SK

Malý, ale šikovný – Asus Eee PC T91 - recenzia

Dajme si teraz na chvíľku pauzu od notebookových „velikánov“ a pozrime sa na úplne opačnú časť barikády. V recenzii nás čaká zástupca tých najmenších, najmenej výkonných a najviac mobilných zariadení na trhu. Netbook a ešte k tomu aj tablet!

Úvod, vzhľad

Na počiatku bola jednoduchá idea – poskytnúť zákazníkovi počítač, ktorý by bol malý, a teda i ľahko prenosný, s vysokou výdržou pri behu z batérie, a pritom výkonný aspoň tak, aby dokázal pokryť aspoň tie najzákladnejšie potreby. Ideu už bolo treba len zrealizovať. Išlo však o odvážny krok, pretože vlastne znamenal vytvorenie úplne nového segmentu trhu. No ak by išlo o krok správnym smerom, mohol priniesť veľa chutného ovocia. Prvou firmou, ktorá túto myšlienku pretransformovala do činov a ktorej sa aj reálne podarilo obohatiť potenciálneho zákazníka o novú kolónku na jeho zozname výberu, bol Asus.

Asus je nielen v našich končinách dobre známym výrobcom predovšetkým notebookov, základných dosiek a grafických kariet. Je jedným z najvýznamnejších hráčom na IT trhu, prišiel s niečím novým a zožal úspech, o akom sa mnohým ani nesnívalo. Jeho netbook, ako sa tieto malé počítače začali nazývať, Asus EE sa jednoducho podaril. Pre človeka, ktorý používa počítač akurát tak na surfovanie po internete to bola ideálna voľba.

Samozrejme, bol by hriech, keby sa nechytila aj konkurencia, a tak obchody začali zaplavovať aj všemožné malé notebooky, netbooky, od firiem ako Acer, Dell, Hawelett-Packard, MSI... Konkurencia vniesla do inak homogénneho sveta Asusov EE čerstvú krv a tak potrebnú variabilitu. Netbooky sa následne posunuli trošku ďalej, a tak si dnes vyberie skutočne každý.

Pravdupovediac, osobe nie som fanúšikom netbookov. Napriek niektorým ich nesporným výhodám, akými sú mobilita a výdrž pri behu na batériu, aj ich „klientela“, minimálne časť z nej určite, si musí uvedomovať jej najväčšiu nevýhodu – výkon. V drvivej väčšine sú poháňané procesormi Intel Atom, ktoré sú istým spôsobom dokonca technologicky ešte zaostalejšie ako originálne Pentium z pred vyše pätnástich rokov. Tým prečo tomu tak je sa teraz zaoberať nebudem, popísané bolo už mnoho. Miesto toho sa radšej po tomto krátkom informačno-historickom kanáliku pozrieme priamo na to, ako dnešný drak vyzerá.

Vyhotovenie

Trpaslík bielej rasy, malého vzrastu, uhladený, zjavne dlho nejedol, bez vizuálmi postrehnuteľných prvkov značiacich agresivitu, no aj tak mu vykrútili krkom. Takto by sa v jednej vete dal charakterizovať dnes recenzovaný tablet. Rozoberme si však radšej predchádzajúce tvrdenie o niečo serióznejšie.

Ako zástupca netbookov je právoplatným držiteľom rozmerov 225 x 164 x 28 milimetrov. Vďaka bezmála 9-palcovej uhlopriečke ho nie je problém uskladniť prakticky kdekoľvek. Napr. vie dobre splynúť s knižkami na polici, ale pokojne ho skryjete aj do tašky či kabelky (tu ale pozor ; prečo, dočítate sa nižšie). Hmotnosť 980 gramov vám pri prenášaní brániť isto nebude. Je to dostatočne málo, aby ho aj subtílnejšie slečny udržali v jednej ruky bez vedľajších efektov celé hodiny.

K dostaniu je v dvoch základných farebných vyhotoveniach – čiernom a perlovo bielom. Na recenziu som k dispozícii mal obvyklejšiu bielu verziu. Čisto čierne telo Asusu možno pristane, celkovo ale podľa môjho názoru viac vynikne práve pestrejšia kombinácia (ak teda čiernobielu vôbec možno považovať za pestrú :)).

Tak či onak, dizajn je v podstate veľmi jednoduchý, počítač pôsobí takmer ako hračka. I keď je bez výraznejších do očí bijúcich prvkov, iste vám neunikne kĺb displeja – je otočný. Hrany sú jemne zaoblené, rovnako tak rohy. Plasty sú prakticky bez profilácie, ich rovina je narúšaná len klávesnicou.

Otočný kĺb zabezpečuje maximálny možný výklopný uhol, ako aj „prepnutie“ netbooku do tabletového režimu, keď počítač slúži prevažne na písanie, či kreslenie, a ovládate ho len dotýkaním sa displeja. Spája sa s ním žiaľ aj zopár problémov, týkajúcich sa pružiny vo vnútri.

Pružina nedovoľuje výklop pod 30 stupňov. Ak sa oň pokúsite, veko sa vlastnou silou automaticky zaklapne. Ďalej, pri pohybe do strán je kĺb možno až privoľný. Kvôli tomu veko v uzavretej polohe nedrží rovnobežnú pozíciu s hranami a viete ho mierne vyhnúť do strán.

Konštrukcia nepatrí k najpevnejším. Na mnohých miestach plasty pukajú a prehýbajú sa. Nejde o akútne záležitosti, skôr ma len prekvapilo, že niečo takto malé môže byť tak náchylné.

Zadnej strane dominuje nápis Asus s troma éčkami. Spodnou hranou sa tiahne lesknúci sa pás, držiaci na sebe signalizačné diódy.

Klávesnica a touchpad

Hodnotiť klávesnicu na notebooku so sotva 9-palcovou uhlopriečkou nie je ľahké. Do úvahy treba brať skutočnosť, že na tak malú plochu je len ťažko klávesy natlačiť v nejakej rozumnej konštelácii. Zohľadniť ale samozrejme treba aj jej reálnu použiteľnosť.

Kompromisom sa nevyhýbalo. Paradoxne, nie je to cítiť z celej klávesnice, ale skôr z jej pravej polovice. Ak sa zameriame trebárs na medzerník, ihneď do očí udrie jeho šírka. Končiac ešte pred klávesom M, bude sa často stávať, že sa ukliknete do Altu, či na takto malom zariadení pokojne i do kontextovej klávesy (aspoň ju však má). Pravý Shift je nešikovne skrytý celkom vpravo, kde ho od zvyšku klávesnice oddeľujú šípky. Zvyšné rozloženie je už s prižmúrením oka štandardné a nemalo by spôsobovať výraznejšie problémy. K napísaniu niektorých znakov sa dostaneme až po stlačení Fn. Nejde ale o nič neštandardné, prípadne život strpčujcúce.

Touchpad je maličký, dokonca pôsobí až roztomilo. Jeho plocha je jednoliata, bez akýchkoľvek popiskov. Samozrejmosťou je možnosť scrollovať v horizontálnom i vertikálnom smere. Štandardne pod touchpadom sa rozprestiera dvojica tlačidiel, simulujúcich pravé, resp. ľavé tlačidlo myši. Zlúčené sú ale to jedného kusu postriebreného materiálu, čím sa netreba nechať oklamať. Software k touchpadu podporuje funkciu multitouch, môže si preto pri práci užiť komfort známy s MacOS. Tlačidlá sú spojné do jedného celku, takže pre dobrú odozvu je vhodné ich stláčať na okrajoch.

Všimnite si, že okolie klávesnice je maximálne čisté. Žiadne rušivé prvky, diódy, nálepky alebo nebodaj multimediálne klávesy. Iba čistá účelnosť (podobne tak aj mnohé ostatné netbooky). Páči sa mi to.

Zvuk

Kam až siaha ľudská opovážlivosť, konštruktérska zadubenosť a v akustických kruhoch postihnutosť? Áno, presne sem. Niet divu. Veď keby som pri prvom spustení Windowsu úvodnú melódiu nepočul, aby by som možno prítomnosť nejakých reproduktorov ani nezaregistroval – tak sú malé a dobre skryté.

Inými slovami, jedno z tých najhorších zvukových podaní, k akým sa mi v mobilnou svete podarilo dopracovať. Vie to hlasno kričať, ale čistota zvuku je minimálna. Vyčítať to notebooku ale nebudem ani náhodou. O hudbe reproduktory tabletu/netbooku nie sú. Samotný slúchadlový výstup situáciu zachraňuje – v tomto ohľade už bol celkom v poriadku.



Comments (7)
Toman
toto nieje dobry tablet (mam doma 3 tablety tak viem ocom hovorim), najvecou tragediou je mali sirikouhli displej, na 600 riadkoch sa neda na tablete rozumne pracovat. toto je hracka pre deti.
emPORiO
a dost draha hracka pre deti. Za 440€ mozem mat plnohodnotny notebook
Pavol Bobik
Eee PC su ultralahke notebooky, a od tych ocakavam pripojenie na net, spustenie kancelarskych balikov, filmov a hudby a dlhsiu vydrz baterky, pricom ich nechcem citit v prirucnej taske s ktorou cestujem ((=vaha v okoli ~1kg ci menej)). Toto Eee PC a segment trhu ktory vytvoril splna na jednotku, za naozaj prijatelnu cenu - ultralahke notebooky predchadzajucich generacii boli vyrazne (3 a viacnasobne drahsie) drahsie. Funkcie tabletu su uz len bonusom, ktory potesi.
Glauko
>>>"Čipová súprava je US15W (prepracovaný Intel 945GSE so zníženou spotrebou) s integrovanou „pomalobežnou“ grafikou GMA500. Čipová súprava je z hľadiska cieľového segmentu najväčšou slabinou systémov založených na Atome. Vychádza z roky starého čipsetu s vysokou spotrebou (vzhľadom na Atom), čo sa nepriaznivo podpisuje na výdrži pri behu z batérie. Samozrejme, celková spotreba počítača je veľmi nízka, lenže každý ušetrený watt sa u netbookov ráta."<<< US15W /GMA500/ (TDP@2.3W) nemá takmer nič spoločné s Intel 945GSE (TDP@6W) aj keď by si niekto mohol myslieť, že sa jedná o IGP z dielne Intelu, ale nieje to pravda. Intel si licencoval grafické jádro PowerVR SGX535, ktoré s ostatnými GMA nemá vôbec nič spoločného. Intel ATOM Z520 1.33GHz má TDP@2W. Ešte treba opraviť graf v 3DMarku 06 Intel 950* na Intel GMA500.
PatrikL
pekné porovnanie http://notebookblog.cz/technika/technologie/nizky-vykon-atom-z-a-gma500/
ribi
Ďakujem. Moja chyba, hneď ako to bude možné, opravím. Na mysli som mal samozrejme Intel 945GC s TDP 22W, ktorý sa pôvodne používal. Ako som písal, absolútne som to skomolil.
Michal Kiradžiev
opravene. dakujeme!
Add new comment
TOPlist