SK

Hubble urobil medzihviezdnu mapu galaktickej cesty Voyagerov

Hoci Voyager 1 už od roku 1977 brázdi vesmír rýchlosťou 62 000 kilometrov za hodinu, nevieme, či oblasti ktorými prechádza v súčasnosti sú vo vesmíre bežné alebo sú netypickou zvláštnosťou. 

V koncom leta v roku 2012 Voyager 1 dosiahol medzihviezdny priestor. Stal sa tak prvým ľudskou rukou vyrobeným objektom, ktorému sa to podarilo. Od toho momentu nám Voyager posiela údaje o medzihviezdnom priestore. Nevieme ale, nakoľko sú údaje ktoré získava platné aj pre vzdialenejšie oblasti medzihniezdného priestoru.

To však vie posúdiť Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý nám poskytuje širší rozhľad. Vďaka nemu sme schopní zasadiť cestu Voyagerov do širšieho kontextu. Astronómovia preto dúfajú, že nám Hubble pomôže charakterizovať fyzikálne vlastnosti miestneho interstelárneho prostredia.

Úlohou Voyagera 1 na ďalších 10 rokov je vykonávať merania interstelárneho materiálu, magnetických polí a kozmického žiarenia na svojej trajektórii. Po 10 rokoch sa Voyager sondy odmlčia, zdroje ich energie, rádioizotopické plutóniove termoelektrické generátory, už nebudú schopné zaistiť prevádzku systémov sond. Hubble ich dopĺňa pozorovania dívaním sa na obe línie ciest Voyagerov, aby zmapoval medzihviezdnu štruktúru oboch trás. Každá línia sa tiahne svetelné roky k najbližším hviezdam. Snímaním svetla z týchto hviezd dokáže Hubble's Space Telescope Imaging Spectrograph zmerať, ako medzihviezdny materiál absorbuje ich svetlo. Zo spektrálnych odtlačkov, z chýbajúcich vlnových dĺžok v spektre týchto hviezd usúdiť, ktorý materiál chýbajúce svetlo pohltil.


Credits: NASA, ESA, and Z. Levay (STScI)

Hubble doposiaľ zistil, že Voyager 2 sa presunie z medzihviezdneho mračna, ktorý obklopuje Slnečnú sústavu v priebehu páru tisíc rokov. Astronómovia, na základe Hubblových dát predpokladajú, že sonda strávi ďalších 90 000 rokov v druhom mračne a potom prejde do tretieho. Hubble zaznamenal malé rozdiely v zastúpení jednotlivých prvkov v týchto mračnách. To môže znamenať, že vznikli rôznymi spôsobmi alebo pochádzajú z rôznych miest a len neskôr sa ocitli blízko pri sebe.

Zdroj: phys.org, nasa.gov

Komentáre (3)
elza
škoda, že nemajú online kameru..
elza
škoda, že nemajú online kameru
passco
To slovo "interstelárne" to je moderné vdaka filmu alebo mame tak neschopný jazyk, že to nevieme preložiť do Slovenčiny?
Add new comment
TOPlist