SK

Správca servera vďaka zlému príkazu vymazal stovky webstránok

 
Príbeh ako zo zlého sna sa stal jednému správcovi webhostingu, ktorý vďaka jedinému príkazu prišiel o množstvo dôležitých dát.

Na fórum serverfault.com pridal používateľ s prezývkou „bleemboy“ príspevok, v ktorom žiadal o naliehavú pomoc. Počas klasického pracovného dňa sa snažil vymazať niekoľko špecifických súborov, pričom použil bash skript "rm -rf".
 
Tento skript je medzi používateľmi Linuxu dobre známy a často spôsobuje vrásky na čele, pretože býva začiatkom veľkých problémov. Kľúčová časť príkazu spôsobujúca problémy je „f“, vďaka ktorej sa v tomto prípade vynucuje mazanie súborov bez upozornení. Za normálnych okolností tento skript vymazal len nepotrebné súbory a nič zlé sa nestalo.
 
Posledné použitie sa však akosi vymklo spod kontroly a nastalo vymazanie všetkých serverov, vrátane ich zálohy ktorá bola uložená na rovnakom zariadení. Tento chybný krok znamenal vymazanie webstránok všetkých zákazníkov, a tých nebolo vôbec málo, dokopy hovoríme o čísle 1 535.
 
 
Množstvo odpovedí na tento príspevok nebolo v pozitívnom duchu, niektorí používatelia dokonca polemizovali, či sa jedná o reálnu vec vzhľadom na neprofesionálnu chybu pri tak veľkom webhostingu. Iní, menej negatívni prispievatelia, navrhovali vyhľadať firmu, ktorá sa zaoberá obnovou dát a zistiť či sa dá situácia nejako zachrániť.
 
A zdá sa, že príbeh bude mať nakoniec šťastné rozuzlenie. Správcovi sa podarilo skontaktovať s firmou, ktorá analyzovala jeden z vyše 1 500 vymazaných serverových diskov a ich výsledná správa hovorila o obnove všetkých súborov. Správcovi teraz nezostáva nič iné, ako pozháňať potrebné financie na obnovenie zvyšných serverov.
 
Aj z tohto príbehu si treba zobrať ponaučenie a robiť si pravidelnú zálohu všetkých dôležitých údajov, aby ste v budúcnosti predišli podobným problémom. 
 
Zdroj: engadget
 
 
Komentáre (10)
aa
To je tak ked date komukolvek pristup k 'root'
m2fizy
Na nieco taketo nepotrebujes root ... stacia ti "administratorske" prava ... obycajneho uzivatela. Ja ti viem na jeden klik zrusit cely WIN aj s progam files a vsetkymi restore zalohami a vlastne komplet C ... ani o tom nebudes vediet (nie nevyskoci ziadne okno na odkliknutie) a ani sa ta nic nebude dotazovat ani ziadne povolenie a prava mi netreba stacia mi tie ktore ako uzivatel urcite budes mat ... vsetko ide rovno do prec (nie do kosa) rovno prec ... nasledne ti dam restart ... a PC uz v zivote (bez preinstalovania a samozrejme so stratou dat) nerozchodis. Ziadne restore, ziadne data, ziaden WIN, ani program files ... proste nic ... vsetko to bude bezat na pozadi PRIAMO VO WINDOWSE S LOGNUTYM UZIVATELOM a admin pravami a bez dotazovania "ci to naozaj xceme vymazat" ... staci mi na to jeden riadok prikazov (asi 3 prikazy).
snap_
10 riadkov o tom ako si dokonaly... a začínaš jedným kliknutím a končíš 3ma riadkamy kodu.
m2fizy
nie ! len som sa snazil poukazat na to ze nepotrebujes ziadny pristup na ROOT ... ale to taky "trotl" asi len tazko spracuje.
m2fizy
Podla mna cisty HOAX alebo cielena reklama na produkt pripadne kontretnu sluzbu/firmu ... ... ved kto robi v "aspon trochu vacsej" firme IT admina, vie ze vsetky servery robia pravidelne zalohy ... kazdy den, nasledne raz tyzdenne (na tyzdenne zalohy), nasledne raz mesacne (mesacne backup) a nakoniec rocne zalohy serverov. To nehovorim o backupe backupu ... ktory taktiez vykonavane samostatne (nezavisle na matke) ... a naviac kazda matka si robi vlastne zalohy (samostatne k dceram) ... a viem (bol som tam osobne) ze aj zalohy zaloh su zalohovane ... kde ma matka vytvorene 2he samostatne datacentrum, ktore sluzi cisto a iba na zalohy zalohovanych zaloh. + vzdy sa robi tyzdenne/mesacna/rocna HARD COPY BACK UP ... kde sa datami naplni externy HDD, ktory nasledne putuje do trezoru = kazdy HDD len na jedno pouzitie (aspon ja to tak v dcere robim). Takze v konecnom dosledku ja sam v dcere robim Trojite (tripple) zalohy ... a naviac si nasa matka robi samostatne zalohy, ktore su tiez triplikovane. Takze akykolvek FAIL administratora ... by spravil iba "maximalne denne zdrzanie" koli potrebe obnovy dat zo zaloh ... a to je tak vsetko ... NO A TERAZ MA ESTE NAPADLO ... CHCEM VIDIET JEDINU FIRMU (VELKU AKO TATO), KTORA DA UROBIT DATA RESTORE INEJ FIRME ... LEN TAK ... V TAKOM ROZSAHU ... BEZ "OBAVY" O PRIEMYSELNU SPIONAZ. CISTY HOAX ! PS: a keby to bolo realne tak ten admin ma hned padaka ... a pokutu ako hovado (kedze sa bavime o tom ze nemaju zalohy ako sa v clanku pise) ... takze bud je to hlupost (hoax) alebo mali zalohy a nic sa vlastne nestalo.
Pjetro de
Jasne ze v podnikovej sfere zalohovat treba o 106, ale nemyslis si nahodou tri pojmy "zalohovanie" a "archivacia" a "redundancia" ??? Pretoze vsetky tri pojmy splietas dokopy. REDUNDANCIA: hadrverova - napr. RAID5, RAID6, pripadne zrkadlenie celeho pola na iny server/lokalitu softverova - servery v klastri (dva ci desat, nemusia byt absolutne identicke) pre load balancing, failover balancing a vseob. vysoku dostupnost ZALOHOVANIE: full bckup - natrepe sa to vsetko komplet nasurovo na pasky napr. raz denne/tyzdenne inkrementalne - tiez moze byt na pasky, je medzi full bckupmi sa kontinualne zalohuju prevedene zmeny, pri vyuzivani transakcnych logov je mozne vratit sa do stuvu v ktorejkolvek sekunde (!!!), t.j. point in time restore, napr. restorujem si system/databazu do casu - vcera, 14:57 hod. Zalohovanioe je CYKLICKE! T.j. najstarsie zaznamy sa prepisuju novsimi, mozem to robit napr. 2 tyzdne, mesiac, hovori sa tomu doba retencie. Od takehoto zalohovania sa upusta, pokial mi tuto funkcionalitu vie zabezpecit sam system. T.j. ak by mal system nejaky specialny kos/zumpu s funkciou point in time restore a viem tomu nastavit retenciu napr. mesiac, stava sa pre mna VESKERE zalohovanie na pasky (full aj inkremental) zbytocne a riesit musim poriadnu redundanciu ARCHIVACIA jednorazovo sa to natrieska na nejake viacnasobne storage (napr. raz mesacne/ kvartalne/polrocne/rocne) a tieto archivy (mesacné, kvartálne, polrocné, rocné) sa zamknu do trezoru a tam sa to skladuje 10-15 rokov...(samozrejme aj periodicky kontroluje ci su data OK) podla frekvencie zaohovania ziva databaza obsahuje data len napr, za posledny rok a menej.... ak je to taky typ databazy, ze data tam len furt pribudaju
m2fizy
jednym slovom BACKUP :D
Pjetro de
http://imgur.com/gallery/iWKad22
passco
Aj u nás sa zdalo ze zaloha funguje pravidelne sa vytvara az kym som vdakajednej chybe nevypýtal ten súbor zo zálohy a kým sme nezistili, že sice sa "aktualizovala" ale realne tam boli 2 roky staré dáta bez nových :D Inak na toto je jednoduchý program čo obnoví vymazané data
heyoka
tiez si myslim ze ide o hoax. inak zdroj http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/man-accidentally-deletes-his-entire-company-with-one-line-of-bad-code-a6984256.html no na facebooku uz dostal great troll awards. the question from serverfault got deleted because it's a hoax ... more information from the moderators of the site here https://meta.serverfault.com/questions/8696/what-to-do-with-the-rm-rf-hoax-question
Add new comment
TOPlist