Aj rýchle optické káble majú svoje fyzické limity. Tie sa však teraz podarilo posunúť a prenos dát optickými káblami môže byť rýchlejší a s oveľa nižšími nákladmi ako doteraz.
Objem dát prenesených Internetom prudko stúpa a tento trend vydrží aj najbližšie roky. S tým súvisí problém s kapacitou sieťových káblov, ktoré musia dokázať bez zdržaní prenášať toto množstvo informácií. V tomto smere vedú optické káble, ktoré dosahujú veľmi vysoké rýchlosti. Aj oni však niekde majú svoje fyzické limity.
Optické káble prenášajú dáta vo forme svetelných lúčov s rôznymi vlnovými dĺžkami. Tento spôsob je veľmi rýchly, no pri zvyšovaní výkonu dochádza k rušeniu signálov a strate informácií. Problémom je aj dĺžka káblov a pri veľkých vzdialenostiach dochádza taktiež k strate signálu. Je to podobné, ako keby ste kričali v tuneli. Ozveny a rastúca vzdialenosť by spôsobovali rušenie vášho kričania až by na konci dlhého tunela nebolo nič rozumieť. Problém so vzdialenosťou sa v súčasnosti rieši pridávaním opakovačov signálu do siete, ktoré zregenerujú signál. Tieto zariadenia však pridávajú dodatočné náklady a oneskorenia do siete.
Tieto problémy sa podarilo vo štvrtok prekonať na UC Qualcomm Institute v San Diegu. Tamojší elektrickí inžinieri dosiahli nový prielom a podarilo sa im zvýšiť výkon optických signálov 20-násobne, pričom tento signál dokázal prejsť rekordnú vzdialenosť asi 12 000km bez nákladných opakovačov a bolo možné ho na druhom konci prečítať.
Výskumníci totiž zistili, že skreslenie, ktoré vzniká pri použití bez opakovačov nie je náhodné ale výsledkom pevných fyzikálnych zákonov. Degradácia signálu je teda predvídateľná a pridali tak experimentálne „širokopásové frekvenčné hrebene“, ktoré v koncovom uzle dokážu dešifrovať prípadné poruchy dát a poskladať informáciu do zrozumiteľného tvaru.
Ide o nový spôsob akým by sa dala zvýšiť kapacita Internetu pri znížení nákladov. Vedci však hovoria, že je pred nimi ešte veľa práce kým sa nová technológia dostane do komerčného nasadenia.
Zdroj: hothardware
m2fizy