Konečne! Žiadne približne, žiadne asi, žiadne odhady. Nekompromisné porovnanie výkonu DDR3 a DDR4 pamätí a to vďaka základnej doske ASRock B150M Combo-G, ktorá má súčasne DIMM sloty pre DDR3 a DDR4 pamäte. Konečne tak máme možnosť úplne spravodlivého porovnania vplyvu na výkon nakoľko v každom teste je rovnaký procesor aj iné komponenty.
DDR3 vs DDR4 – Technické odlišnosti
S príchodom Skylake procesorov od Intelu sa začal masívne skloňovať pojem DDR4 pamätí. Tie existovali dlhšiu dobu už do serverov a pre absolútny high-end, ktorý predstavovali Intel Haswell-E procesory, zastúpenie týchto pamätí však stále bolo na spotrebiteľskom trhu mizivé. Skylake procesory predstavovali prvú mainstream platformu, ktorá podporovala aj nové DDR4 pamäte. Po jej príchode sa začali vo väčšom množstve predávať DDR4 pamäte, zvýšila sa ponuka týchto pamätí a postupne začala klesať cena. Každý kto si dnes skladá nový počítač už zrejme vyberá procesor najnovšej Skylake architektúry a tým pádom vyberá aj DDR4 pamäte. DDR4 pamätiam sa čoskoro nevyhneme ani u AMD. Blížiace sa procesory Zen architektúry prinesú podporu DDR4 pamätí už tento rok aj na základné dosky pre AMD. Platí teda pravidlo, že kto plánuje postaviť počítač založený na tom najmodernejšom čo momentálne existuje musí počítať s kúpou DDR4 pamätí. Ako však bolo spomenuté, ich cena už takmer úplne dorovnala DDR3 pamäte a na Intel a AMD sa tak už nemožno hnevať, že nás tlačia do niečoho drahého.
Tlačia nás však do niečoho, čo možno ani neoceníme a musíme teda v konečnom dôsledku vyhodiť za to peniaze. Alebo nie? DDR4 sa ako novinka prezentovala samými výhodami oproti DDR3, viaceré testy však už naznačili, že vaše súčasné DDR3 pamäte by bez problémov dokázali odvádzať svoju službu aj naďalej a to bez výraznejšieho vplyvu na výkon. Samozrejme to záleží od toho čo s počítačom robíte, no pre bežných používateľov v tom veľký zmysel nevidím. V dnešnom teste však dostaneme asi najobjektívnejšiu predstavu o tom, aký skutočný prínos prinášajú DDR4 oproti DDR3 a to vďaka unikátnej základnej doske, ktorá podporuje ako DDR3 tak aj DDR4 moduly operačných pamätí.
O rozdieloch medzi DDR4 a DDR3 sa už popísalo mnoho
a to aj u nás. Pre poriadok a zopakovanie si to však pripomeňme. V prvom rade sú tu fyzické odlišnosti. DDR4 sú nepatrne vyššie o necelý 1mm, ich PCB je hrubšie o 0,2mm. Šírka je stále rovnaká 133,35mm a z tohto hľadiska tak DDR4 nepotrebujú dlhšie DIMM sloty. DDR4 pamäte však majú viac pinov a to až 288 oproti 240 u DDR3. Taktiež sa posunula pozícia zámky a DDR4 nevopcháte do slotu pre DDR3 a naopak.
Čo však používateľov zaujíma viac je nižšie napätie DDR4 pamätí a tým pádom nižšia spotreba, nižšie zahrievanie s čím by mala súvisieť dlhšia životnosť. DDR4 pamäte štandardne vyžadujú napätie iba 1,2V zatiaľ čo DDR3 podľa JEDEC štandardu až 1,5V. Existujú aj DDR3L pamäte s nižším napätím 1,35V či 1,25V. K ním by mali existovať ekvivalentné DDR4L pamäte s napätím iba 1,05V, pravdou však je, že klasické pamäte do stolných počítačov s týmto napätím na trhu ešte nemáme.
Druhým významným faktorom, ktorým výrobcovia marketingovo útočia na zákazníkov je rýchlosť DDR4 pamätí. Tie sú konštruované tak, že zvládnu vyššiu frekvenciu ako DDR3 pamäte. Na príklade Skylake platformy môžeme vidieť, že Intel oficiálne podporuje DDR3 pamäte s frekvenciou 1600MHz a DDR4 s frekvenciou 2133MHz. U oboch pamätí sa dá ísť samozrejme vyššie či už s pomocou XMP profilov alebo manuálnym pretaktovaním, no DDR3 končia v najlepších prípadoch niekde okolo hranice 3GHz. DDR4 idú ďalej a dnes už bežne zoženiete pamäte, ktoré od výroby bežia na frekvencii aj 3600MHz s tým, že sa dajú pretaktovať aj na 4GHz. V extrémnych prípadoch prekonali DDR4 už
dokonca aj hranicu 5GHz.
Tento údaj o frekvenciách pamätí je však značne skreslený nakoľko neodráža skutočnú frekvenciu na akej pamäťové čipy pracujú, ale udávajú priepustnosť. Reálna frekvencia pamätí od dôb DDR1 až tak nestúpla a pohybuje sa na úrovni bežne 200-300MHz. U DDR sa táto frekvencia zdvojnásobí, vynásobí 8 bajtmi a dostaneme číslo napríklad 3200MB/s. Preto sa moduly aj označujú ako napríklad PC-3200.
Čo je však podstatnejšie je, že ani nárast frekvencie či priepustnosti nemusí znamenať vyššiu rýchlosť. Súčasné DDR4 pamäte totiž stále vykazujú dlhšiu odozvu ako DDR3 pamäte. Tie sa s latenciou dostali s CL už aj pod 9ns zatiaľ čo u DDR4 je najmenej asi 12. Časovania oboch pamätí je možné ešte znížiť no všeobecne platí, že DDR3 majú nižšie časovanie a latenciu ako DDR4 pamäte a prístup k dátam je tak z tohto pohľadu rýchlejší. Čo to všetko znamená v praxi uvidíme už v nasledujúcej kapitole.
Pjetro de
cibazol
Pjetro de
m2fizy
Pjetro de
Pjetro de
m2fizy
Pjetro de
Pjetro de
Pjetro de
redy
x3m
TechLogic
Vladys
x3m