SK

Prvá karta nVidia Pascal architektúry je tu. Na hranie si ju však nekúpite

 
Spoločnosť nVidia oficiálne predstavila prvú grafickú kartu architektúry Pascal. Je však určená pre náročné výpočtové operácie, nie pre bežných spotrebiteľov a hry.

CEO nVidie, Jen-Hsun Huang, počas prebiehajúcej GTC2016 konferencie konečne predstavil svetu prvú grafickú kartu založenú na jadre GP100 architektúry Pascal. Kartu prezentuje ako „najpokročilejší akcelerátor, ktorý bol kedy vyrobený“ a karta má byť významným stavebným prvkom v pokročilých počítačoch, ktoré budú vykonávať zložité výpočty a vedecké analýzy ako napríklad hľadanie liečby na rakovinu či lepšie pochopenie klimatických zmien.
 
Nová karta Tesla P100 nie je veru žiadne béčko. V porovnaní s predošlou Maxwell architektúrou má priniesť až 12-násobný nárast výkonu v oblasti neurónových sietí. Karta za to vďačí 15,3 miliarde tranzistorov pričom samotné jadro je založené na 16nm FinFET procese. Jadro má „obrovskú“ plochu 610mm2 a ide o najväčší čip aký bol kedy FinFET procesom vyrobený. Ide o čip, ktorý pravdepodobne neskôr uvidíme aj v najvýkonnejších kartách ako Titan či GTX 1080Ti určených pre bežných spotrebiteľov.
 
    
Blokový diagram Pasal GPU (vľavo) a blokový diagram SM Pascal GPU (vpravo)
 
U Tesla P100 karty sa nejedna o plne odomknuté jadro a karta používa 56SM (streaming multiprocessor) zo 60 možných. Každý SM obsahuje 64 CUDA jadier takže dokopy má karta k dispozícii 3584CUDA jadier a 240 texturovacích jednotiek. Jadro bude pracovať na základnej frekvencii 1328MHz, s Boost poskočí až na 1480MHz. 
 
 
Karta nesie 16GB pamäte, pričom sa už nejedná o GDDR5 pamäte, ale o nové HBM 2.0 CoWoS (Chip on Wafer on Substrate) pamäte od Samsungu. Pamäťová priepustnosť je udávaná až na 720GB/s vďaka ôsmim zberniciam so šírkou 512 bitov. TDP karty je stanovené na 300W, no nVidia ubezpečuje, že do karty implementovala aj šetriace funkcie a už samotné jadro je energeticky efektívne.
 
Karta putuje ihneď aj do masovej produkcie a nVidia ju začne svojim OEM partnerom dodávať v prvom kvartáli 2017. Cena nebola uvedená, vieme si však predstaviť, že ide o peknú štvorcifernú cifru. Ako už bolo povedané, karta nie je určená bežným spotrebiteľom a nVidia neprezradila, kedy predstaví klasické karty pre bežných koncových spotrebiteľov.
 
 
Komentáre (6)
Ján Kisty
Cena bude sialena.
Andrew007
Teda ak som spravne pochopil bezne karty sa nemaju objavit ani na september, jedine amd .. ?
Robo7
Do ringu si dáme zase AMD vs NVIDIA s novými čipmi, prvé testy odhalia ktorá firma nadobro končí :-)
Mato81
"V porovnaní s predošlou Maxwell architektúrou má priniesť až 12-násobný nárast výkonu v oblasti neurónových sietí. " Ono je to jasne keď že Maxwell bola maximálne osekaná takmer na kosť . všetko mimo herných jednotiek dostalo červenú . Maxwell architektúra bola stvorená čisto pre spotrebiteľský herný trh preto ma taký nízky výkon v SP a DP výpočtoch . A cena samozrejme bude cez 4000-5000 € no v tomto segmente kam je určená je to úplne bežná cena kde sa nekupuje vačšinou jeden kus ale až desiatky kusov .
Dezo
"má priniesť až 12-násobný nárast výkonu v oblasti neurónových sietí" Az na jeden maly detail. Porovnaval sa vykon 4 starych kariet vs vykon 8 packal kariet :D
Pjetro de
Stvorciferna cifra je nieco ako postova posta. V desiatkovej sustave je desat cifier: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 (znakov/cmaranic/hieroglyfov) pre vyznacenie abstraktneho vyznamu prirodzenych cisel od 1 po 9 + nula. V dvojkovej sustave su zasa dve: 0 a 1, v sestanstkovej je 16 cifier: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,A,B,C,D,E,F pre vyznacenie abstraktneho vyznamu pre prirodzene cisla od 1 po 15 + nula. Samozrejme to mozno zovseobecnit pre ciselnu sustavu so zakladom z. Takze bud stvorciferna suma, alebo stvorciferne cislo. Viem ze hovorovo sa cislu vravi cifra (co je uplne nespravne, lebo cislo je zapisane pomocou cifier), ale hovorovio sa vravi aj plno inych veci ...
Add new comment
TOPlist