SK

Unikátne a objektívne porovnanie výkonu DDR3 a DDR4 pamätí

 
Konečne! Žiadne približne, žiadne asi, žiadne odhady. Nekompromisné porovnanie výkonu DDR3 a DDR4 pamätí a to vďaka základnej doske ASRock B150M Combo-G, ktorá má súčasne DIMM sloty pre DDR3 a DDR4 pamäte. Konečne tak máme možnosť úplne spravodlivého porovnania vplyvu na výkon nakoľko v každom teste je rovnaký procesor aj iné komponenty.


DDR3 vs DDR4 – Technické odlišnosti

 
S príchodom Skylake procesorov od Intelu sa začal masívne skloňovať pojem DDR4 pamätí. Tie existovali dlhšiu dobu už do serverov a pre absolútny high-end, ktorý predstavovali Intel Haswell-E procesory, zastúpenie týchto pamätí však stále bolo na spotrebiteľskom trhu mizivé. Skylake procesory predstavovali prvú mainstream platformu, ktorá podporovala aj nové DDR4 pamäte. Po jej príchode sa začali vo väčšom množstve predávať DDR4 pamäte, zvýšila sa ponuka týchto pamätí a postupne začala klesať cena. Každý kto si dnes skladá nový počítač už zrejme vyberá procesor najnovšej Skylake architektúry a tým pádom vyberá aj DDR4 pamäte. DDR4 pamätiam sa čoskoro nevyhneme ani u AMD. Blížiace sa procesory Zen architektúry prinesú podporu DDR4 pamätí už tento rok aj na základné dosky pre AMD. Platí teda pravidlo, že kto plánuje postaviť počítač založený na tom najmodernejšom čo momentálne existuje musí počítať s kúpou DDR4 pamätí. Ako však bolo spomenuté, ich cena už takmer úplne dorovnala DDR3 pamäte a na Intel a AMD sa tak už nemožno hnevať, že nás tlačia do niečoho drahého.
 
Tlačia nás však do niečoho, čo možno ani neoceníme a musíme teda v konečnom dôsledku vyhodiť za to peniaze. Alebo nie? DDR4 sa ako novinka prezentovala samými výhodami oproti DDR3, viaceré testy však už naznačili, že vaše súčasné DDR3 pamäte by bez problémov dokázali odvádzať svoju službu aj naďalej a to bez výraznejšieho vplyvu na výkon. Samozrejme to záleží od toho čo s počítačom robíte, no pre bežných používateľov v tom veľký zmysel nevidím. V dnešnom teste však dostaneme asi najobjektívnejšiu predstavu o tom, aký skutočný prínos prinášajú DDR4 oproti DDR3 a to vďaka unikátnej základnej doske, ktorá podporuje ako DDR3 tak aj DDR4 moduly operačných pamätí.
 
 
O rozdieloch medzi DDR4 a DDR3 sa už popísalo mnoho a to aj u nás. Pre poriadok a zopakovanie si to však pripomeňme. V prvom rade sú tu fyzické odlišnosti. DDR4 sú nepatrne vyššie o necelý 1mm, ich PCB je hrubšie o 0,2mm. Šírka je stále rovnaká 133,35mm a z tohto hľadiska tak DDR4 nepotrebujú dlhšie DIMM sloty. DDR4 pamäte však majú viac pinov a to až 288 oproti 240 u DDR3. Taktiež sa posunula pozícia zámky a DDR4 nevopcháte do slotu pre DDR3 a naopak.
 
Čo však používateľov zaujíma viac je nižšie napätie DDR4 pamätí a tým pádom nižšia spotreba, nižšie zahrievanie s čím by mala súvisieť dlhšia životnosť. DDR4 pamäte štandardne vyžadujú napätie iba 1,2V zatiaľ čo DDR3 podľa JEDEC štandardu až 1,5V. Existujú aj DDR3L pamäte s nižším napätím 1,35V či 1,25V. K ním by mali existovať ekvivalentné DDR4L pamäte s napätím iba 1,05V, pravdou však je, že klasické pamäte do stolných počítačov s týmto napätím na trhu ešte nemáme.
 
Druhým významným faktorom, ktorým výrobcovia marketingovo útočia na zákazníkov je rýchlosť DDR4 pamätí. Tie sú konštruované tak, že zvládnu vyššiu frekvenciu ako DDR3 pamäte. Na príklade Skylake platformy môžeme vidieť, že Intel oficiálne podporuje DDR3 pamäte s frekvenciou 1600MHz a DDR4 s frekvenciou 2133MHz. U oboch pamätí sa dá ísť samozrejme vyššie či už s pomocou XMP profilov alebo manuálnym pretaktovaním, no DDR3 končia v najlepších prípadoch niekde okolo hranice 3GHz. DDR4 idú ďalej a dnes už bežne zoženiete pamäte, ktoré od výroby bežia na frekvencii aj 3600MHz s tým, že sa dajú pretaktovať aj na 4GHz. V extrémnych prípadoch prekonali DDR4 už dokonca aj hranicu 5GHz. 
 
 
Tento údaj o frekvenciách pamätí je však značne skreslený nakoľko neodráža skutočnú frekvenciu na akej pamäťové čipy pracujú, ale udávajú priepustnosť. Reálna frekvencia pamätí od dôb DDR1 až tak nestúpla a pohybuje sa na úrovni bežne 200-300MHz. U DDR sa táto frekvencia zdvojnásobí, vynásobí 8 bajtmi a dostaneme číslo napríklad 3200MB/s. Preto sa moduly aj označujú ako napríklad PC-3200. 
 
Čo je však podstatnejšie je, že ani nárast frekvencie či priepustnosti nemusí znamenať vyššiu rýchlosť. Súčasné DDR4 pamäte totiž stále vykazujú dlhšiu odozvu ako DDR3 pamäte. Tie sa s latenciou dostali s CL už aj pod 9ns zatiaľ čo u DDR4 je najmenej asi 12. Časovania oboch pamätí je možné ešte znížiť no všeobecne platí, že DDR3 majú nižšie časovanie a latenciu ako DDR4 pamäte a prístup k dátam je tak z tohto pohľadu rýchlejší. Čo to všetko znamená v praxi uvidíme už v nasledujúcej kapitole.
 
Comments (15)
Pjetro de
Konecne celkom fajn rozumny clanok. Realne frekvencie RAM cipov vsak uz nie su len 200-300 MHz, ale aj 400 MHz pre 3200 tzv."MHz" DDR3 a v pripade sialenych 4000 tzv. "MHz" DDR4 az 500 MHz. Realne frekvencie VRAM cipov su este dalej a to od 500-600 MHz (prvucicke 4,8 "GHz" GDDR5) az do 1 GHz (posledne 8 "GHz" GDDR5), resp. napr. 750-875 MHz pre 12-14 tzv. "GHz" GDDR5X. Kedze DDR3 a DDR4 nijako nezmenili sposob spracovania dat, iba sa zvysuju frekvecnie a znizuju latencie, odchylky na hranici statistickej chyby su uplne logicke a ocakavatelne. Proste RAM cipy DDR3 aj DDR4 2133 "MHz" pracuju realne na 266,6 MHz. Konec, bodka, finito. O 10-20% vyssie hodnoty CL latencii DDR4 kompenzuju nejake optimalizacie ktore DDR3 nema, takze vo finale sme na tom istom, resp. prospech 1-2-3 % pre DDR4. Pri obycajnom pouzivani PC (pokial nemame APU) sa dokonca neda postrehnut ani rozdiel medzi suchtavymi 1066 Mbps/bit DDR3 a 2400 Mbps/bit DDR3 ! Sekretarka nebude mat 2,25-nasobne rychlesi PC s druhymi RAMkami ! Pre DDR2 vs. DDR3 na tej istej marketingovej/efektivnej frekvencii by vysledky dopadli dokonca este horsie v prospech novinky, kedze napr. extra rychle DDR2 na 1066 "MHz" a extra pomale DDR3 na 1066 "MHz" nepracuju realne na tej istej frekvencii. Prve brutalne rychle DDR2 idu az na doraz 266,6 MHz zatial co DDR3 cipy sa pri 1066 Mbps/bit este len zahrievaju na 133,3 MHz. Detto plati o DDR1 vs. DDR2 na tej istej marketingovej/efektivnej frekvencii. Takze keby sa porovnavali DDR3 vs. DDR2 alebo ine porovnanie DDR2 vs. DDR1 - tam by z testov vyslo, ze mat rovnako taktovanu novinku nie je bezvyznamne VÝHODNÉ, ale dokonca dost NEVYHODNÉ, keďze DDR2 a DDR3 na 1066,6 su i niecom inom, rovnako ako aj poriadne pretaktovane DDR1 na 533,3 a velmi suchtave DDR2 na 533,3 Mbps/bit. Niíe nadarmo sa hovori, ze 1066 Mbps/bit DDR2 su ekvivalentom pre 1333 Mbps/bit DDR3.
cibazol
pjetro....***** skus si na tom pocitaci riesit vedecke projekty na platforme Boinc a za kazdy megaherz budes vdacny. lebo to sa ide 24/7/365 takze takych 10% navyse ti za rok spravi pekny narast. a to nevravime o jednom pc. pre ludi co na na pocitacoch hrajkaju naozaj pokrok nema vyznam. nech si kupia hlupy playstation a plieskaju do ovladaca. ))) boinc je online na milionoch ludi +kazdy ma minimalne jedno pc. takze miliony pocitacov. niesme minorita.
Pjetro de
tak ty si ozaj riadny cibazol ked si myslis ze milkyway at home alebo einstein at home ti ulohu ukonci za 3 hodiny miesto 7 hodin len preto, ze mas ddr4 4000 mhz miesto ddr3 na 1833 mhz jedina moznost ako rychlo pocitat v boinc je pocitat na grafike a nie na cpu ... no a taka grafika ma dnes predtav si vlastnu pamat
m2fizy
PRESNE TAK !!! cibazol ... neviem co tu pleties vypocty na folding @ home ... ked tuto sa jedna o uplne inu ligu ... a ano je to prioritne pre hracov ... lebo to su ty "ktory do toho tie peniaze su ochotny naliat" ... takze tu nefantaziruj ze ste "ty vladcovia" ktory zastrasuju nove technologie, ked to tak vobec nieje ... ... a PS: ak sa tak zaujimas o tieto "nove" technologie ... tak preco na tie "vypocty" nepouzivas "specializovany" HW ktory je prioritne urceny na tieto vypocty so spotrebou +/- rovnakou ale vykonom (pre vypocty) asi tak 1000x nasobnym, ale omielas tu o tom ako ti vymena "DDR3 za DDR4" prinesie 10% vykonu naviac ... ... milujem taketo "tupe" hlavy ... ktore sa zapajaju do diskusii a ani sami nevedia o com tocia. PS2: neuraz sa pjetro ... ale na GPU to dnes pocitaju iba uplny "magory" alebo taky ktory nemaju hlboko do kapsy ... a je im jedno ze enormna spotreba a cena GPU kariet ... pri vypoctoch v radoch stoviek nizsich ako dokaze zaobstarat +/- cenovo rovnaky HW (cca 2500$) pri rovnakej spotrebe ... vykon tych kariet bude tak 4x 7970 = 2,6GHs ... pri cene ked len 250€ za jednu GPU (1000€) + CPU a ostatok case + spotreba takeho monstra ... VS. ... specializovany HW (od napr. butterfly labs) ... ten najlacnejsi = najslabsi na kopanie = 10GHs pri cene 1500$ a spotrebe +/- 300W ??? Takze naco GPU a case ... ked lepsiu pracu odvedie zariadenie na to urcene za rovnaku zaobstaravaciu cenu a pri 1/5 spotrebe.
Pjetro de
Ako kuratenko neuraz sa, ale treba sa najprv naucit pocitat. Ale predovsetkym rec bola o BOINC a to ide "len" na GPU. Este som nevidel aby BOINC bezal na ASIC rieseniach. Ja som posledny komu musis vysvetlovat ze dolovat kryptomeny na GPU je dnes totalna hovadina, pretoze v casoch dolovacoeho osialu v decembri 2012 ked, nastal boom s generaciou HD 7900 (vtedy bola komplexnost cca 1G). Dnes sa dolovat dokonca neoplati ani na ASIC, lebo tych par stoviek sa mi na elektrine ani na vydolovanych BTC tak skoro nevrati, na to by nestacilo ani ASIC s vykonom aspon 1000x FuryX (1000x8 TLOPS = cca 1000 x 1,2 GHps) a spotebou par desiatok W a cenou par desiatok $, ale take ASIC neexsituje !!!!!!!!! NUZE: pozrime sa na grafy: https://blockchain.info/charts dnes mame zlozitost na 209G (v decembri 2012 to bolo cca 1G) a dolovat je tak dnes 209x zlozitejsie ako v decembri 2012 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! pozrime sa co vravi kalkulacka https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty AMD Fury X (cca 1 GHz a 4096 SP, 300 W) pri dnesnej zlozitosti s vykonom 1,2 GHps vydoluje iba 0,000002884 BTC za den. No a nejake teoreticke ASIC s vykonom 1000x FuryX (1200 GHps) za par stoviek $, spotrebu par desiatok W vydoluje az 0,002884 BTC za den, teda 1 BTC za cca rok. Samozrejme realne by to boli 2 roky, lebo komplexnost kontinualne stupa. Takze aj kedy existovalo take vysnivane ASIC za par stoviek, uz dnes je navratnost min. 2 roky (kym vydolujem ten 1 BTC za par stoviek). Jediny sposob ako dnes prist k BTC, resp. satoshi je: 1) kupit 2) ist na free stranky kde ti za vyplnanie captcha a pod. 3,14ovin daju po tyzdni 10-20-30 tisic satoshi HOUK, KONIEC, BODKA
Pjetro de
Samozrejme doloval by si by si iba vo velkom poole, to bola nutnost uz aj pred 4 rokmi. Nadpolovicnu vacsinu dolovnania BTC trhu ovlada par najvacsich poolov.
m2fizy
Stale to nemeni nic na fakte ... ze specializovany HW sa na to hodi omnoho viac ako "bezne PC". PS: presne tak ... akurat som to z bratom riesil asi pred mesiacom ... ako zisk na to este stale by bol cca 200-250-300€ mesacne (samozrejme pri neakom nastaveni) ... ale uz to nieje to co to byvalo. A naviac nemas to hned predane ... este to musis niekde "zmenit" na peniaze.
Pjetro de
Netusim bratku o akom zisku 250 € mesacne snivas svoj mokry sen, to by si musel kazdy mesiac vytazit cca 0,5 BTC (pri dnesnom kurze cca 500 € za BTC, v zasade je jedno ci je kurz 150 € alebo 1500 €, stale je to dnes blbost a pokial nebude BTC stat 50 000 € tak sa to s dnesnym HW neoplati). LENZE : ked bude stat 1 BTC az 50 000 €, davno bude iny hardver a tym padom davno bude zlozitost tisicky nasobne vacsia ako dnes a vo finale to bude este horsie ako dnes. Ty si asi nebol na tej stranke s kalkulackou zlozitosti ze?
Pjetro de
https://bitcoinwisdom.com/bitcoin/difficulty dnes uz je zlozitost 213,4G no a pri 6 TH/s (6000 GH/s) to je pri dnesnom kurze nejakych 270 $ mesacne len netusim kde zoberies 6 TH/s (6000 GH/s) divajs za par desiatok € a so spotebou opar desiatok W SA SPAMATAJ !!!!!!!!!!
Pjetro de
jakoze tu? http://products.butterflylabs.com kde je tam 6000 GH/s divajs za par desiatok € a spotrebou par desiatok W?
redy
A teraz odratajte prinos DDR4 v testoch Skylake CPU a hned vidime ake brutalne vykonove skoky nam intel ponuka za posledne roky s kazdou architekturou, cipsetom, doskou, ramkou. Ked uz nahodou to nejake percento sa podari pridat tak sa to hned pekelne prejavi na cene samozrejme. Piste dalej oslavne ody na Intel a bude horsie.
x3m
S tym vykonov procesorov ma uz problem aj sam intel. Ludia proste nemaju dovod na upgrade, lebo momentalne aj 3-4 generacie dozadu maju vykony totozne. Skor sa odlisuju len v pomere vykon na watt. Ja sam pouzivam 2500K a ked teraz vysiel novy skylake, tak som uvazoval ci na neho prejst, ale proste za ten rozdiel +- 5% mi to nestalo. Dufam, ze AMD konecne predstavi nejaky intel killer ako sa mu to podarilo s Athlonmi XP a intel sa trochu zobudi zo spanku.
TechLogic
Super testik. Mne osobne vsak chyba triple a quad channel.
Vladys
Na takejto doske nemožné a X99 dosky už dlhšie nepodporujú DDR3 pamäte takže takéto priame porovnanie medzi DDR3 a DDR4 triple/quad channel na jednej doske nikdy neuvidíme.
x3m
Nebolo by mozne urobit aj nejake testy v hrach? Tusim, ze Witcher 3 ma rad rychle pamete.
Add new comment
TOPlist