Tim Cook razantne odmieta nariadenie súdu a nechce vyšetrovateľom umožniť prienik do iPhone 5c.
2. decembra 2015 sa v Kalifornskom San Berdardine odohral krvavý útok, pri ktorom dvaja teroristi zastrelili 14 ľudí. Jeden z útočníkov používal smartfón Apple iPhone 5c a FBI chce vyhľadať ostatných teroristov, ktorí by s tými zo San Bernardina mohli byť nejakým spôsobom prepojení práve pomocou iPhone 5c.
O bezpečnosti a šifrovaní dát v iPhone-och sa všeobecne vie, že sú na vysokej úrovni. Zrejme až na takej, že má s prelomením zabezpečenia v iOS operačnom systéme problém aj FBI. Táto agentúra tak od Apple žiada vytvorenie takzvaných zadných vrátok, teda akejsi bezpečnostnej diery v podobe softvéru, ktorý by sa spustil v pamäti pri bootovaní iPhone a umožnil by pre FBI brute force hádanie hesiel. Heslá by mali byť zasielané cez Bluetooth, Wi-Fi alebo Lightning konektor. Softvér by mal byť navrhnutý tak, aby ani po nesprávnom zadaní 10 hesiel nedošlo k vymazaniu dát a FBI tak môže skúšať všetky heslá.
Požiadavke FBI dokonca vyhovel súd a Apple by tak mal vyhovieť FBI. Tim Cook však takéto správanie ostro odmieta nakoľko ho považuje za vytvorenie zadných vrátok pre FBI. Agentúra síce žiada o vytvorenie softvéru iba pre 1 konkrétny telefón, no Cook si myslí, že FBI by softvér následne mohla využiť aj pre iné iPhony. Apple už údajne dokonca pre FBI poskytol požadované dáta z iPhone 5c. Spoločnosť sa preto proti súdnemu rozhodnutiu plánuje odvolať.
Zdroj: techcrunch
bbking
Qubo456