjemných prekvapení, z ktorých asi najväčším bol kvalitný displej s vysokým rozlíšením. O tom ale až neskôr. Najprv sa poďme pozrieť, čo sa skrýva v útrobách recenzovaného.
Konfigurácia
Centrino 2 sa nám ako platforma v notebookoch rýchlo udomácňuje a napr. spoločnosť Zero patrila medzi prvých jej iniciátorov. Použité Core 2 Duo P8400 preto prirodzene patrí do rodiny procesorov Penryn, pričom s pracovnou frekvenciou 2,26 GHz sa zaraďuje niekam do jej výkonového stredu. Kapacita pamäte L2 cache sú v tomto prípade 3 MB.
Čipová súprava je moderná PM45. Narozdiel od GM45, táto neobsahuje integrované grafické jadro a neumožňuje teda prepínanie medzi diskrétnou a integrovanou grafickou kartou.
Operačná pamäť má kapacitu 2 GB vo forme jedného modulu typu DDR2 s efektívnou frekvenciou 800 MHz. Opäť raz tu teda máme Centrino 2 notebook bez pamätí DDR3 (nieže by na tom z hľadiska výkonu nejako záležalo a nad týmto faktom sa vlastne pozastavujem čisto len zo štatistických dôvodov). Pridaním ďalšieho modulu by sa dostavilo zvýšenie výkonu nakoľko by pamäte pracovali v režime dual-channel. Takto je aspoň do budúcnosti zabezpečená bezproblémová rozšíriteľnosť pamäte. Dva gigabajty sú tak akurát na to, aby si užívateľ mohol plnohodnotne vychutnať prácu vo Windows Vista a na akékoľvek bežné hrátky so systémom musia stačiť.
Pevný disk s kapacitou 250 GB pochádza od spoločnosti Western Digital. Ide o vlaňajší model rady Scorpio, ktorá bola jedným z priekopníkov "vyššie kapacitných" mobilných pevných diskov (veď ešte vlani bolo celkom bežné stretávať sa v notebookoch so 120GB diskami). Jeho platne sa otočia za minútu 5400x a disponuje pamäťou cache s kapacitou 8 MB. Disk na viacero partícií rozdeľovaný nebol.
Optickou mechanikou je často používaná TS-L633A od TSSTCorp. Vie prečítať a zapísať na akýkoľvek dnešný typ CD a DVD médií. Pretože ide o notebook predovšetkým pre študentov, BlueRay mechaniku čakať nemôžeme.
Trochu menej často sme mali možnosť stretnúť sa v tejto kategórii notebookov s grafickou kartou GeForce 9300. Situácia sa týmto napráva. Pre program GPU-Z predstavovalo použité grafické riešenie problém, skúsim zaň nechať niečo povedať aspoň písmenká. Jadro pracuje na frekvencii 580 MHz a je vybavené 16 shader procesormi s frekvenciou 1450 MHz. Pre jadro je vyhradených 256 MB vlastnej pamäte so 64b rozhraním bežiacej na 800 MHz.
Pohonnou jednotkou sa stala šesťčlánková batéria s kapacitou 4000 mAh pri voltáži 10,8 V. V mobilnom svete celkom bežná kapacita, uvidíme ako si notebook s poskytnutými ampérhodinami poradí.
Na účel recenzie bol Mobile Student II dodaný s predinštalovaným operačným systémom Windows Vista Home Premium v slovenskej jazykovej mutácii.
Kazimierz
Michal Kiradžiev
PaBi3
BurnerTom