SK

Podarilo sa vyrobiť kovový vodík? Je to vôbec možné?

Podarilo sa vyrobiť vodík vo forme kovu?

Vodík je najľahší a najrozšírenejší prvok vo vesmíre. Má protónové číslo 1 a väčšina z nás ho pozná výlučne vo forme bezfarebného plynu. V súčasnosti (vo forme deutéria) sa do neho vkladá veľká nádej pre jadrovú fúziu ako palivo. Pri teplote -253°C ho dokážeme skvapalniť, a pri -259°C dokonca zmraziť.

Ešte v roku 1935 Eugene Wigner a Hillard Bell predpokladali, že je možné vyrobiť tuhý (kovový) vodík, ak sa plyn podarí stlačiť na 25 GPa. Ďalej predpokladali, že vodík v kovovom stave by mohol byť supravodičom, a tak byť schopný prenášať elektrickú energiu bez strát. Neskôr sa po presnejších výpočtoch ukázalo, že takýto vodík bude možné vyrobiť pri tlaku 400 – 500 GPa. Pre zaujímavosť, na dne Mariánskej priekopy je tlak len niečo vyše 108,6 MPa, čo je podľa niektorých zdrojov miesto s najväčším tlakom na Zemi.

Vedci Isaac Silvera a Ranga Dias z Harvardskej Univerzity tvrdia, že sa im podarilo dosiahnuť tlak 495 GPa, a to pri extrémne nízkej teplote. Vzorku umiestnili do zariadenia „diamantová kovadlina“, ktoré ako napovedá názov sa skladá z dvoch protichodných diamantov, tie sú následne tlačené proti sebe. O diamante je známe, že je najtvrdší produkt „z prírody“. Avšak pri takýchto nízkych teplotách a vysokých tlakoch je aj veľmi krehký. Diamanty preto boli úplne očistené od iných prvkov a nečistôt, aby nedošlo k narušeniu ich integrity.

Viacero odborníkov chce testy zopakovať, avšak chýba bližší popis použitej metodiky, a tak je obtiažne test reprodukovať. Ak testy potvrdia existenciu takéhoto vodíka, zrejme sa dočkáme veľkého prielomu vo vede.

Podarí sa potvrdiť 80 rokov starú teóriu?

Zdroj: Science

 

Komentáre (3)
Pjetro de
podarilo sa vyrobit einstein-boseho kondenzat pri teplote radovo pod 0,000000001 K najprv s par desiatkami atomov, neskor uz s desiatkami tisic atomov iste sa podari(lo) aj kovovy vodik pri 500 GPa (koniec koncov je vodik logicky v skupine nad alkalickymi kovmi, takze z hladiska elektronovej struktury je to vlastne alkalicky kov, najstabilnejsi elektronovy stav dosiahne ked sa zbavi jedneho (v pripade vodika jedineho) valencneho elektronu v najvyssje vrstve) a je pre neho v 99,999999% pripadov absolutne typicke oxidacne cislo +1 ako pre vsetky alkalicke kovy v I.A. skupine (to ze je to pri 300K a 100 kPa plyn, je v podstate irelevantne, aj ortut je pri normalnych podmienkach kvapalina)
passco
Teba je tu skoda
m2fizy
Vyborne ! ... z celeho srdca im fandim ... konecne neaka pozitvna informacia vo svete "negativnych sprav". Great work !
Add new comment
TOPlist