Najnovšie odhalenia vedcov naznačujú, že bežne používané batérie v smartfónoch emitujú viac než 100 toxických plynov.
V poslednom období sa nám začali kopiť správy o nedokonalých batériách vo väčšine smartfónov. Model Galaxy Note 7 od Samsungu je asi najväčším a najčerstvejším prípadom. Ohrozenie zdravia používateľov však nemusí nastať len pri explózii alebo vznietení počas bežného používania. Vedci varujú, že bežne používané batérie v smartfónoch alebo tabletoch produkujú desiatky nebezpečných plynov. Množstvo denne používanej spotrebnej elektroniky sa dnes počíta v miliardách, preto môžu tieto plyny ohrozovať veľký počet ľudí na celom svete.
Vedecký tím zložený z vedcov pracujúcich v inštitúte NBC Defence a čínskej Tsinghua University identifikoval viac ako 100 toxických plynov, ktoré produkujú lítium-iónové batérie. Medzi nebezpečnými plynmi sa ocitol aj oxid uhoľnatý, ktorý môže spôsobiť silné podráždenie pokožky, očí, či nosnej dutiny používateľa. Vedci upozorňujú, že množstvo ľudí netuší, aké nebezpečenstvo na nich číha pri prehrievaní batérií počas nabíjania poškodenými, alebo pochybnými nabíjačkami.
„V dnešnej dobe podporuje výrobu lítium-iónových batérií mnoho vlád po celom svete. Takéto batérie následne používajú milióny rodín, a preto je nevyhnutné, aby široká verejnosť porozumela rizikám, ktoré číhajú za týmto zdrojom energie.“ povedala Jie Sun, vedúca pracovníčka tímu vedcov.
Sun a jej kolegovia identifikovali niekoľko faktorov, ktoré môžu viesť k zvýšeniu koncentrácie emitovaných toxických plynov. Pre príklad môžeme uviesť, že plne nabitá batéria bude emitovať viac nebezpečných plynov ako tá, ktorá bude nabitá len na 50% kapacity. Chemické látky obsiahnuté v batériách, a ich schopnosť uvoľňovať náboj takisto prispievajú ku koncentrácii niektorých druhov jedovatých plynov.
Takmer 20 tisíc lítium-iónových batérií bolo pri výskume zahrievaných až do bodu spaľovania. Väčšina z takto zahriatých batérií explodovala a úplne všetky pri tomto procese emitovali toxické plyny. Vedci ďalej plánujú vyvinúť detekčnú techniku, ktorá by umožňovala zvýšiť bezpečnosť lítium-iónových batérií tak, aby mohli byť v budúcnosti bezpečne používané v elektromobiloch.
Zdroj: tech.firstpost
Rok