Digitálny hudobný prehrávač spoločnosti Apple, iPod, sa včera dožil 15. roku života. Dnes už ale vôbec nepúta toľko pozornosti ako kedysi, najmä pri jeho začiatkoch.
Steve Jobs predstavil svetu prvý prehrávač iPod presne 23. októbra roku 2001. Toto zariadenie si okamžite našlo množstvo obdivovateľov, a viacero odborníkov ho označuje ako zariadenie, ktoré sa najväčšou mierou podieľalo na raketovom vzostupe spoločnosti Apple. Vďaka nemu sa spoločnosť Apple dostala do elitnej kategórie najväčších firiem sveta, no začiatkom konca iPodov bol príchod smartfónov o niekoľko rokov neskôr.
V roku 2001 sa na trhu objavil produkt, ktorý nemal žiadnu konkurenciu. Jednalo sa o riskantný krok zo strany Apple, a veľa ľudí neočakávalo pozitívne predajné čísla, keďže za pomerne vysokú cenu $399 si mohli používatelia zaobstarať zariadenie kompatibilné len s Apple počítačmi, a nie príliš veľkou kapacitou 5GB. Prvé roky dali za pravdu skeptikom. O dva roky neskôr však nastala zmena. V roku 2003 sa kompatibility dočkali aj používatelia s OS Windows, a s iTunes pre Windows a iTunes Music Store mohlo naplno využiť potenciál iPodu oveľa viac záujemcov. Odrazu mohli používatelia jednoducho kupovať obľúbené piesne, synchronizovať ich so svojim zariadením, a počúvanie hudby sa zmenilo od základov.
V nasledujúcich rokoch sa zdalo, že Apple nemôže spraviť zlý krok. Predajnosť iPodov sa výrazne vyšvihla, čo môžeme pripísať znižovaniu cien a dostupnejším modelom. Používatelia mali na výber iPod mini, Shuffle, alebo Nano, a prakticky ktokoľvek si mohol dovoliť zaobstarať aspoň jeden kus.
Každá technológia však má svoju životnosť, a predstavitelia Apple urobili v roku 2007 radikálny krok, ktorý naznačil koniec populárnych prehrávačov. Jobs predstavil v januári 2007 iPhone, ktorý bol komplexnejším zariadením, a doslova odrádzal používateľov k nákupu nového iPodu. Nie je žiadnym tajomstvom, že v nasledujúcich rokoch smartfóny definitívne zatienili zariadenia iPod. Dnes už iPody iba pomaly dožívajú, no aj po poslednom kuse, ktorý opustí pulty predajní bude jasné, že nechali významnú stopu v technologickej histórii.
Zdroj: engadget
Add new comment