Zdá, že cestovanie tradičnými raketami do vesmíru môže mať konkurenciu. Tú chce vytvoriť istá japonská spoločnosť, ktorá ma v pláne do roku 2050 postaviť funkčný vesmírny výťah s dĺžkou 96 000km.
Zatiaľ čo NASA vylepšuje svoje raketoplány, sondy a iné stroje aby preskúmala kvalitnejšie čoraz väčšiu časť vesmíru, v Japonsku na to chcú ísť inak. Tamojšia firma Obayashi dnes predniesla svetu svoje plány o vybudovaní výťahu vysokého 96 000km, ktorý by dopravil pasažierov a náklad do vesmíru a to s podstatne nižšími nákladmi ako pri odpaľovaní rakiet. Celý "výlet" by však mal trvať 7 dni v jednom smere a končil by vo vesmírnej stanici špeciálne postavenej pre výťah.
Firma Obayasi si je vedomá toho, že výstavba takéhoto ambiciózneho projektu nebude jednoduchá a to najmä z dôvodu, že potrebné materiály nie sú zatiaľ dostupné. Spoločnosť však verí, že vývoj v oblasti uhlíkových nanotechnológií prispeje k uskutočneniu projektu. Výskumný a vývojový manažér Yoji Ishikawa povedal: "V súčasnosti nedokážeme vyrobiť dostatočne dlhý kábel. Sme schopní vyrobiť nanotrubice dlhé iba 3cm, avšak potrebujeme oveľa viac. Myslíme si, že do roku 2030 budeme toho schopní".
Zdroj: engadget
passco
MQ
passco
genius
passco
foboss
passco
DrStevko
Pjetro de
passco
zero8324
passco
Pjetro de
zero8324
TroskuObjasnim…
Pjetro de
passco
TroskuObjasnim…