SK

Ako sa starať o batériu?

Neustále počúvate rady ako môžete predĺžiť životnosť batérie v smartfóne či v notebooku. Dnes vám pripomenieme niekoľko praktických informácií o výdrži batérií.

Kapacita batérií, respektíve ich výdrž dlhé roky stagnuje. Áno, neustále sa hovorí o vývoji a raz za čas sa predstaví aj koncept batérie s lepšou výdržou. Jeden môžete napríklad nájsť aj na tomto linku. Projekt Ara tiež sľubuje revolučné batérie. Faktom ale je, že predlžovanie výdrže batérie spôsobuje predovšetkým optimalizácia na úrovní architektúry mikročipov. Podrobnejšie informácie môžete nájsť na stránkach spoločnosti Intel. Architektúru Sandy Bridge od Intelu nájdete prehľadne spracovanú na tejto adrese. Predovšetkým výrobcovia čipov sú tak tlačení maximálne zvýšiť efektívnosť. 

Prvé Li-Ion batérie sú na trhu od roku 1991! Tie dnes ovládajú trh s elektronikou. Pre tieto batérie je ale plánovaná životnosť stanovená na +/- 1000 cyklov. Čím výkonnejšie budú smartfóny, tým častejšie nabíjanie môžeme očakávať. Zvyšuje sa totiž hlavne relatívna kapacita batérie. Na druhej strane pomer uloženej energie na objem a váhu rastie asi 10% každý rok. Pred pár rokmi bol štandard približne 1400mAh, dnes začína byť táto hodnota na úrovni ~2500mAh, ešte viac u čínskych výrobcov smartfónov. Samovoľné vybíjanie je len minimálne, 5% za mesiac. Teda, tak by to aspoň malo byť. Hlavne v powerbankoch sa stretneme s článkami, ktoré sa podľa môjho názoru samovybíjajú výrazne rýchlejšie. 

 

Max charge level (V/cell)Počet cyklovPlná kapacita
4,20300 - 500  100% 
4,10600 - 1000 ~90%
4,001200 - 2000 ~80%
3,922400 - 4000 ~75%
 

Pri dlhodobých testoch sa zistilo, že Li-Ion batériám najviac škodí, ak sa nabíjajú z 0% plnej kapacity (úplne vybité) do plného nabitia než z úrovne približne 25% do plného nabitia. To znamená, že pri batérii s kapacitou 2000mAh, je vhodné nabíjanie približne od 500mAh. V takom prípade počítajte s približne 300 – 500 nabíjacími cyklami. Viac môžete vidieť v tabuľke. Okrem toho pripomíname, že aj odkladanie batérie na tmavé miesto nie je riešenie. Ak klesne jej napätie pod ~2,8V s vysokou pravdepodobnosťou sa Li-Ion batéria nebude dať oživiť. 

Existujú dva typy akumulátorov – chránené a nechránené. Chránené obsahujú aj elektroniku, ktorá blokuje prebíjanie batérií (na tento problém trpeli hlavne Ni-Cd batérie) a nechránené bez tejto funkcie. Chránené akumulátory sú logicky aj drahšie. Preto používajte výhradne značkové akumulátory, alebo aspoň od renomovanejšej čínskej značky. Aj to vám pomôže predĺžiť životnosť batérie.

U (naj)drahších smartfónov sa v poslednom čase začali používať Li-Pol batérie (prípadne LiPo). Ide o mierne vylepšené Li-Ion batérie. Ako elektrolyt sa využíva vodivý polymér. Veľkou výhodou je 2-násobná životnosť oproti Li-Ion batériám. Batéria je dimenzovaná na +/- 2000 nabíjacích cyklov. Tieto batérie bývajú väčšinou aktívne, teda majú prebíjacú ochranu integrovanú. Bývajú veľmi ľahké a majú malé rozmery. Batéria je relatívne drahá a môže vybuchnúť. Existuje mýtus, že tieto batérie sa majú nabíjať výlučne dodanými nabíjačkami. Tento mýtus sa zatiaľ nezboril, nakoľko všetky „značkové“ adaptéry sú dnes microUSB a majú výstupné napätie 5V, líši sa maximálne elektrický prúd. Tento typ batérie má napr. iPhone 6, One Plus One či HTC One. Apple integruje tieto batérie minimálne už od iPhone-u 4, preto sa niekedy stretnete na webe s „novinkou“, kde sa spomína výbuch batérie, predovšetkým tohto typu, vďaka tomu, že nebolo použité originálne príslušenstvo. Nie je ale možné jednoznačne povedať, či Li-Pol batérie sú lepšie.

Čitateľ dodáva, že batérie založené na lítiu sú extrémne náchylné na teplotu. Najlepšie pracujú pri 18-20°C. Pri optimálnych teplotách vydržia aj oveľa dlhšie - aj niekoľko rokov.

Záver je nasledujúci. Ak máte batériu typu Li-Pol a napriek tomu, že výstupné napätie je rovnaké, využívajte prednostne dodávanú nabíjačku. U týchto batérií dokonca niektorí výrobcovia odporúčajú nabíjanie do 95% plnej kapacity.

Korelácia medzi výškou vybitia a kapacitou batérie

 
Výška vybitiaPočet nabíjacích cyklov pokým poklesne nabitie na 70%
100% (plné vybitie) 300 - 500
50% (polovičné vybitie)1200 - 1500
25%  2000 - 2500 
10% (samovoľné vybíjanie - cca 3 - 4 dni)3750 - 4700

Odporúčam preto nabíjať smartfón už niekde pri poklese batérie na úroveň 25%, notebookové batérie od 33%. Ak odkladáte batérie, robte to približne pri 80% nabití, pričom batériu nabíjajte aspoň raz za 2-3 týždne. V minulosti, keď boli tieto poznatky tabu (cca pre 10 rokmi), som sa  z vlastných skúseností poučil, že pri veľmi častom nabíjaní z 0% na 100%, batéria „končí“ niekde po 18 mesiacoch používania. Prakticky po 14 mesiacoch som zažil pokles kapacity o viac než 33%. Po rokoch to konečne potvrdzujú aj testy.

Pokiaľ nabíjate smartfón či tablet cez počítač, využívajte prednostne port typu USB 3.0, ten má výstupný prúd 900mAh, to však platí pri prenose dát. V režime nabíjania poskytuje až 1,5A. Pre porovnanie USB 2.0 má iba 500mAh. USB 3.1 dokonca ponúka výstupný prúd až 5A.

Uvidíme ako sa batérie budú ďalej vyvíjať, nové technológie v oblasti batérií ale nebudú na trhu určite skôr ako koncom budúceho roka. Reálne treba počítať až s rokom 2018.

/aktualizované a doplnené o poznatky čitateľov - Za doplnenie ďakujeme.

Zdroj: Phonearena

Comments (10)
Curuj
S tými Li-Po(l) bateriami v poslednom čase nesúhlasím. Už stará P900i mala Li-Po a to je z roku 2003.
dohnalik
"Kapacita batérií, respektíve ich výdrž dlhé roky stagnuje." To vůbec není pravda, poměr uložené energie na objem a váhu roste každý rok asi o 10%, to rozhodně není nic zanedbatelného... "U (naj)drahších smartfónov sa v poslednom čase začali používať Li-Pol batérie (prípadne LiPo). Ide o mierne vylepšené Li-Ion batérie." Netvrdil bych, lithium ion a lithium polymer jsou si rovnocené, lipo má pouze mnohem menší vnitřní odpor a vydrží více cyklů, nicméně má menší uloženou energii při stejném objemu a váze. Je to něco za něco. "Záver je nasledujúci. Ak máte batériu typu Li-Pol a napriek tomu, že výstupné napätie je rovnaké, využívajte prednostne dodávanú nabíjačku. Výrobca predsa len mohol nabíjačku pre svoje zariadenie optimalizovať." Nemohl. Napětí je daný, pokud má stejný proud, tak musí fungovat. Problém může být rušení, ale s tím si musí každý mobil poradit. Chybí mi tady hodně důležitá věc a to je, že lithium based baterie jsou extrémně náchylné na teplotu. Jak při nabíjení, tak vybíjení, je ideální je chladit, případně ohřívat. Nejlépe pracují kolem 18 - 20 °C, pokud se jim udrží tato teplota, tak můžete lithium-ion nabíjet klidně 6C a vydrží deset let. Lithium polymer je na tohle méně náchylný, ale zase má menší koncentraci energie...
Ján Kisty
Dobry den, 2) mozem suhlasit.. Li-Pol je v urcitom zmysle marketingova kampan zdvovodnena vyssiou cenou 3) suhlasim, cielom je skor nabadat pouzivat znackove nabijacky pred tymi neznackovymi :) Posledny bod zrejme doplnim :).
Ján Kisty
Zdravím, nemožno generalizovať. Výnimky sa nájdu. Aj P900i bol Highend od SE.
Archon
no horšie je to , že po 4 rokoch ta baterka proste nevydrži 5 hodin z 100% => 25% , ale tak že sa proste vypne škoda že tu nikde nebolo napisane , čo mi stryko hovoril : že je rozdiel v nabijani z PC VS nabijačka . v tom , že USB 2.0(z PC) dodava menej štavy , a tym padom je tam viac cyklov , čo znamena že sa rychlejšie zniči baterka. inak nabijačku som použil asi 4x za cely čas
Ján Kisty
Zdravim, mate pravdu.. USB 2.0 ma max 500mAh, pricom 3.0 az 900mAh.. Zrejme to tiez doplnim, vdaka za upozornenie, nepremyslal som nadtym.
_D4NW3R_
dôležitá poznámka ale je, že 25% na displeji smartfonu a 25% kapacity batérie nemusí byť to isté číslo.
norbert
kúpte si baterie v Lidl a uvidíte rozdiel. Gp,Duracel je na zahodenie....
Brembo1
Tie Lidl batérie tiež nie su extra trieda. Inak ked chceš drahé a nekvalitné batérie,kupuj Philips,vydržia či používaš alebo nie,presne záruku a potom z ničoho nič stratia kapacitu. Velmy kvalitné ale drahšie su Sanyo,odporučam Enelop.
Vorlon embassador
Ja nabíjam nb batériu zo 7% na 100% potom nabíjačku odpojím. Robím to už 3. rok a zatiaľ mi drží ako mladá baba starému chplapovi.
Add new comment
TOPlist